Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

6. OKPP - Zhodnotenie osobitného vývoja pojmov právny úkon, faktický úkon v pracovnoprávnych vzťahoch (s cieľom napomôcť súčasnej aplikačnej praxi)

Publikované: Autor/i: www.noveaspi.sk

JUDr. et Mgr. Jozef Toman, PhD.

Príspevok sa zaoberal právnym vývojom pojmu právny úkon (faktický úkon) v pôvodnej i súčasnej právnej úprave s dôrazom na uplatňovanie subsidiarity pôsobenia občianskoprávnej úpravy na pracovnoprávne vzťahy na území Slovenska a Československa.

Prezentácia sa zameriavala na zdôraznenie rozdielov vo filozofických prístupoch k úprave realizácie právnych úkonov, neskôr aj faktických úkonov, s dôrazom na vplyv občianskoprávnej úpravy na oblasť individuálnych pracovnoprávnych vzťahov, a to najmä v súvislosti:

  • s identifikáciou jednotlivých etáp vzájomnej väzby medzi občianskym a pracovným právom na území Československej republiky, neskôr Slovenskej republiky (aj s ohľadom na jednotlivé prístupy relevantných odborných kapacít),
  • s historicko-právnymi inštitútmi, ktoré sa stali základom pre neskoršie uplatňovaný prístup užšej koncepcie právneho úkonu v súčasných právnych predpisoch,
  • so zohľadnením dobovej judikatúry a odbornej spisby, ktorá sa používa do súčasnosti pri posudzovaní platnosti faktických úkonov,
  • s osobitným modelom pri posudzovaní tzv. kárnych opatrení (v dnešnom význame upozornení na porušenie pracovnej disciplíny zamestnancom).
Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

(NE)Oprávnenia prokuristu v pracovnoprávnych vzťahoch N

Publikované:

Vo svete podnikania je pomerne bežné, že za podnikateľa koná jeho prokurista. Tým môže byť len fyzická osoba, ktorá je udelením prokúry splnomocnená na všetky právne úkony, ku ktorým pri prevádzke podniku dochádza. A to aj v prípadoch, keď sa na tieto úkony vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Takto vymedzuje prokúru Obchodný zákonník.