Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Zásady bezpečnej práce s pílami na rezanie dreva
Dátum: Rubrika: BOZP ADRESNE
Pod pojmom píly na drevo rozumieme také stroje a zariadenia, ktoré vykonávajú technologické operácie pri obrábaní a spracovaní dreva a materiálov na báze dreva. Ide teda o stroje a zariadenia, ktoré menia tvar, rozmery alebo ich fyzikálne vlastnosti. Vzhľadom na veľké rezné rýchlosti patria píly medzi najnebezpečnejšie pracovné prostriedky preto, že obsluha tu vykonáva pracovnú činnosť priamo v nebezpečnom priestore stroja (jej ruky sa nachádzajú v tesnej blízkosti rezného nástroja) a obsluha, ktorá inštaluje, prevádzkuje, nastavuje, robí údržbu, čistí, opravuje alebo prepravuje strojové zariadenia, je bezprostredne ohrozovaná rezným nástrojom.
Úrazovosť
Úrazovosť na pílach je pomerne veľmi vysoká, každý rok zaznamenávame tri až päť smrteľných úrazov. Hľadať odpoveď na otázku, kde sú skryté riziká, resp. nebezpečenstvo pri práci na týchto strojoch dáva už sám charakter práce, pretože ruky a telo pracovníka sa nachádzajú v nebezpečnom priestore stroja. Najčastejšími príčinami vzniku pracovných úrazov je zle alebo nedostatočne odhadnuté riziko. Nasleduje používanie nebezpečných pracovných postupov alebo spôsobu práce a chybný alebo nepriaznivý stav zdroja úrazu. Medzi najviac ohrozené patria skupiny zamestnancov vo vekovom rozpätí 46 až 50 rokov. Ďalej sú to skupiny zamestnancov v prvom roku ich zamestnania. Značný počet úrazov a poškodenia zdravia sú tienistou stránkou dobrých vlastností týchto strojov.
Stroje, pri ktorých najčastejšie dochádza k poškodeniu zdravia obsluhy, sú obrábacie stroje na drevo - pásové a rámové píly, kotúčové, ručné reťazové píly a združené drevoobrábacie stroje.
Najčastejšie druhy zranení pri používaní strojov sú otvorené rany, amputácie, zlomeniny, vykĺbenia a pomliaždenia. V prevažnej väčšine vzniknutých pracovných úrazov na strojoch je poranenou časťou tela ruka od zápästia dole, predovšetkým prsty. Ďalej sú časté zranenia hornej končatiny ako celku, zranenia hlavy, oči, trupu a chrbtice. Z hľadiska chorôb z povolania sa u obsluhy strojov najčastejšie vyskytujú choroby z dlhodobého, nadmerného a jednostranného zaťaženia podporno-pohybovej sústavy, choroby kože, choroby dýchacích ciest a pľúc a poruchy sluchu.
Pri práci na týchto strojoch sa nikdy nesmie spoliehať len na zručnosť, skúsenosť a pohotovosť či už vlastnú alebo najbližších spolupracovníkov. Je potrebné venovať pozornosť aj technickému stavu vybavenia stroja, správnej voľbe nástroja, údržbe a nastaveniu, ochranným zariadeniam, pracovným pomôckam, ale aj vlastnej obsluhe týchto strojov.
Odpoveď na otázku, v čom je nutné vidieť riziká pri práci na týchto strojoch, dáva už sám charakter práce. Väčšina príčin a zdrojov úrazov, napriek rozdielnosti používaných typov a druhov píl a rôznorodosť pracovných operácií, je takmer zhodná.
Hľadiská, ktoré úrazovosť ovplyvňujú, sú najmä:
a)
vysoká obvodová rýchlosť nástroja, tvar, ostrie zubov atď.;
b)
nerovnorodá kvalita dreva (hrče, štiepateľnosť, trhliny atď.);
c)
ručný posuv materiálu pre väčšinu základných typov.
Pracovným úrazom možno predchádzať okrem iného zvýšením povedomia o BOZP naprieč všetkými zamestnancami a vykonávaním dôsledných a kvalitných školení svojich zamestnancov. Dôležité je tiež zapojiť do uvedenej činnosti vedúcich zamestnancov na všetkých stupňoch riadenia, aby sa aktívne zapojili do diania v oblasti BOZP.
Predchádzajte úrazom
Keď sa prechádzame po pracovisku, kde sú umiestnené drevoobrábacie stroje, občas sa nestačíme čudovať, ako niektorí zamestnanci neustále porušujú bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Nielenže odstraňujú ochranné kryty, pracujú bez oporných stojančekov, nepoužívajú stanovené a zamestnávateľom odovzdané osobné ochranné pracovné prostriedky (ďalej len "OOPP"), ale často odstraňujú odpad zo stola stroja za chodu pomocou ruky, namiesto toho, aby použili vhodný nástroj alebo dokonca nechajú stroj zapnutý, a odídu pokojne aj do skladu pre materiál. Povinnosťou vedúceho pracovníka je potom zamestnanca dôsledne upozorniť na porušovanie pravidiel BOZP a prípadne vyvodiť aj ďalšie dôsledky.
