Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Bezpečnosť pri práci na drevoobrábacích strojoch v prevádzke

Dátum: Rubrika: BOZP ADRESNE

Zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ukladá zamestnávateľovi zabezpečovať, aby pracoviská, komunikácie pracovné prostriedky, materiály, pracovné postupy, usporiadanie pracovných miest a organizácia práce neohrozovali bezpečnosť a zdravie zamestnancov.

Obsluhovať drevoobrábacie stroje a zariadenia v stolárskej dielni a vykonávať práce súvisiace s výrobným procesom môžu iba osoby k tomu poverené, ktoré nesmú nikdy dovoliť manipulovať so zariadením (pracovať alebo zasahovať do zariadenia akýmkoľvek spôsobom) nepovolaným osobám. Obsluha nesmie nikdy pracovať so zariadením, ktoré je pokazené alebo vykazuje znaky poruchovosti, ale môže vykonávať iba také úkony, na ktoré má potrebnú kvalifikáciu a povolenie.

Pracovné úrazy pri práci na drevoobrábacích strojoch a zariadeniach, ktoré patria medzi najnebezpečnejšie stroje používané v priemysle, prinášajú podnikom nemalé hospodárske straty a zamestnancom často veľkú ujmu na kvalite ich ďalšieho života, resp. aj celej rodine zamestnanca. Na základe úrazových analýz môžeme konštatovať, že úrazy u obrábacích strojov na drevo vznikajú tak vo sfére pracovnej, ako aj mimopracovnej. Každý rok zaznamenávame na nich smrteľné a ťažké pracovné úrazy. Je namieste potreba zlepšovania bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci nielen z ľudského hľadiska, aby sa zmenšila bolesť a utrpenie pracovníkov, ale aj z hľadiska trvalo udržateľnej úspešnej ekonomiky podniku. V Českej republike sa každoročne vyskytne u týchto strojov asi 5500 pracovných úrazov. V oblasti mimopracovnej sa odhaduje, že je ich dvakrát toľko. Úrazovosť zvyšuje v mnohých prípadoch ešte nesprávny pracovný postup, t.j. chybné počínanie obsluhy, strojov. Technickým vybavením sa drevoobrábacie stroje a zariadenia zabezpečujú tak, aby ochrana nebezpečného miesta nebola podmienená konaním obsluhy ale chránila pracovníka aj vtedy, keď urobí chybu v dôsledku nepozornosti, nedostatočného zapracovania, únavy a pod. Na rozdiel od toho, chybné rozhodovania pracovníkov obsluhujúcich stroje sa prejavujú aj vo vedomom ignorovaní nebezpečenstva a v nedostatočnom používaní ochranných zariadení, pracovných pomôcok a prípravkov, ako aj osobných ochranných prostriedkov.
Z rozborov úrazovosti pri strojoch na obrábanie dreva vyplýva celkom jednoznačne požiadavka čo najširšie a najväčšie mechanizácie ručných prác, t.j. zavádzanie podávacích zariadení, ktoré nielen vylučujú zásah rúk obsluhy v nebezpečnom pracovnom priestore nástroje, ale znižujú aj fyzickú námahu.
Vzhľadom na to, že rizikové faktory možno chápať ako možný zdroj škody (úraz, poškodenie prostredia alebo majetku), bol pre obrábacie stroje na drevo stanovený nasledujúci prehľad týchto faktorov, ktorý platí v celej Európe.
Medzi najčastejšie príčiny pracovných úrazov patria:
-
používanie nebezpečných postupov alebo spôsobov práce vrátane konania bez oprávnenia,
-
nesprávna organizácia práce,
-
nedostatok osobných predpokladov na riadny pracovný výkon,
-
ohrozenie inými osobami (odvedenie pozornosti, žarty, hádky a iné nebezpečné konanie),
-
chýbajúce alebo nedostatočné ochranné zariadenie a zabezpečenie,
-
chybný alebo nepriaznivý stav zdroja úrazu,
-
