Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Bezpečnosť pri práci na zrovnávacích, hrúbkovacích a zvislých frézovačkách

Dátum: Rubrika: BOZP ADRESNE

Drevárske stroje zaraďujeme medzi výrobné. Sú to všetky stroje, zariadenia a ich nástroje, náradie a prípravky, určené k priamemu spracovaniu dreva a drevných materiálov - mechanickým, chemickým a tepelným spôsobom. Sú to také stroje, ktoré zabezpečujú určitú technologickú operáciu, alebo viac operácií súčasne. Drevoobrábacie stroje obrábajú drevo na žiadaný tvar, rozmery a akosť reznej plochy odoberaním triesky. Hlavným pracovným článkom je rezný nástroj. Odoberaná trieska môže mať rôzny tvar podľa použitého druhu nástroja - spôsobu obrábania, a tvorí pri obrábaní odpad.
Bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ďalej len "BOZP") môžeme definovať ako súbor opatrení (technických, organizačných, výchovných), ktoré pri správnej aplikácii a realizácii vytvoria vhodné podmienky k tomu, aby sa pravdepodobnosť ohrozenia ľudského zdravia znížila na minimum. V pracovnoprávnej literatúre sa BOZP ako právny pojem vymedzuje ako súhrn práv a povinností účastníkov pracovného pomeru, ako aj orgánov dozoru nad BOZP, ktoré smerujú k zabezpečeniu opatrení a technických zariadení potrebných na dosiahnutie BOZP. Základné požiadavky dodržiavania pravidiel bezpečnej práce, ale aj základné práva a povinnosti zo strany zamestnávateľa, ako aj zamestnanca sú riešené v troch od seba neodlučiteľných predpisoch - v zákone č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, zákone č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákone č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoje verejného zdravia a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Drevoobrábacie stroje a zariadenia patria do skupiny pracovných strojov. Ich úlohou je prenos energie z motora na pracovný hriadeľ, koleso alebo bubon, na ktoré sa potom upína samotný nástroj. Ten pôsobí priamo na drevo, odoberá triesku a mení tak rozmery a tvar dreva. Drevoobrábací stroj sám osebe na drevo nepôsobí, dodáva iba pohybovú energiu nástroju.
Bezpečnosť drevárskych strojov a zariadení je stav (spôsobilosť) stroja/zariadenia a spôsob jeho používania, ktorými sú vytvorené predpoklady, že pri dodržaní požiadaviek pre jeho prevádzku a obsluhu a bez pôsobenia nepredvídateľných vonkajších rušivých vplyvov nedôjde k poruche zariadenia, resp. k vzniku situácie, pri ktorej by mohli byť dokonca ohrozené osoby alebo hospodárske hodnoty.
Nebezpečenstvo pri práci na drevoobrábacích strojoch a zariadeniach je dané samou povahou práce na nich. Zdroje úrazov, napriek rozdielnosti strojov a rozmanitosti práce sú takmer zhodné:
-
odlet triesok, porezania, zranenia očí, popálenie očí a tváre obsluhujúceho pracovníka;
-
pád obrábaného predmetu;
-
vyrazenie obrobku z upínacieho zariadenia, úder obsluhy;
-
úder rotujúcou kľukou;
-
zachytenie vlasov, voľne vlajúceho konca pracovného odevu, neupnutých rukávov rotujúcim nekrytým nástrojom (valcové a kotúčové frézy, frézovacie hlavy, združené frézy, pílové kotúče) vyčnievajúcimi upínacími skrutkami, hlavami skrutiek a maticami k uťahovaniu upínacích tŕňov, resp. nechránenými remeňovými prevodmi;
-
porezanie rúk o ostrie nástrojov (valcové a kotúčové frézy, frézovacie hlavy, združené frézy, pílové kotúče), o namotanú alebo prilepenú triesku na nástroji, (za chodu i pokoja nástroja), o upínané obrobky;
-
porezanie chodidiel a prstov nôh ostrými trieskami (po prerezaní podrážky obuvi).
Technológie a strojové zariadenia na obrábanie dreva sú z technického hľadiska a z hľadiska BOZP pracovníkov charakterizované viacerými rizikovými faktormi, najmä:
a)
zvýšeným rizikom ohrozenia nástrojom a obrobkom:
-
veľká obvodová rýchlosť,
-
tvar a geometria reznej hrany,
-
spôsob usporiadania nástrojov,
-
spracúvanie nerovnorodého materiálu, akým je drevo, čo zapríčiňuje výkyvy rezných síl, a tým aj rázové dynamické účinky,
-
ručný posuv obrobku, veľmi často malých rozmerov bez použitia vhodných prípravkov.
 
