Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Bezpečnosť práce na drevoobrábacích strojoch - pásových pílach
Dátum: Rubrika: BOZP ADRESNE
Bezpečnosť drevárskych strojov a zariadení je stav (spôsobilosť) stroja/zariadenia a spôsob jeho používania, ktorými sú vytvorené predpoklady, že pri dodržaní požiadaviek pre jeho prevádzku a obsluhu, a bez pôsobenia nepredvídateľných vonkajších rušivých vplyvov, nedôjde k poruche zariadenia, resp. ku vzniku situácie, pri ktorej by mohli byť dokonca ohrozené osoby alebo hospodárske hodnoty. Vzhľadom na veľké rezné rýchlosti a ostrosť patrí práca na drevoobrábacích strojoch, a teda aj na pásovej píle medzi najnebezpečnejšie činnosti. Obsluha tu vykonáva pracovnú činnosť priamo v nebezpečnom priestore stroja a je bezprostredne ohrozovaná rezným nástrojom.
Veľa remeselníkov, stolárov, údržbárov a ďalších zamestnancov a osôb prichádza pri svojej pracovnej činnosti pri manipulácii s drevom do styku s pílami. Či už ide o kotúčové, pásové, rámové alebo ručné reťazové píly - pri všetkých je povinnosť dodržiavať požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (ďalej len "BOZP"), a samozrejme aj požiadavky požiarnej ochrany a hygieny práce. Tieto stroje sa obvykle vyznačujú jednoduchou konštrukciou, výkonnosťou a mnohostranným použitím.
Píla sa dnes stala nevyhnutným pomocníkom najširšej verejnosti, a práve preto o nej možno povedať, že je dobrý pomocník, ale zlý pán. Na jednej strane sa práca pri použití píly skvalitňuje a zrýchľuje, ale na druhej strane je každá pracovná operácia na píle (a nielen na nej) spojená so zvýšeným pracovným rizikom. Značný počet úrazov a poškodenia zdravia sú odvrátenou stranou dobrých vlastností týchto strojov. Je predsa všeobecne vžitá predstava a mnohí z nás sú presvedčení o tom, že práve im sa nemôže nič stať. Oni si predsa dávajú pozor, majú skúsenosti a sú zruční! Je však táto sebadôvera na mieste? Tisíce úrazov rozhodne dosvedčujú opak a mnohé z nich je dokladom preceňovania vlastných schopností a podceňovania rizík spojených s prácou na obrábacích strojoch na drevo.
Nespoliehajme sa preto len na svoje šťastie, že práve pri tom našom stroji nemôže dôjsť k žiadnemu úrazu. Nespoliehajme nikdy len na zručnosť, skúsenosť a pohotovosť, nech už svoju alebo našich najbližších spolupracovníkov. Treba venovať pozornosť aj technickému stavu a vybaveniu stroja, správnej voľbe nástroja, údržbe a nastaveniu, ochranným zariadeniam, pracovným pomôckam, ale aj vlastnej obsluhe týchto strojov. K dobrej pracovnej pohode v dielni, kde sú drevoobrábacie stroje, musíme vytvoriť predpoklady správnou voľbou a organizáciou pracoviska. Faktory, ktoré ovplyvňujú pracovnú výkonnosť a majú značný vplyv aj na bezpečnú prácu, sú zahrnuté pod pojmom pracovné podmienky (teplota, vlhkosť vzduchu, odsávanie, osvetlenie, vykurovanie, priestorové pomery, hluk atď.).
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.