Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Záťaž teplom - dôsledky zmeny kritérií kategorizácie prác

Dátum: Rubrika: BOZP ADRESNE

V článku je uvedený vplyv tepelného stavu vnútorného prostredia na tepelnú záťaž zamestnancov pri práci v dôsledku sálavého tepla z technologických zariadení vrátane postupu stanovenia únosnej záťaže teplom. Uvedené sú dôsledky kritérií na zaraďovanie prác do kategórií pre fyzikálny faktor - záťaž teplom po nadobudnutí účinnosti vyhlášky MZ SR č. 98/2016 Z.z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MZ SR č. 448/2007 Z.z. o podrobnostiach o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii prác z hľadiska zdravotných rizík a o náležitostiach návrhu na zaradenie prác do kategórií.

Pri práci vo vnútorných priestoroch vzniká tepelná záťaž organizmu v dôsledku energetického výdaja organizmu súvisiaceho s charakterom pracovnej činnosti zamestnancov a tepelným stavom vnútorného prostredia, ktorý ovplyvňuje odvod tepla z tela do okolitého prostredia.

Tepelný stav vnútorného prostredia (na pracovisku, v pracovnej zóne, v mieste obsluhy a pod.) charakterizujú tieto priamo merateľné faktory tepelno-vlhkostnej mikroklímy:
-
teplota vzduchu (ta),
-
výsledná teplota guľového teplomeru (tg),
-
stereoteplota (tst),
-
relatívna vlhkosť vzduchu (rh) a
-
rýchlosť prúdenia vzduchu (va).
Vplyv tepelného stavu vnútorného prostredia na tepelnú záťaž zamestnancov pri práci charakterizuje faktor - operatívna teplota (to), ktorá vyjadruje jednotnú teplotu uzavretého čierneho priestoru, v ktorom by medzi človekom a vnútorným prostredím nastala výmena rovnakého množstva tepla prúdením a sálaním ako v reálnom nehomogénnom prostredí. Pri stanovení hodnoty operatívnej teploty sa zohľadňujú viaceré faktory tepelno-vlhkostnej mikroklímy zistené na pracovisku (pracovnom mieste).
Pod pojmom záťaž teplom sa rozumie tepelná záťaž zamestnanca, ku ktorej dochádza pri prekročení maximálnej hodnoty prípustnej operatívnej teploty (to,príp,max) pre daný druh práce. Prekročenie maximálnej hodnoty prípustnej operatívnej teploty upozorňuje na pravdepodobnosť zvýšenej záťaže zamestnancov teplom a na potrebu prijať preventívne a ochranné opatrenia vrátane posúdenia primeranosti tejto záťaže vo vzťahu k individuálnej spôsobilosti zamestnancov.
Ak v dôsledku sálavého tepla z technologických zariadení dochádza k prekročeniu maximálnej hodnoty prípustnej operatívnej teploty (to,príp,max) pre stanovenú triedu prác (odvodenú od celkového energetického výdaja), ochrana zdravia zamestnancov sa zabezpečí dodržiavaním stanoveného dlhodobo únosného času práce (Taush) a krátkodobo únosného času práce (Taumax) vrátane zabezpečenia pitného režimu.
Fyziologická reakcia človeka na okolité prostredie
S telesnou aktivitou narastá tepelná produkcia človeka, ktorej zdrojom sú prevažne svalové skupiny produkujúce tzv. metabolické teplo netto, ku ktorému sa pripočíta metabolické teplo bazálne, produkované na základe biologických procesov v ľudskom organizme. Metabolické teplo qm podľa publikácie [1] je dané vzťahom: 
Pre zachovanie existencie človeka, predstavujúceho homoiothermný organizmus sa musí udržiavať konštantná teplota jadra (vnútorných častí) tela, preto účelom termoregulačného mechanizmu človeka je zmena tepelných tokov medzi ľudským organizmom a okolitým prostredím tak, aby sa dosiahol optimálny tepelný stav človeka.
Termoregulácia človeka sa dosahuje:
-
chemicky (zmenou chemickej tvorby tepelných tokov),
-
fyzikálne (zmenou fyzikálnych tokov tepla zásahom do vnútra tela) a
-
mechanicky (regulácia toku tepla zmenou tepelného odporu odevu).
Termoregulačný mechanizmus organizmu sa snaží ustáliť tep
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.