K týmto zdrojom sa musí zarátať chybné počínanie obsluhy stroja, ako aj podceňovanie nebezpečenstva úrazu a nedocenenie rôznych typov ochranných zariadení, pracovných pomôcok, ako aj osobných ochranných pracovných prostriedkov (ďalej len "OOPP"). Ochrana nebezpečného miesta na stroji musí byť realizovaná tak, aby chránila obsluhu aj v prípade, že urobí chybu z nepozornosti, nedostatočnej zapracovanosti, únavy a pod.
b)
zvýšeným výskytom niektorých fyzikálnych a chemických škodlivín:
-
prachu, ktorý ohrozuje dýchacie cesty pracovníkov,
-
hluku, ktorý často výrazne prekračuje povolenú hladinu akustického tlaku; bežne dosahuje 85 až 100 dB, niekedy aj vyššie hodnoty,
-
výparov lepidiel, moridiel, lakov, farbív a pod.
c)
zvýšenou možnosťou vzniku požiaru.
 
Toto nebezpečenstvo súvisí s obrábaným materiálom a drevným prachom, ktoré sú ľahko horľavé, a prípadne v určitej koncentrácii so vzduchom aj výbušné.
 
Potencionálnych negatívnych faktorov pri obrábaní dreva je viac, sú závislé na konkrétnej technológii, resp. strojnom zariadení. Prevenciu je nutné sústrediť predovšetkým na efektívnu ochranu nebezpečného priestoru nástroja, odsávanie a odsun odpadu, čistotu, poriadok a hluk.
 
Podľa dlhodobých štatistík, medzi najrizikovejšie stroje v drevárskom či nábytkárskom priemysle patria:
-
píly: kotúčové, pásové, rámové, reťazové;
-
frézky: zrovnávacie, hrúbkovacie, rovinné, horné, zvislé spodné, viacstranové;
-
brúsky;
-
dlabačky - vŕtačky;
-
ostatné.
Najčastejšie nedostatky podľa Národného inšpektorátu práce v dodržiavaní BOZP
Medzi najčastejšie nedostatky v dodržiavaní právnych predpisov na zaistenie BOZP pri používaní drevárskych strojov a zariadení, ktoré bezprostredne ohrozujú bezpečnosť a zdravie obsluhy, a zvyčajne vedú k poškodeniu zdravia, patria:
a)
neoprávnené uvedenie stroja na trh alebo do prevádzky,
b)
chýbajúce, nedostatočné alebo nefunkčné ochranné zariadenie,
c)
používanie nebezpečných pracovných postupov,
d)
nesprávne vykonávaná údržba,
e)
práca na strojoch bez OOPP,
f)
ohrozenie obsluhy škodlivými faktormi pracovného prostredia.
Add. a) Neoprávnené uvedenie stroja na trh alebo do prevádzky
Výrobca alebo dovozca môže uviesť na trh alebo do prevádzky len také stroje, ktoré spĺňajú všetky bezpečnostnotechnické požiadavky, ktoré sa na ne vzťahujú. K častým nedostatkom patrí uvedenie na trh takých strojov, ktoré nespĺňajú všetky požiadavky právnych a ostatných predpisov (vrátane technických noriem), nebola na nich posúdená zhoda a strojné zariadenia neboli opatrené značkou "CE". Takéto výrobky nesmú byť uvedené na trh alebo do prevádzky. Za uvedenie do prevádzky sa považuje aj výroba zariadení určených len pre vlastnú potrebu.
Čo robiť, keď k stroju neexistuje dokumentácia?
Pokiaľ ste k stroju nedostali žiadnu dokumentáciu, máte v podstate tri možnosti, ako to vyriešiť. Čo sa týka sprievodnej dokumentácie, teda návodu na použitie, môžete ho skúsiť vyhľadať na internete. V mnohých prípadoch ho vypátrate. Pri špecifických a menej známych alebo starých strojoch to ale môže byť podstatne zložitejšie. Môžete tiež skúsiť kontaktovať výrobcu stroja a sprievodnú dokumentáciu si u neho vyžiadať. Ten by ju mal archivovať minimálne 10 rokov. Pokiaľ k stroju či inému technickému zariadeniu nie je prevádzková dokumentácia, nikde ju nezoženiete, pretože ide o informácie zapisované prevádzkovateľom stroja (údržba, výmena častí, doplnenie kvapalín a pod.). Tú si budete musieť viesť znova od prvej vami uskutočnenej revízie. A treťou možnosťou, resp. zákonnou povinnosťou, keď ani jednu dokumentáciu nezoženiete, je vypracovanie tzv. miestneho prevádzkovo bezpečnostného predpisu.
Add. b) Chýbajúce, nedostatočné alebo nefunkčné ochranné zariadenie
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.