Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Europarlament schválil nové pravidlá o primeraných minimálnych mzdách v EÚ
Kategória: Aktuality Autor/i: TASR
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu odobrili návrh, podľa ktorého minimálne mzdy vo všetkých krajinách EÚ by mali umožňovať dôstojné životné a pracovné podmienky a členské štáty by mali podporovať kolektívne vyjednávanie o mzdách.
Novú legislatívu o primeraných minimálnych mzdách podporilo 505 poslancov, 92 bolo proti a 44 sa zdržalo hlasovania.
Cieľom právneho predpisu EÚ, ktorý bol dohodnutý v júni s Radou EÚ (členské štáty), je zlepšiť pracovné a životné podmienky všetkých pracujúcich v Únii a podporiť ekonomický a sociálny pokrok.
Návrh z dielne eurokomisie stanovuje minimálne požiadavky na primeranosť zákonných minimálnych miezd určených vnútroštátnym právom alebo kolektívnymi zmluvami. Takisto zefektívňuje prístup pracujúcich k ochrane minimálnej mzdy.
Nová smernica sa bude týkať všetkých pracujúcich v EÚ, ktorí majú pracovnú zmluvu alebo sú v pracovnoprávnom vzťahu. Členské krajiny, v ktorých je už minimálna mzda chránená výlučne prostredníctvom kolektívnych zmlúv, nebudú musieť zaviesť tieto pravidlá ani zabezpečiť všeobecnú platnosť týchto zmlúv.
Stanovenie minimálnej mzdy zostane v právomoci členských štátov. Tie však budú musieť zaručiť, aby ich minimálne mzdy umožňovali pracujúcim viesť dôstojný život, a to aj vzhľadom na životné náklady a všeobecnú mzdovú úroveň. Členské štáty môžu pre posúdenie primeranosti svojich platných zákonných minimálnych miezd vytvoriť kôš tovarov a služieb v reálnych cenách, alebo ho stanoviť na 60 % mediánu hrubej mzdy a 50 % priemernej hrubej mzdy.
Podľa EP je kolektívne vyjednávanie na odvetvovej a medziodvetvovej úrovni jedným z kľúčových faktorov na dosiahnutie primeraných minimálnych miezd. Podľa nových pravidiel, ktoré odobrili poslanci, to treba náležite podporovať a posilňovať.
Krajiny, v ktorých sa kolektívne vyjednávanie týka menej ako 80 % pracujúcich, budú musieť v spolupráci so sociálnymi partnermi stanoviť akčný plán na zvýšenie tohto podielu.
Schválený návrh zavádza pre členské štáty EÚ povinnosť vytvoriť systém presadzovania pravidiel vrátane spoľahlivého monitorovania, kontrol a inšpekcií v teréne. Cieľom je zabezpečiť ich dodržiavanie a riešiť problémy, ako sú zneužívanie subdodávok, nepravá samostatná zárobková činnosť, neevidované nadčasy či zvýšená intenzita práce.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Kategórie
Aktuality
Daňový bonus a 2% rodičom
Finančná správa SR
Dôchodkový vek v roku 2025 sa nemení!
Sociálna poisťovňa
Najdôležitejšie legislatívne zmeny v oblasti sociálneho poistenia od 1. januára 2025.
redakcia/Sociálna poisťovňa
Čo prinesie konsolidácia
Finančná správa SR