Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Persona-
listika

Preradenie zamestnanca z dôvodu bezpečnosti práce

Kategória: Personalistika Autor/i: Ing. JUDr. Ladislav Hrtánek, PhD.

Preradenie zamestnanca v pracovnom pomere na inú prácu predstavuje podstatný zásah do výkonu závislej práce. Preto platí, že na preradení na výkon inej práce by sa v prvom rade mali zamestnanec a zamestnávateľ dohodnúť v danom prípade. Preto zamestnávateľ preradí zamestnanca len v prípade, keď to platná právna úprava umožňuje. Ide pritom o jednostranné preradenie takéhoto zamestnanca, ktoré upravuje právna úprava taxatívnym právnym výpočtom. Pri preradení zamestnanca však zamestnávateľ musí rešpektovať napríklad kritérium vzdelanosti.   

Právna úprava preradenia zamestnanca v pracovnom pomere

Pri výkone závislej práce môže dôjsť k právnej skutočnosti, vďaka ktorej je potrebné, aby došlo k zmene vykonávanej práce v záujme ochrany práv a oprávnených záujmov zamestnanca a zabezpečenia bezpečnosti pri výkone závislej práce. Preradenie zamestnanca na inú prácu môže byť rozhodnutím zamestnávateľa, jeho jednostranným právnym úkonom, a preto je nevyhnutné, aby boli dodržané predpoklady preradenia zamestnanca na inú prácu. Tieto predpoklady sú pritom ustanovené v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) taxatívnym právnym výpočtom a nemožno ich rozhodnutím zamestnávateľa ani zužovať, a ani rozširovať.

Taxatívnosť výpočtu predpokladov ustanovených v § 55 ods. 2 Zákonníka práce, za splnenia ktorých zamestnávateľ obligatórne preradí zamestnanca na inú prácu, predstavuje významný prostriedok právnej ochrany zamestnanca pred svojvoľným rozhodnutím zamestnávateľa o jeho preradení na inú prácu. Predovšetkým sa tým zabraňuje tomu, aby bol zamestnanec preraďovaný na inú, slabo platenú prácu, a to napríklad z dôvodu, že prezentoval odlišné názory od názorov zamestnávateľa, prípadne na neho podal sťažnosť, a tým vznikla rozporná situácia.

V § 55 ods. 2 Zákonníka práce sú pritom presne ustanovené predpoklady pre jednostranné preradenie zamestnanca na inú prácu, keď zamestnávateľ musí zamestnanca preradiť na inú prácu, ktorá je ekvivalentná s tou, ktorú má uvedenú v pracovnej zmluve a rovnako platená. Tým sa zabraňuje aj možnému diskriminačnému správaniu zamestnávateľa voči zamestnancovi a umožňuje sa aj zachovanie objektívnej stránky procesu preradenia na inú prácu.

Pokiaľ zamestnávateľ nedodržal všetky náležitosti preradenia zamestnanca na inú prácu, má zamestnanec možnosť právnej ochrany prostredníctvom inštitúcií verejnej správy, napríklad cestou inšpektorátu práce, ale môže vzniesť aj sťažnosť priamo voči zamestnávateľovi, ktorý ju musí prešetriť. Taktiež možno aplikovať zjednanie právnej nápravy súdnou cestou, pričom pokiaľ zamestnancovi, ktorý bol neoprávnene preradený na inú prácu, vznikla ujma alebo škoda, tak sa môže domáhať aj jej náhrady, musia však byť splnené obligatórne právne predpoklady dané právnou úpravou. Preto sa môže porušenie predpokladov pre preradenie zamestnanca na inú prácu následne odvíjať aj v rámci vzťahov právnej zodpovednosti, ktoré umožňujú zjednanie nápravy v prípade protiprávneho stavu. Pritom platí princíp, že zamestnanec nesmie byť preradením na inú prácu nijakým spôsobom poškodený, keďže potreba preradenia nevznikla jeho zavinením, ale v dôsledku vzniku inej  okolnosti.               

Predpoklady pre preradenie na inú prácu

Preradenie zamestnanca na inú prácu jednostranným rozhodnutím zamestnávateľa sa môže udiať len výnimočne. O uvedenom svedčí aj § 55 ods. 1 Zákonníka práce, podľa ktorého vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v § 55 ods. 2 a 4 Zákonníka práce, ktoré sú dané taxatívnym právnym výpočtom.

Preradiť zamestnan

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.