Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci a pracovné podmienky pri ochorení slintačky a krívačky

Dátum: Rubrika: BOZP ADRESNE

V ostatnom období sa na Slovensku začalo šíriť nákazlivé vírusové ochorenie slintačka a krívačka, známa aj ako aftózna horúčka. Je to vysoko nákazlivé vírusové ochorenie postihujúce najmä párnokopytníky, ako sú hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a voľne žijúca raticová zver. Choroba sa šíri rýchlo a je ťažké ju kontrolovať; dospelé zvieratá väčšinou infekciu prežijú, ale ich schopnosť produkovať mlieko a mäso je znížená. Hoci je táto choroba pre zvieratá veľmi závažná, nepostihuje ľudí, kone, psy ani mačky. Pracovníci, ktorí sa starajú o choré zvieratá, alebo sa zúčastňujú na nakladaní s nebezpečným odpadom z uhynutých zvierat sú exponovaní biologickým a chemickým faktorom pracovného prostredia. Príspevok sa zaoberá problematikou ochorenia a opatreniami BOZP a na ochranu zdravia zamestnancov.
Charakteristika ochorenia slintačky a krívačky
Skratka "SLAK" v slovenčine označuje ochorenie
slintačka a krívačka
, čo je akútne vysoko nákazlivé vírusové ochorenie párnokopytníkov, ako sú dobytok, ošípané, ovce a kozy. Charakterizuje sa horúčkou a tvorbou pľuzgierov na slizniciach ústnej dutiny, na mulci, nozdrách a kopytách. V angličtine je toto ochorenie známe ako
Foot and Mouth Disease
(FMD), latinsky Aphtae epi­zooticae.
Slintačka a krívačka je jednou z najnákazlivejších infekčných chorôb na svete. Vírus SLAK je jedným z najmenších a najodolnejších známych živočíšnych vírusov, ktorý je známy už od roku 1898. Je mimoriadne stabilný a veľmi účinne sa šíri. Vylučuje sa slinami, močom, trusom, mliekom a prenáša sa kontaktom s chorými zvieratami, vzduchom (až na vzdialenosť 300 km), ďalej tiež mechanicky na povrchu zvierat, človeka, oblečením, a najmä obuvou personálu, kontaminovanými automobilmi a ich súčasťami, nástrojov. Chorobnosť zvierat je 100%, teda sú vnímavé všetky, ale úmrtnosť je u dospelých zvierat nízka (citlivé sú mláďatá). Pre dospelých jedincov v dobrej kondícii nákaza nie je smrteľná, horšie sú na tom mláďatá. Keďže ide o vysoko nákazlivé ochorenie, chovy sa celé zlikvidujú, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu. Slintačka a krívačka je síce považovaná za zoonózu, ale výskyt choroby u človeka je veľmi vzácny. Vo veľmi ojedinelých prípadoch sa môže vírusom nakaziť aj človek v závislosti od kondície jeho imunitného systému. Priebeh však býva mierny, takmer nebadateľný. Aj keď zriedkavo infikuje ľudí, pracovníci manipulujúci s infikovanými zvieratami by mali dodržiavať prísne opatrenia na minimalizáciu rizika prenosu a šírenia vírusu.
Opatrenia z hľadiska ochrany zvierat a zamedzenia šírenia vírusu
V ohniskách nákazy je úplný zákaz vstupu nepovolaných osôb, pričom všetky osoby, nástroje a automobily musia prejsť pred výjazdom prísne dezinfikované a prejsť aj dezinfekčnou bránou alebo brodom. Preventívny zákaz vstupu pre nepovolané osoby platí na všetky chovy vnímavých zvierat v rámci SR, zavreté musia byť aj ZOO, cirkusy a nesmú sa organizovať hromadné akcie zvierat. Za dezinfekciu v chove je zodpovedný chovateľ, ktorý predkladá aj potvrdenie o dezinfekcii.
Na dezinfekciu sa používajú dezinfekčné brody. ­Dĺžka minimálne 5 m - aby sa v ňom obrátili aj veľké kolesá traktora a hĺbka cca 20 cm, ideálne na celú šírku vchodu. Ak nie je možný brod, pripúšťajú sa aj dezinfekčné pásy, dezinfekčné vane, prípadne dočasné brody - nepriepustná fólia s molitanom alebo vrstvou pilín nasiaknutými dezinfekčným prípravkom. Roztok je potrebné udržiavať v predpísanej koncentrácii za každého počasia.
Dezinfekčné prípravky/účinné látky a ich koncentrácia účinné na zničenie vírusu SLAK:
-
hydroxid sodný - NaOH (2%) ("lúh"). Pozor žieravina. Pri príprave používajte ochranný gumený odev, rukavice a ochranné okuliare. Upozornenie: Do vody vždy pridávajte lúh. Vodu nikdy nelejte do lúhu.
-
uhličitan sodný (4%) (Na2CO3), tiež sóda na pranie,
-
kyselina citrónová (0,2%),
-
kyselina octová (2%),
-
chlórnan sodný (3%) - napríklad SAVO,
-
peroxymonosíran draselný/chlorid sodný (1%) napríklad Virkon S, Dexon Super (za mrazov s prídavkom 20% etylénglykolu, propylénglykolu, etylalkoholu) oxid chloričitý.
Prípadne aj prípravky s časovo klesajúcim účinkom:
-
10% Hydroxid vápenatý - hasené vápno (CaOH2) s prímesou 2% hydroxidu sodného alebo Chloramínu v pomere 1:2 (v mrazoch s prídavkom soli),
-
5% Chlórnan vápenatý - chlórové vápno CaClO2,
-
Následné neškodné odstránenie produktu je potrebné vykonať v súlade s Kartou bezpečnostných údajov.
Pri vstupoch a výstupoch z budov na ustajnenie vnímavých zvierat je nevyhnutné používať vhodné dezinfekčné prostriedky. Osoby vstupujúce do chovu alebo opúšťajúce chov musia dodržiavať hygienické opatrenia na zníženie rizika šírenia vírusu SLAK. Všetky dopravné prostriedky opúšťajúce chov musia byť pred odchodom dôkladne dezinfikované.
Po usmrtení inf
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.