Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú

Dátum: Rubrika: PRACOVNÉ PRÁVO

Pracovný pomer uzavretý na dobu určitú predstavuje pracovný pomer s obmedzenou dobou jeho trvania, pričom táto doba je dohodnutá v pracovnej zmluve. Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby. Pracovný pomer je založený dňom uzavretia pracovnej zmluvy a vzniká ku dňu, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce. Práve pracovný pomer uzavretý na dobu určitú predstavuje jednu z najrozšírenejších flexibilných foriem zamestnávania, ktorá je využívaná nielen na území Slovenskej republiky, ale aj v iných členských štátoch Európskej únie. Táto forma zamestnávania je považovaná za atypickú formu zamestnania a predstavuje pružnú formu organizácie práce, keďže pracovný pomer na dobu určitú umožňuje zamestnávateľom pružne reagovať na zmeny na trhu práce prispôsobením počtu svojich zamestnancov.
V praxi sa táto forma zamestnávania využíva ako "predĺženie" skúšobnej doby. Nie všetci zamestnávatelia vedia totiž overiť predpoklady zamestnanca v skúšobnej dobe, preto uzatvárajú pracovný pomer na dobu určitú - spravidla na jeden rok. Zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len "Zákonník práce") neumožňuje využívať pracovný pomer na dobu určitú ako formu zamestnávania donekonečna. Podmienky uzatvárania tohto druhu pracovnoprávneho vzťahu upravuje Zákonník práce v § 48.
Pracovný pomer na dobu určitú
O pracovnom pomere uzavretom na určitú dobu hovoríme v prípade, ak je v pracovnej zmluve výslovne uvedené, že sa uzaviera na dobu určitú a je dohodnutá aj doba jeho trvania. Pracovný pomer na dobu určitú možno uzatvoriť bez ohľadu na to, o akú pracovnú pozíciu ide. Dobu trvania pracovného pomeru možno pritom v pracovnej zmluve určiť napríklad konkrétnym dňom alebo aj iným spôsobom.
Ak má zamestnávateľ v úmysle uzavrieť so zamestnancom pracovný pomer na určitú dobu, zamestnávateľ musí dbať, aby pracovná zmluva mala písomnú formu, inak by sa tento pracovný pomer považoval za pracovný pomer na dobu neurčitú.
Doba trvania pracovného pomeru v písomnej pracovnej zmluve na dobu určitú môže byť vymedzená nasledujúco:
-
časovo - priamym časovým údajom - napríklad počtom mesiacov, týždňov;
-
uvedením konkrétneho dátumu, konkrétneho dňa a mesiaca, na základe ktorého je nepochybne jasné, kedy doba určitá končí, čiže "od - do";
-
inak - napríklad na základe objektívnej skutočnosti:
-
návratom zastupovanej zamestnankyne z materskej, rodičovskej dovolenky, z dlhodobej práceneschopnosti;
-
vykonaním práce, na ktorú bola pracovná zmluva uzatvorená, čiže účelom, na ktorý sa zmluva uzatvára - doba trvania určitých dohodnutých prác.
Zákonník práce umožňuje zamestnávateľovi uzatvoriť so zamestnancom i pracovný pomer na kratší pracovný čas v rámci doby určitej.
Príklad: 
Pracovný pomer sa priamo v písomnej pracovnej zmluve medzi zamestnancom a zamestnávateľom dohodol dňa 1.4.2025 na dobu určitú dva roky (do 31.3.2027).
 
Znamená to, že pracovný pomer zamestnanca potrvá dva roky, ak nedôjde k zmene dohodnutých podmienok alebo pracovný pomer neskončí skôr iným spôsobom, alebo z iných dôvodov.
Zákonník práce ustanovuje dobu trvania pracovného pomeru na dobu určitú maximálne na dva roky, s možnosťou predĺženia alebo opätovného dohodnutia v rámci dvoch rokov bez vecného dôvodu najviac dvakrát. Opätovné predĺženie pracovného pomeru na určitú dobu je teda obmedzené, a to:
-
jednak počtom takto predĺžených pracovných pomerov alebo opätovne dohodnutých pracovných pomerov a
-
jednak celkovou maximálnou dobou.
Príklad: 
Pracovný pomer sa dohodol na dobu určitú od 1.3.2024 do 28.2.2025. Teda na dobu jedného roka. Dňa 28.2.2025 sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na jeho predĺžení dodatkom k pracovnej zmluve, a to do 30.12.2025.

V rámci ustanoveného limitu maximálne dvoch rokov sa teda zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na prvom predĺžení pracovného pomeru na dobu určitú.
Na každé ďalšie dohodnutie zmeny, čiže predĺženie navyše oproti
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.