Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Persona-
listika

Cestovné príkazy pre zamestnancov na pracovných cestách

Kategória: Riadenie ľudských zdrojov Autor/i: Ing. JUDr. Ladislav Hrtánek, PhD.

  1. Hlavní majstri majú v náplni práce návštevu pracovísk mimo školy, kde žiaci vykonávajú odbornú prax. Majú vytvorený týždenný plán návštev a kontrol, keďže ide o viacero firiem. Niekedy sa stane, že denne navštívia aj dve-tri firmy. Na túto činnosť využívajú služobný automobil. Musia každý deň vypisovať cestovné príkazy na cestu na pracoviská? Finančná kontrola vytkla, že cestovné príkazy nemajú a musia si ich denne vypisovať.
  2. Podobný prípad je aj kolega, ktorý je nepedagogický zamestnanec a denne vozí obedy na druhú prevádzku, pričom využíva služobné vozidlo. Tak isto má v náplni práce nakupovanie spotrebného tovaru. Pri finančnej kontrole bolo nariadené že musí vypisovať cestovné príkazy aj na tieto činnosti, ak opustí pracovisko. 
  3. Vychovávatelia majú v náplni práce aj kultúrne a športové aktivity so žiakmi školského internátu. Ak opustia areál školy, musia si tiež vypisovať cestovné príkazy, napríklad aj v prípade, ak idú na outdoorové ihrisko.

    Ako vysvetliť finančnej kontrole, že je to podľa nás neúnosné vypisovať množstvo cestovných príkazov na činnosti, ktoré majú v náplni práce.

    Je to vôbec správny postup?

Úprava pracovnej cesty v právnom poriadku

Právna úprava pracovnej cesty má svoje rámcové vyjadrenie v § 57 Zákonníka práce, podľa ktorého zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. Podľa uvedeného ustanovenia platí princíp konsenzu zamestnanca a zamestnávateľa ohľadom vyslania zamestnanca na pracovnú cestu. Pritom Zákonník práce nekonkretizuje obsah a ani formu takejto dohody.

Uvedené neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.

Zamestnanca môže počas dočasného pridelenia k užívateľskému zamestnávateľovi vyslať na pracovnú cestu len užívateľský zamestnávateľ. Na účely vyslania na pracovnú cestu  sa užívateľský zamestnávateľ považuje za zamestnávateľa dočasne prideleného zamestnanca.

Špecifická úprava pracovnej cesty je ustanovená v zákone č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“), ktorý je osobitnou právnou úpravou. Podľa § 2 ods. 1 zákona o cestovných náhradách je pracovná cesta čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 zákona o cestovných náhradách na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

Uvedené ustanovenia zákona o cestovných náhradách teda považujú za irelevantné, či pracovná cesta trvala 1 hodinu alebo 3 hodiny, pokiaľ je zamestnanec zamestnávateľom vyslaný, aby použil služobné motorové vozidlo mimo pravidelné pracovisko, ide o pracovnú cestu a je potrebné vypísať cestovný príkaz. V tomto ohľade teda kontrolórka má pravdu, keď tvrdí, že

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.