Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovno-
právne
vzťahy

Prešetrovanie právnej zodpovednosti v pracovnom práve (2)

Kategória: Zodpovednostné vzťahy Autor/i: Ing. JUDr. Ladislav Hrtánek, PhD.

Pri určovaní rozsahu náhrady škody, ktorá má byť uhradená zamestnávateľovi zamestnancom, je potrebné rešpektovať aj jej hranice dané kogentnou právnou úpravou. Podstatné pre rozsah náhrady škody je aj to, či bola zamestnancom spôsobená úmyselne alebo z nedbanlivosti v konkrétnom prípade.   

Jednotlivé druhy škody v pracovnom práve

Platný Zákonník práce vo všeobecnosti rozlišuje protiprávne konania zamestnanca, a teda aj škodu a taktiež pracovnoprávnu zodpovednosť zamestnanca, pričom v rámci týchto kategórií možno ešte rozlišovať jednotlivé podskupiny. Pri škode spôsobenej zamestnancom  možno rozlišovať všeobecnú pracovnoprávnu zodpovednosť zamestnanca, pracovnoprávnu zodpovednosť zamestnanca za škodu spôsobenú konaním, ktoré je v rozpore s dobrými mravmi. a jednotlivé prípady osobitnej pracovnoprávnej zodpovednosti zamestnanca ustanovené v § 182 až § 185 Zákonníka práce, čo má vplyv aj na spôsob a rozsah náhrady škody v pracovnom práve.

V prípade škody, ktorá bola spôsobená konaním, ktoré je v rozpore s dobrými mravmi, musí ísť o protiprávne konanie zamestnanca, ktoré je v rozpore s dobrými mravmi. Právny pojem „dobré mravy“ používa aj § 3 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“), pričom ide o vymedzenie, ktoré je platné aj pre pracovné právo. Podľa uvedeného ustanovenia Občianskeho zákonníka výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi. Taktiež v čl. 2 základných zásad Zákonníka práce je ustanovené, že výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi; nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov.

Pokiaľ vznikla zamestnávateľovi škoda v dôsledku konania zamestnanca, ktoré je v rozpore so všeobecne uznávanými hodnotami alebo v rozpore s judikatúrou súdov v oblasti dobrých mravov, tak ide o vznik škody v dôsledku správania sa zamestnanca, ktoré je v rozpore s dobrými mravmi.

Pracovné právo rozoznáva aj spôsobenie škody v osobitných prípadoch, s čím spája aj súvisiacu pracovnoprávnu zodpovednosť. V prípade zamestnanca ide o zodpovednosť za  schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať podľa  § 182 až § 184 Zákonníka práce  alebo o zodpovednosť zamestnanca za stratu zverených predmetov podľa § 185 Zákonníka práce. Pretože ide o pracovnoprávnu zodpovednosť zamestnanca, tak na jej preukázanie je potrebné, popri protiprávnemu konaniu zamestnanca, v dôsledku ktorého došlo ku spôsobeniu škody zamestnávateľovi, preukázať aj jeho zavinenie, teda aj to, či k vzniku škody došlo úmyselne alebo z nedbanlivosti zamestnanca.

Spôsob náhrady škody

Právna úprava spôsobu náhrady škody v Zákonníku práce sa výrazne neodlišuje od právnej úpravy spôsobov náhrady škody v občianskom práve. V § 186 ods. 1 Zákonníka práce sú ustanovené jednotlivé spôsoby náhrady škody, pričom platí, že zam

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.