Vyhľadávanie v pracovnoprávnych vzťahoch
Pracovno-
právne
vzťahy
Prekážky na strane zamestnávateľa
Kategória: Pracovnoprávne vzťahy Autor/i: JUDr. et. Mgr. Jozef Toman, PhD.
Prekážky v práci na strane zamestnávateľa upravuje Zákonník práce v § 142. Prekážka v práci na strane zamestnávateľa nastáva vtedy, ak zamestnávateľ nemôže plniť svoju základnú povinnosť – prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy a následne zamestnanec z tohto dôvodu prácu nemôže vykonávať.
Druhy prekážok v práci na strane zamestnávateľa
- prestoje,
- nepriaznivé poveternostné vplyvy,
- iné prekážky v práci.
Zákon osobitne rieši možnosť vymedzenia okruhu vážnych prevádzkových dôvodov s cieľom zníženia náhrady mzdy pri nich a otázku prekážok v práci a konta pracovného času.
Zákon č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní upravuje aj prekážku v práci „výluka“.
Prestoje
Prekážku v práci na strane zamestnávateľa z dôvodu tzv. prestojov (právna úprava pred rokom 1965 používala pojem „časové straty“) upravuje § 142 ods. 1 ZP. Zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu. Tomuto zamestnancovi patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku (§ 134 ZP).
V princípe ide o náhlu, nepredvídateľnú a prechodnú situáciu („prechodný nedostatok“), t. j. o situáciu, ktorú zamestnávateľ neplánoval.
- porucha na strojovom zariadení (pokazenie sa automobilu, kamiónu, nefunkčnosť pracovnej pomôcky, výrobného stroja),
Pozn.: Ak by zamestnanec poruchu stroja sám zavinil, vzniká otázka, či ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, keďže príčinou, prečo zamestnanec nemôže vykonávať prácu, je jeho vlastné konanie. Takúto situáciu však Zákonník práce výslovne neupravuje. Možno sa domnievať, že aj v takomto prípade by išlo o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, ale musela by sa riešiť otázka zodpovednosti zamestnanca za škodu. Zamestnancovi patrí síce náhrada mzdy, ale zamestnávateľovi patrí náhrada škody, ktorá vznikla tým, že zamestnanec z nedbanlivosti alebo úmyselne spôsobil stav, keď zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu.
- nedostatok v dodávke surovín (napríklad zlyhanie systému just‑in time – subdodávateľ mal dodať súčiastky a nedodal ich načas),
- nedostatok v dodávke pohonnej sily (napríklad výpadok elektriny, ak zamestnávateľ nemá záložné riešenie),
- chybné pracovné podklady (napríklad doručenie zlých plánov, zlých parametrov na kompletizáciu, pri výkopových prácach sa zistí, že inžinierske siete sú uložené inak ako na plánoch a práca musí byť dočasne prerušená),
- podobné prevádzkové príčiny (ktoré spôsobujú prechodnú nemožnosť vykonávať prácu).
Prekážka nenastáva vtedy, ak zamestnanec súhlasí (dohoda) s preradením na inú prácu. Ak by išlo o preradenie v rámci pracovnej zmluvy, súhlas sa nevyžaduje. Ak ide o preradenie na iný druh práce, zamestnanec musí súhlasiť a zároveň sa musí vyhotoviť aj zmena pracovnej zmluvy (§ 54 ZP).
Príklad:
Prekážky v práci na strane zamestnávateľa, predčasné skončenie pracovnej zmeny
Môže zamestnávateľ zamestnanca v nočnej zmene, ktorá trvá od 22.00 h do 6.00 h, poslať domov skôr a povedať mu, že „robota už skončila“?
Podľa § 47 ods. 1 písm. a) ZP odo dňa, keď vznikol pracovný pomer, je zamestnávateľ povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy. Ak zamestnávateľ nedokáže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku na strane zamestnávateľa podľa § 142 ZP. Ak zamestnávateľ zamestnancovi nemôže prideľovať prácu, môže ho poslať domov, ale musí mu zaplatiť prekážku v práci za podmienok § 142 ZP (v závislosti od toho, o ktorý druh prekážky v práci na jeho strane ide).
Nepriaznivé poveternostné vplyvy
V § 142 ods. 2 ZP sa upravujú prekážky v práci na strane za
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.