Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

2. OKPP - Ako správne posudzovať dôležité osobné prekážky v práci na strane zamestnanca

Publikované: Autor/i: www.noveaspi.sk

Prezentácia sa venuje problematike prekážok v práci na strane zamestnanca. Hlavná prezentácia je zameraná na:

Zdravotný stav zamestnanca

  • vyšetrenie a ošetrenie

(účasť na vyšetrení, cesta tam a naspäť, v akom čase – vyšetrenie vo večerných hodinách a práca napr. v noci, či môže zamestnávateľ overovať, či bol zamestnanec na vyšetrení, akceptovanie potvrdení od lekára zamestnávateľom, čo robiť, ak má zamestnávateľ podozrenie ohľadom vydaného potvrdenia od lekára)

  • sprevádzanie rodinného príslušníka

(kto je rodinný príslušník podľa ZP, či je potrebné preukazovať, či žije v spoločnej domácnosti, akú formu má mať deklarácia o žití v spoločnej domácnosti)

  • informovanie zamestnávateľa o prekážke v práci

(kedy považovať neprítomnosť zamestnanca v práci za  neospravedlnenú absenciu, kedy ide o porušenie pracovnej disciplíny, prekážka v práci pred nástupom do práce a počas pracovnej zmeny, ako postupovať v prípade opustenia pracoviska zamestnancom z dôvodu, že sa necíti dobre)

Dlhodobá strata zdravotnej spôsobilosti

  • Preradenie na inú vhodnú prácu
  • Lekárske posudky

(kto môže lekársky posudok vydať, dosah zamestnávateľa na výsledok znaleckého posudku, formálne a obsahové náležitosti lekárskeho posudku, pochybnosti zamestnávateľa o lekárskom posudku – odlišný lekársky posudok od PZS a lekára zamestnanca, mimoriadna lekárska prehliadka, strata zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, prekážka v práci, lebo zamestnanec nemôže vykonávať prácu, výpoveď, výpovedný dôvod, odstupné a zvýšené odstupné – okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu nepriaznivého stavu zamestnanca, čo v prípade, ak zamestnanec nepredloží lekársky posudok)

Diskusia k otázkam:

  • Či ospravedlniť prekážku v práci europoslancovi
  • Darovanie krvi a prekážka v práci
  • Ošetrenie zamestnanca v zmluvnom alebo v súkromnom zdravotníckom zariadení a náhrada mzdy
  • Ak pracovník zo zahraničia sa nepreukáže negatívnym testom na covid-19, môže mu zamestnávateľ odoprieť vstup na pracovisko?
  • Čo môže zamestnávateľ overovať u lekára
  • Možnosť zamestnávateľa spochybniť potvrdenie lekára
  • Uvažuje sa nad úpravou nejasností ohľadom LP zo strany MPSVaR?
  • Je správne preradiť zamestnanca v rozsahu je pracovnej zmluvy (napr. vypustenie zdvíhania ťažkých bremien), ak má na to lekársky posudok?
  • Úraz zamestnanca pri home office – posúdenie, či ide o pracovný úraz
  • Nastavenie pracovného režimu pri home office/rozvrhovanie pracovného času
  • Nakazenie koronavírusom na pracovisku a uznanie za pracovný úraz
  • Odmietnutie ponúknutého pracovného miesta zamestnancom a nárok na odstupné
  • Oprávnenosť zamestnávateľa poslať zamestnanca na mimoriadnu lekársku prehliadku počas dočasnej pracovnej neschopnosti
  • Je zamestnávateľ povinný prihliadať na lekársky posudok formou lekárskej správy alebo výmenného lístku, v ktorých nie je konštatované riziko vážneho ohrozenia zdravia?
  • Tehotná zamestnankyňa a predkladané potvrdenia o lekárskych prehliadkach od všeobecného lekára
  • Je potrebné písomne informovať zamestnávateľa o zdravotnom obmedzení?
  • Pravidelné pracovisko – pravidelný výkon práce z domácnosti – posúdenie "pravidelnosti"

Prezentujúci: prof. JUDr. Andrea Olšovská, PhD.

Diskusiu moderuje: doc. JUDr. Marek Švec, PhD., LL.M.

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

Práca na živnosť počas práceneschopnosti zamestnanca N

Publikované:

V škole máme ekonóma, ktorý je PN a (dlho bude), je u nás zamestnaný na trvalý pracovný pomer a zároveň je aj SZČO. Môže vykonávať ekonomickú činnosť, keď je na PN a faktúrovať si to?

(NE)Oprávnenia prokuristu v pracovnoprávnych vzťahoch N

Publikované:

Vo svete podnikania je pomerne bežné, že za podnikateľa koná jeho prokurista. Tým môže byť len fyzická osoba, ktorá je udelením prokúry splnomocnená na všetky právne úkony, ku ktorým pri prevádzke podniku dochádza. A to aj v prípadoch, keď sa na tieto úkony vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Takto vymedzuje prokúru Obchodný zákonník.

Práva subjektu, ktorý prijal dodávku práce osoby nelegálne zamestnávanej, voči inšpekcii práce v konaní o uložení pokuty (právo na spravodlivý proces) N

Publikované:

Na konci roka 2024 Najvyšší správny súd SR (Zbierka stanovísk a rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky 3/2024, ročník: III.) publikoval niekoľko rozhodnutí, ktoré priamo súvisia s pracovným právom. Ide aj o rozhodnutie 88/2024 ZNSS založené na rozsudku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 7 Ssk 26/2023 z 26. júna 2024, ktorý sa týka otázky subjektu, ktorý prijal prácu fyzickej osoby, ktorá je nelegálne zamestnávateľom dodávateľom práce/služby podľa § 7b ods. 5 písm. b) zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a jeho postavení v konaní – napríklad možnosť namietania toho, čo poskytovateľ práce/služby nenamietal.

Skúšobná doba a počítanie času – judikát Najvyššieho súdu SR - R 66/2024 N

Publikované:

Na konci roka 2024 Najvyšší súd SR (Zbierka stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky 6/2024) publikoval niekoľko rozhodnutí, ktoré sa týkajú pracovného práva alebo s ním priamo súvisia. Medzi nimi je aj judikát R 66/2024 založený nauznesení Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 15. augusta 2024, sp. zn. 6CdoPr/11/2023, ktoré sa týka § 45 Zákonníka práce – trvania skúšobnej doby.

Pracovnoprávny spor v Českej republike a na Slovensku (5) Predbežné opatrenie a „jistota“ N

Publikované:

Napriek tomu, že právna úprava OSŘ obsahuje len veľmi málo ustanovení týkajúcich sa konkrétne pracovnoprávneho sporu, obsahuje osobitnú úpravu vo vzťahu k povinnosti uhradiť „jistotu“ v prípade návrhu na nariadenie predbežného opatrenia, ak ide o predbežné opatrenie v pracovnoprávnej veci alebo vo veci ochrany oznamovateľa protispoločenskej činnosti podľa zákona o ochrane oznamovateľov (§ 75b ods. 3 OSŘ.)