nepriaznivý stav alebo chybné usporiadanie pracoviska, príp. komunikácie,
-
chýbajúce (nepridelené), nedostatočné alebo nevhodné OOPP,
-
neoboznámenosť s podmienkami bezpečnej práce a nedostatok potrebnej kvalifikácie,
-
odstránenie alebo nepoužívanie predpísaných bezpečnostných zariadení a ochranných opatrení,
-
nedostatky v osvetlení, viditeľnosti, nepriaznivé vplyvy hluku, otrasov a škodlivého ovzdušia,
-
manipulačné cesty v priestoroch drevoobrábacích strojov nie sú zreteľne označené a iné.
Technológie a strojové zariadenia na obrábanie dreva sú z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pracovníkov pri práci charakterizované viacerými rizikovými faktormi, najmä:
a)
zvýšeným rizikom ohrozenia nástrojom a obrobkom, ktoré je zapríčinené:
-
vysokou rýchlosťou pracovného nástroja,
-
tvarom, usporiadaním a ostrím rezných hrán nástroja,
-
spracovaním nesúrodého a nehomogénneho materiálu, čo zapríčiňuje výkyvy rezných síl, a tým aj rázové dynamické účinky,
-
prevažne ručným posuvom obrobku, veľmi často malých rozmerov bez použitia vhodných prípravkov.
b)
zvýšeným výskytom niektorých fyzikálnych a chemických škodlivín:
-
prachu, ktorý ohrozuje dýchacie cesty pracovníkov,
-
hluku, ktorý často výrazne prekračuje povolenú hladinu akustického tlaku. Bežne obsahuje 85 - 100 dB, dokonca aj vyššie hodnoty,
-
výparov lepidiel, moridiel, lakov, farbív a pod.
c)
zvýšenou možnosťou vzniku požiaru:
- toto nebezpečenstvo súvisí s obrábaným materiálom a drevným prachom, najmä pri výrobe drevovláknitých dosiek (sololit), ktoré sú ľahko horľavé a prípadne aj pri určitej koncentrácii so vzduchom výbušné.
Nariadením vlády SR č. 110/2019 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády SR č. 356/2006 Z.z. o ochrane zdravia zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou karcinogénnym a mutagénnym faktorom pri práci v znení neskorších predpisov, sa do právneho poriadku SR prebrala smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/2398, ktorou sa sprísnili maximálne hodnoty expozície karcinogénnym a mutagénnym faktorom pri práci a rozšíril sa ich zoznam, u ktorých sú tieto hodnoty stanovené. Podľa smernice sa nariadením vlády SR zaviedlo prechodné obdobie aj pre prach z tvrdého dreva a to do 17. januára 2023, počas ktorého sa bude uplatňovať technická smerná hodnota 3 mg/m3, ktorá je prísnejšia ako pôvodná technická smerná hodnota, ktorá bola 5 mg/m3. Po uplynutí prechodného obdobia bude pre prach z tvrdého dreva - buk a dub (karcinogén kategórie 1A) platiť ešte prísnejšia technická smerná hodnota, a to 2 mg/m3. V praxi často dochádza k expozícii zamestnancov viacerým druhom mäkkého a tvrdého dreva. V prípade, ak je prach z tvrdého dreva zmiešaný s prachom z mäkkého dreva, pre všetky druhy prachu z dreva, ktoré sú prítomné v zmesi, sa uplatňuje technická smerná hodnota pre prach z tvrdého dreva.
Faktory - nebezpečenstvo, ohrozenie, riziko
Nebezpečenstvo - ak sa objekty ľubovoľnej činnosti alebo samostatnej činnosti - napr. stroje a strojné systémy, mate riály, výrobné technológie - vyznačujú tým, že môžu spôsobiť neočakávaný negatívny jav (poškodenie človeka alebo majetku) ide o nebezpečenstvo alebo nebezpečné činnosti.
Nebezpečenstvo je vlastnosť objektu spôsobiť neočakávaný negatívny jav - latentná vlastnosť o
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.