Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Vnútorné predpisy zamestnávateľa na zaistenie BOZP

Dátum: Rubrika: DO POZORNOSTI

Niekedy vydanie vnútorného predpisu na zaistenie BOZP ukladá zamestnávateľovi zákon, napr. zákon č.124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o "BOZP"), v § 7 ods. 5 ukladá zamestnávateľovi vypracovať vnútorný predpis o oboznamovaní zamestnancov s predpismi na zaistenie BOZP. Zamestnávateľ je vnútorný predpis na zaistenie BOZP oprávnený vydávať aj z vlastnej iniciatívy na základe dispozičnej právomoci danej Zákonníkom práce, hoci podmienky jeho vydávania nie sú zákonom upravené.
Môže ho vydávať na témy podľa vlastného uváženia, ak tieto zákon nezakazuje a ich obsah nie je v rozpore s právnymi predpismi. Pri vypracúvaní vnútorného predpisu na zaistenie BOZP zamestnávateľ prihliada na charakter činnosti a riziká vyplývajúce z druhov prác vykonávaných zamestnancami, ako aj na riziká pracovného prostredia. Posudzovanie rizika poškodenia zdravia zamestnancov je zamestnávateľ povinný dokladovať v písomnej forme.
Procedúra prijímania vnútorných predpisov na zaistenie BOZP
Vnútorný predpis na zaistenie BOZP obsahujúci pravidlá o BOZP, je považovaný spravidla za prameň pracovného práva. Patrí medzi základné vnútroorganizačné dokumenty zamestnávateľa a o jeho vydaní je oprávnený rozhodnúť výlučne zamestnávateľ. Za predpokladu, že sa ho zamestnávateľ rozhodne vydať, je z procesnoprávneho hľadiska povinný dosiahnuť pred jeho vydaním dohodu na jeho vecnom obsahu a následnom prijatí so zástupcami zamestnancov. Pokiaľ k dohode nedôjde, rozhodne o ňom príslušný inšpektorát práce podľa osobitného predpisu. Ustanovenie § 39 ods. 2 Zákonníka práce výslovne neustanovuje požiadavku písomnej dohody medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov na vydaní predpisu na zaistenie BOZP, a ani nedodržanie písomnej formy dohody nesankcionuje neplatnosťou takéhoto úkonu.
Vzhľadom na princíp právnej istoty zamestnávateľa, aby vedel aj pred príslušným orgánom dozoru preukázať, že sa pokúsil dosiahnuť dohodu so zástupcami zamestnancov na obsahu takéhoto predpisu, je žiaduce zvoliť pri samotnom procesnom postupe dohadovania vnútorného predpisu na zaistenie BOZP písomnú formu komunikácie. V prípade dosiahnutia dohody na vydaní predpisu na zaistenie BOZP ustanovuje Zákonník práce lehotu 15 kalendárnych dní na poskytnutie odpovede zo strany zástupcov zamestnancov, inak sa zamestnávateľovi umožňuje zvoliť iný postup prostredníctvom podania žiadosti na príslušný inšpektorát práce. Stanovená lehota 15 dní predstavuje počítanie kalendárnych dní od okamihu doručenia návrhu predpisu na zaistenie BOZP zástupcom zamestnancov. Pokiaľ zástupcovia zamestnancov nesúhlasili s návrhom predloženého predpisu na zaistenie BOZP a naďalej pretrváva záujem zamestnávateľa na jeho vydaní (hlavne vtedy, ak si situácia v podniku neodkladne vyžaduje ustanovenie, resp. konkretizáciu povinností zamestnancov v oblasti BOZP), môže sa zamestnávateľ obrátiť so žiadosťou na príslušný inšpektorát práce, aby rozhodol o možnosti zamestnávateľa vydať vnútorný predpis na zaistenie BOZP samostatne bez súčinnosti zástupcov zamestnancov.
Zamestnávateľ možnosť predložiť návrh predpisu na inšpektorát práce volí aj v prípadoch, keď uplynula stanovená lehota 15 dní na poskytnutie odpovede zástupcov zamestnancov od predloženia
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.