Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Odvolanie z dovolenky, zmena termínu čerpania dovolenky

Dátum: Rubrika: PRACOVNÉ PRÁVO

V letnom období, ako aj počas vianočných sviatkov, či jarných prázdnin majú zamestnanci väčší záujem o čerpanie dovoleniek v práci. Účelom dovolenky je oddych a regenerácia zamestnanca po práci, a to bez výpadku jeho stáleho príjmu. Nárok zamestnanca na dovolenku, ako aj podmienky jej čerpania v zamestnaní upravujú § 100 až § 117 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce"). Nárok na dovolenku patrí medzi základné podmienky zamestnávania, pričom tento nárok sa neviaže len na vek, ale aj na povolanie zamestnanca (napr. pedagogickí zamestnanci majú nárok na viac dní dovolenky), počet odpracovaných dní či pracovný pomer. Tento nárok nemajú tzv. dohodári. Na dovolenku majú nárok zamestnanci pracujúci na pracovný pomer bez ohľadu na to, či pracujú na plný úväzok alebo čiastočný úväzok. Keďže je právna úprava odvolania zamestnanca z dovolenky či úprava zmeny čerpania dovolenky v Zákonníku práce pomerne strohá, bližšie túto tematiku rozoberá tento príspevok.
Podľa Zákonníka práce rozoznávame tri druhy dovolenky, a to:
1.
dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť,
2.
dovolenku za odpracované dni,
3.
dodatkovú dovolenku poskytovanú nad rámec dovolenky za kalendárny rok a dovolenku za odpracované dni, teda popri uvedenej dovolenke.
Zákonník práce v § 112 ods. 1 upravuje aj otázku odvolania zamestnanca z dovolenky zamestnávateľom a zmenu čerpania dovolenky (jej termínu).
Výmera dovolenky
Nárok na dovolenku prislúcha zamestnancovi až po splnení zákonom ustanovených podmienok. Zákonník práce presne ustanovuje, že základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.
U zamestnanca, ktorý do konca roka dovŕši najmenej 33 rokov, je to päť týždňov dovolenky. Rovnako je to v prípade, keď sa trvale stará o dieťa. Zákonník práce v § 40 ods. 11definuje zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa nasledujúco:
"zamestnanec, ktorý sa osobne stará o vlastné neplnoleté dieťa vrátane striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, a zamestnanec, ktorý sa osobne stará o neplnoleté dieťa zverené mu do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu. Toto postavenie zamestnancovi vzniká dňom, keď zamestnávateľovi písomne oznámil, že sa trvale stará o dieťa podľa prvej vety, a zaniká dňom, keď sa zamestnanec prestal trvale starať o dieťa podľa prvej vety. Zánik trvalej starostlivosti o dieťa je zamestnanec povinný písomne oznámiť zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu."
Dĺžku dovolenky môže upravovať aj kolektívna zmluva, avšak nie v menšom rozsahu než ju ustanovuje Zákonník práce.
Existuje mylná domnienka, že počas skúšobnej doby si zamestnanci nemôžu čerpať dovolenku. Ide o omyl, keďže to zo žiadneho z ustanovení Zákonníka práce nevyplýva.
a)
Dovolenka za kalendárny rok
Nárok na dovolenku má každý zamestnanec, ktorý odpracoval u zamestnávateľa v pracovnom pomere aspoň 60 dní za kalendárny rok. Ako už bolo uvedené, tento nárok nemá zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovole
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.