Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Hybridný model práce - výhody a riziká

Dátum: Rubrika: TRENDY

V poslednom období sa čoraz viac spomína a uplatňuje v podnikoch a organizáciách hybridná práca. Niektorí možno ani netušia, čo presne znamená, pritom je to veľmi jednoduché. Ide o kombináciu práce v kancelárii, resp. na pracovisku a mimo pracoviska, napríklad z domu alebo z akejkoľvek inej destinácie. Kým zamestnanci sa z takéhoto modelu tešia, mnohí zamestnávatelia sú voči hybridnej práci skeptickí. Viete, aké výhody a nevýhody so sebou prináša?
Hybridná práca
Hybridná práca je kombináciou tradičnej práce na pracovisku s prácou na diaľku mimo pracoviska. Tento mix pracovných miest vnáša do života zamestnancov viac flexibility. Napríklad jeden deň sa môže zamestnanec rozhodnúť pracovať z domu, pretože vie, že bude najproduktívnejší v tichom prostredí, kým ďalší deň sa môže zase rozhodnúť ísť do práce, aby sa zúčastnil dôležitej schôdze. Keďže čoraz viac organizácií zavádza modely hybridnej práce, niektoré zavádzajú aj zdieľané pracoviská.
Pod zdieľaným pracoviskom sa rozumie rezervovanie flexibilných pracovných priestorov na pracovisku, ktoré nie sú priradené konkrétnemu zamestnancovi. Tieto priestory sú ideálnym riešením pri hybridnej práci, keďže ľuďom poskytujú fyzické miesto na sedenie pri návšteve pracoviska a nie vyhradený osobný stôl - ten zaberá miesto a nepoužíva sa, keď ľudia pracujú na diaľku.
Hybridný model práce je označenie situácie, keď sa zamestnanec musí vyrovnať s nutnosťou pracovať niekedy z domu a niekedy zase z kancelárie. Pre niektorých to môže znamenať 75% práce na diaľku, kým pre iných dopoludňajšiu prácu v kancelárii a poobedňajšiu z domu. Hybridná práca nemá žiadnu pevnú štruktúru. Avšak najčastejšie sú prípady, keď je pomer medzi prácou z domu a z kancelárie 50:50.
Rozdelením práce v kancelárii a z domu sa zaoberal aj Globálny prieskum CBRE (Commercial Real Estate Services - Medzinárodná spoločnosť pre firemné reality) uskutočnený v roku 2022. Podľa jeho výsledkov 79% Európanov pracuje viac z kancelárie ako z domu. Z toho výlučne práca v kancelárii sa týka 38% Európanov. Hybridný model práce, keď zamestnanec na pracovisku trávi minimálne tri dni do týždňa, bol realitou u 41% opýtaných. Naopak, 17,2% respondentov trávi väčšiu časť týždňa formou home office, pretože kanceláriu navštevujú maximálne dva dni v týždni. Výlučne prácu z domu uviedlo v prieskume iba 3,8% opýtaných Európanov.
Hybridný model práce so sebou priniesla hlavne pandémia COVID-19, kvôli ktorej zostala veľká časť pracujúcej populácie doma a bola nútená sa prispôsobiť novým podmienkam. Viaceré firmy ale dospeli k záveru, že pracovať sa takto dá a ešte to prináša aj rôzne benefity. Hybridná práca je pomerne novinkou v pracovnom prostredí, preto sa ešte stále prichádza na ďalšie výhody a úskalia, ktoré sa s ňou spájajú. Zároveň sa hľadajú aj nové spôsoby na riešenie možných problémov.
V priebehu najbližších mesiacov či rokov sa ale treba pripraviť na to, že sa takýto typ práce stane skôr štandardom než vymoženosťou. Po tlaku zo strany zamestnancov bude na hybridný model postupne prechádzať čoraz viac zamestnávateľov. Hybridný model, kombináciu práce z domu a kancelárie ponúkajú firmy najmä pre IT odborníkov, programátorov alebo špecialistov v poisťovníctve či v administratíve. Na Slovensku sa najťažšie získavajú ľudia v oblasti informačných technológií, preto je možné, že sa ich firmy týmto spôsobom snažia osloviť.
Podľa správy Work Trend Index (WTI, 2022), ktorá tvrdí, že 51% zamestnancov, ktorí momentálne pracujú v hybridnom modeli, by radi v nasledujúcom roku prešli na prácu na diaľku, čo je jasným dôkazom toho, že práca na diaľku a hybridná práca tu budú aj naďalej, hoci sa celosvetové obavy o zdravie zmenšujú. Rovnako ako v prípade práce úplne na diaľku, aj pri hybridnom modeli je potrebné sústrediť sa viac na riadenie ľudských zdrojov než len na samotné plnenie úloh. Znamená to, že sa kladie väčší dôraz na vzájomnú podporu, dôveru a spoliehanie sa jeden na druhého, vyjasnenie si pracovných vzťahov a na zabezpečenie, aby sa na pracovných stretnutiach zúčastnil každý. Záleží skôr na výsledkoch ako na osobnej prítomnosti.
Modely hybridnej práce
Jednou zo silných stránok hybridnej práce je jej flexibilita. Organizácie a zamestnanci si môžu vybrať model, ktorý vyhovuje im, ich podnikaniu aj osobným potrebám. Tu je niekoľko bežných typov modelov hybridnej práce.

