Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Bezpečnosť práce na drevoobrábacích strojoch - pásových pílach

Dátum: Rubrika: BOZP ADRESNE

Bezpečnosť drevárskych strojov a zariadení je stav (spôsobilosť) stroja/zariadenia a spôsob jeho používania, ktorými sú vytvorené predpoklady, že pri dodržaní požiadaviek pre jeho prevádzku a obsluhu, a bez pôsobenia nepredvídateľných vonkajších rušivých vplyvov, nedôjde k poruche zariadenia, resp. ku vzniku situácie, pri ktorej by mohli byť dokonca ohrozené osoby alebo hospodárske hodnoty. Vzhľadom na veľké rezné rýchlosti a ostrosť patrí práca na drevoobrábacích strojoch, a teda aj na pásovej píle medzi najnebezpečnejšie činnosti. Obsluha tu vykonáva pracovnú činnosť priamo v nebezpečnom priestore stroja a je bezprostredne ohrozovaná rezným nástrojom.

Veľa remeselníkov, stolárov, údržbárov a ďalších zamestnancov a osôb prichádza pri svojej pracovnej činnosti pri manipulácii s drevom do styku s pílami. Či už ide o kotúčové, pásové, rámové alebo ručné reťazové píly - pri všetkých je povinnosť dodržiavať požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (ďalej len "BOZP"), a samozrejme aj požiadavky požiarnej ochrany a hygieny práce. Tieto stroje sa obvykle vyznačujú jednoduchou konštrukciou, výkonnosťou a mnohostranným použitím.

Píla sa dnes stala nevyhnutným pomocníkom najširšej verejnosti, a práve preto o nej možno povedať, že je dobrý pomocník, ale zlý pán. Na jednej strane sa práca pri použití píly skvalitňuje a zrýchľuje, ale na druhej strane je každá pracovná operácia na píle (a nielen na nej) spojená so zvýšeným pracovným rizikom. Značný počet úrazov a poškodenia zdravia sú odvrátenou stranou dobrých vlastností týchto strojov. Je predsa všeobecne vžitá predstava a mnohí z nás sú presvedčení o tom, že práve im sa nemôže nič stať. Oni si predsa dávajú pozor, majú skúsenosti a sú zruční! Je však táto sebadôvera na mieste? Tisíce úrazov rozhodne dosvedčujú opak a mnohé z nich je dokladom preceňovania vlastných schopností a podceňovania rizík spojených s prácou na obrábacích strojoch na drevo.

Nespoliehajme sa preto len na svoje šťastie, že práve pri tom našom stroji nemôže dôjsť k žiadnemu úrazu. Nespoliehajme nikdy len na zručnosť, skúsenosť a pohotovosť, nech už svoju alebo našich najbližších spolupracovníkov. Treba venovať pozornosť aj technickému stavu a vybaveniu stroja, správnej voľbe nástroja, údržbe a nastaveniu, ochranným zariadeniam, pracovným pomôckam, ale aj vlastnej obsluhe týchto strojov. K dobrej pracovnej pohode v dielni, kde sú drevoobrábacie stroje, musíme vytvoriť predpoklady správnou voľbou a organizáciou pracoviska. Faktory, ktoré ovplyvňujú pracovnú výkonnosť a majú značný vplyv aj na bezpečnú prácu, sú zahrnuté pod pojmom pracovné podmienky (teplota, vlhkosť vzduchu, odsávanie, osvetlenie, vykurovanie, priestorové pomery, hluk atď.).

