Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Persona-
listika

Preradenie zamestnanca z dôvodu bezpečnosti práce (2.)

Kategória: Personalistika Autor/i: Ing. JUDr. Ladislav Hrtánek, PhD.

Preradiť zamestnanca na inú prácu možno aj na základe právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného orgánu. V týchto prípadoch však musí ísť zásadne o právoplatné rozhodnutie. 

Pokiaľ ide napríklad o rozhodnutie súdu, ktorým sa uložilo zamestnávateľovi, aby daného zamestnanca preradil na inú prácu, tak takéto rozhodnutie musí byť účastníkom súdneho konania riadne doručené a nemožno voči nemu podať odvolanie, ktoré je riadnym opravným prostriedkom. Preto je neprípustné, aby zamestnávateľ preradil zamestnanca na inú prácu na základe prvostupňového rozhodnutia súdu alebo orgánu verejnej správy.

Pokiaľ by k takémuto preradeniu zamestnanca došlo, tak takéto preradenie by nebolo v súlade so Zákonníkom práce a preradenie by bolo možné napadnúť napríklad súdnou cestou, pričom v rámci tohto procesu by bolo možné požadovať popri navráteniu zamestnanca na pôvodné pracovné miesto aj prípadnú náhradu ujmy alebo škody, pokiaľ táto zamestnancovi v dôsledku neoprávneného preradenia na inú prácu vznikla.

V prípade výkonu nočnej práce platí osobitný právny režim, pričom zamestnanci, ktorí vykonávajú prácu v noci, musia mať zabezpečenú zvýšenú zdravotnú starostlivosť, častú návštevu lekára a taktiež musia mať lekársky posudok o tom, že sú dlhodobo spôsobilí vykonávať nočnú prácu. Pritom neustále musí prebiehať preverovanie zdravotného stavu, hlavne toho, či je zamestnanec stále spôsobilý na výkon nočnej práce. Pokiaľ by na základe lekárskeho posudku zamestnanec stratil spôsobilosť na nočnú prácu, musí byť preradený na inú prácu, ktorá nemôže byť nočnou prácou.

Preradenie na inú prácu je nutné realizovať aj vtedy, keď tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu. V tomto prípade Zákonník práce neustanovuje formálne a ani obsahové  náležitosti žiadosti, ktoré podáva oprávnená osoba, ktorá nemôže vykonávať nočnú prácu. Samotný právny status, ktorý zastáva tehotná žena, matka starajúca sa o dieťa do deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena predpokladá, že tieto kategórie zamestnankýň môžu mať problémy s vykonávaním nočnej práce. Preto pre preradenie

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.