Flexibilný model

Flexibilný model hybridnej práce dáva zamestnancom najväčšiu slobodu - môžu si sami zostavovať svoj pracovný rozvrh kombináciou práce na pracovisku s prácou na diaľku v pomere, ktorý im najviac vyhovuje. V tomto modeli sa môže zamestnanec každý týždeň držať rovnakého rozvrhu alebo ho zmeniť podľa preferencií. Nevýhodou tohto prístupu je, že nedostatočná konzistentnosť môže skomplikovať plánovanie niektorých stretnutí či schôdzí medzi kolegami.

Fixný model

Fixný model hybridnej práce má viac obmedzení. V tomto modeli zostaví organizácia pre svojich hybridných zamestnancov rozvrhy práce na pracovisku aj práce na diaľku. Fixné rozvrhy zostávajú väčšinou každý týždeň rovnaké a môžu priorizovať prácu na pracovisku alebo prácu na diaľku. Konzistentnosť fixného modelu je užitočná, keď potrebujete vedieť, ako sa spojiť so svojimi kolegami, hoci podľa niektorých je málo pružný.

Uprednostnenie práce na pracovisku

Prístup s uprednostnením práce na pracovisku kladie prácu na pracovisku pred prácu na diaľku. Zamestnanci v tomto modeli teda trávia väčšinu svojich pracovných dní na pracovisku a zopár dní pracujú na diaľku. Tento model si väčšinou vyberajú tímy, ktoré potrebujú často spolupracovať tvárou v tvár.

Uprednostnenie práce na diaľku

Naopak, model s uprednostnením práce na diaľku kladie prácu na diaľku pred prácu na pracovisku. V rámci tohto prístupu môže byť práca na pracovisku obmedzená na deň alebo dva za týždeň alebo za mesiac. Tento model má najväčší potenciál ušetriť peniaze za prenájom pracovných priestorov, ale na druhej strane pri ňom kolegovia aj najmenej osobne interagujú.
Výhody hybridnej práce
Okrem toho, že hybridná práca pomohla ľuďom si počas pandémie udržať prácu aj zdravie, má aj mnoho ďalších výhod, vďaka čomu tu s nami pravdepodobne ešte nejaký čas zostane.

Zdravá rovnováha pracovného a osobného života

U mnohých ľudí pandémia spôsobila, že sa začali viac zamýšľať nad
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.