BOZP je konkrétne pre píly stanovená vo vyhláške č. 59/1982 Zb., ktorou sa určujú základné požiadavky na zaistenie bezpečnosti práce a technických zariadení v znení neskorších predpisov, ktorej obsah vychádza z STN rady 49 61 a k nej pridružených technických noriem. Samozrejme to nie je jediný právny predpis, aj tu platí zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o BOZP") - pravidelné školenia, dodržiavanie režimu práce, nariadenie vlády SR č. 391/2006 Z.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko a nariadenie vlády č. 392/2006 Z.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov.
Ustanovenia § 5 a § 6 zákona o BOZP obsahujú všeobecné zásady prevencie a povinnosti, ktoré je zamestnávateľ povinný uplatňovať na zaistenie BOZP vrátane zabezpečovania informácií, vzdelávania a organizácie práce a prostriedkov. Ukladá zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť, aby pracoviská, komunikácie, pracovné prostriedky, materiály, pracovné postupy, usporiadanie pracovných miest a organizácia práce neohrozovali bezpečnosť a zdravie zamestnancov.
V zmysle zákona č. 56/2018 Z.z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov, o každom stroji či zariadení musí byť vyhlásenie o zhode a musí byť označený značkou zhody, čo preukazuje jeho bezpečnosť v čase, keď bol uvádzaný do prevádzky. Za jeho bezpečnú prevádzku už potom zodpovedá jeho prevádzkovateľ, teda zamestnávateľ. Zamestnávateľ je pritom povinný zabezpečiť, aby pracovný prostriedok po celý čas jeho používania zodpovedal minimálnym požiadavkám ustanoveným v prílohe č. 1 nariadenia vlády č. 392/2006 Z.z. a v osobitných predpisoch, (nariadenie vlády č. 436/2008 Z.z. a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/42/ES o strojových zariadeniach). V zmysle § 38 zákona o BOZP, ak zamestnávateľ a fyzická osoba, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom, plnia povinnosti ustanovené týmto zákonom a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi na zaistenie BOZP spôsobom alebo postupom upraveným v slovenskej technickej norme, toto plnenie sa považuje za splnenie požiadaviek na zaistenie BOZP; tieto povinnosti možno splniť aj iným preukázateľne primeraným spôsobom. V oblasti drevoobrábacích strojov sú tieto spôsoby a postupy upravené v slovenských technických normách (STN, STN EN), t.j. v STN rady 49 61 a k nej pridružených technických normách.
Drevárske stroje zaraďujeme medzi výrobné stroje. Sú to všetky stroje a zariadenia a ich nástroje, náradie a prípravky, určené k priamemu spracovaniu dreva a drevných materiálov - mechanickým, chemickým a tepelným spôsobom. Sú to také stroje, ktoré zabezpečujú určitú technologickú operáciu alebo viac operácií súčasne. Jednou zo základných tried, podľa ktorej môžeme členiť drevárske stroje, je trieda "drevoobrábacie stroje".
Drevoobrábacie stroje obrábajú drevo na žiadaný tvar, rozmery a akosť reznej plochy odoberaním triesky. Hlavným pracovným článkom je rezný nástroj. Odoberaná trieska môže mať rôzny tvar podľa použitého druhu nástroja - spôsobu obrábania, a tvorí pri obrábaní odpad. Výsledkom obrábania je polotovar (rezivo, prírezy) alebo opracovaný dielec.
Do tejto triedy zaraďujeme nasledujúce stroje:
-
stolárske pásové píly,
-
frézovacie stroje,
-
vŕtacie stroje,
-
dlabacie stroje,
-
sústruhy,
-
brúsiace a leštiace stroje,
-
kombinované stroje,
-
iné obrábacie stroje na drevo.
Zamestnanci používajúci pásové píly - zásady bezpečnej práce
Pásové píly musia mať pásovnice zakryté; časť pílového pásu pod stolom alebo vozíkom aj vratná časť pílového pásu, pokiaľ nie sú zakryté konštrukciou stroja, musia byť vybavené ochranným krytom. Rezná vetva pílového pásu musí byť nad jeho vodítkom zakrytá ochranným krytom, ktorý sa dá ručne výškovo prestavovať alebo sa samočinne otvára. Univerzálne pásové píly musia mať prestaviteľné vodiace pravítko a musia byť v nastavenej polohe zabezpečené proti posuvu.
V pracovnom priestore pílového pásu sa nesmie vkladať materiál do prípravkov a nesmú sa ručne odoberať obrobky.
Stolové pásové píly (obr. 1) sú drevoobrábacie stroje na drevo, patria k pílam s obiehavým pohybom nástroja, spojený pílový pás, ktorý delí drevo a drevné materiály jedným smerom v pracovnej vetve, konštantnou reznou rýchlosťou pri súčasnom konštantnom posuve do rezu (ručne alebo mechanizovane).
Skladá sa z dvoch kotúčov (2 a 7). Jeden kotúč – hnací (2) je uložený v pevnom
ložisku na základovej doske alebo na stojane a je poháňaný cez remenicový
prevod (5) – stôl; (3) – nastaviteľné p
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.