Čo treba dodržiavať
-
Pred každým spustením stroja je nutné overiť funkciu všetkých bezpečnostných a zabezpečovacích prvkov stroja, funkciu odsávacieho zariadenia, ako aj stav a upnutie nástroja.
-
Pre prácu nesmú byť použité poškodené, tupé či inak nezodpovedajúce nástroje.
-
Pri práci na stroji je nutné používať vhodný pracovný odev a obuv a ďalej potom predpísané OOPP.
-
Materiál obsahujúci kovové, poprípade iné nežiaduce časti je nutné z obrábania vyradiť.
-
Obsluha stroja musí byť riadne zaškolená a zacvičená.
-
Po upnutí nástroja a pred začatím práce je potrebné skontrolovať správny beh stroja a nástroja.
-
Pri práci je potrebné sústrediť sa na obsluhu stroja a dbať na zásady požiarnej ochrany.
-
Na stroji možno začať pracovať až po dosiahnutí prevádzkových otáčok.
-
Pri obrábaní dlhšieho alebo širšieho materiálu, ako je pracovný stôl stroja, je potrebné používať oporné stojančeky s otočnými valčekmi.
-
Pri obrábaní krátkeho materiálu a pri dokončovaní úkonov je nutné v prípade potreby používať vhodné prípravky a držadlá, ako aj pracovné pomôcky.
-
Čistenie a mazanie stroja vrátane ostatných údržbárskych prác a ďalej potom ručné odstraňovanie triesok, pilín a pod. možno vykonávať iba za pokoja stroja.
-
Nástroje musia byť ukladané na určené miesto.
-
Pri práci je nutné v okolí stroja udržiavať poriadok a pravidelne odstraňovať odrezky, piliny a pod.
-
Pri ručnom posuve obrábacích dielcov je zakázané zasahovať do pracovného priestoru nástroja.
-
Po vypnutí pohonu stroja je zakázané skracovať dobeh pohybujúcich sa častí stroja rukou alebo pomocou iného predmetu a vzďaľovať sa od stroja pred zastavením nástroja.
-
Pri vzniku poruchy na stroji je nutné stroj zastaviť a závadu ohlásiť nadriadenému.
-
Každý stroj je nutné kontrolovať v stanovených termínoch.
Prevencia
Pracovným úrazom možno predchádzať okrem iného zvýšením povedomia o BOZP naprieč všetkými zamestnancami a vykonávaním dôsledných a kvalitných školení svojich zamestnancov. Dôležité je tiež zapojiť do uvedenej činnosti vedúcich zamestnancov na všetkých stupňoch riadenia, aby sa aktívne zapojili do diania v oblasti BOZP.
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri obrábaní dreva - píly
Veľa remeselníkov, stolárov, údržbárov a ďalších zamestnancov a osôb prichádza pri svojej pracovnej činnosti pri manipulácii s drevom do styku s pílami. Či už ide o kotúčové, pásové, rámové, kmeňové alebo ručné reťazové píly, u všetkých je povinnosť dodržiavať požiadavky BOZP a samozrejme aj požiadavky požiarnej ochrany a hygieny práce.
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je konkrétne pre píly ustanovená vo vyhláške Slovenského úradu bezpečnosti práce č. 59/1982 Z.z., ktorou sa určujú základné požiadavky na zaistenie bezpečnosti práce a technických zariadení v znení neskorších predpisov. Samozrejme, to nie je jediný právny predpis, platí tu aj zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, nariadenie vlády č. 392/2006 Z.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov atď.
Pre všetky píly používané pri obrábaní dreva platí minimálne nasledujúce:
-
Pojazdné stroje a zariadenia musia byť zaistené proti nežiaducemu pohybu pri ich prevádzke.
-
Pri kombinovaných (združených) strojoch musia byť nepoužívané nástroje odstránené alebo zakryté.
-
Prisúvať materiál k nástroju sa nesmie skôr, ako nástroj dosiahol stanovenú obrábaciu rýchlosť; obrábaný materiál sa nesmie tlačiť k nástroju priamo telom.
-
Pri dorezávaní materiálu a rezaní valcovitého materiálu sa nesmie pracovať bez použitia stanovených pracovných pomôcok alebo prípravkov.
-
Piliny, triesky a iný odpad sa musia odstraňovať zo stola stroja za chodu nástroja iba vhodnou pomôckou.
-
Pri obrábaní materiálu dlhšieho, než je dĺžka pracovného stola, sa nesmie pracovať bez oporných stojanov.
-
Dobeh otáčajúcich sa nástrojov sa nesmie skracovať po vypnutí stroja brzdením rúk, tlakom dreva alebo iným nevhodným spôsobom.
-
Kým je nástroj v pohybe, nesmie sa pracovník od stroja vzdialiť.
-
Na stacionárnych strojoch trvalo používaných v uzavretých priestoroch musí byť inštalované zariadenie na odsávanie alebo mechanické odstraňovanie odpadu.
-
Na každom reznom nástroji musia byť trvalo vyznačené jeho najvyššie dovolené otáčky.
-
Upínacie príruby pri jednom pílo
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.