Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Základné zásady BOZP - lešenie
Dátum: Rubrika: BOZP ADRESNE
Lešenia sú pomocné dočasné konštrukcie, slúžiace k bezpečnému vykonávaniu stavebných a montážnych prác, ktorých pracovisko sa nachádza nad úrovňou okolitého terénu alebo pevnej podlahy. Stavba lešenia je z hľadiska členenia stavebných procesov podľa miesta konania a vzťahu ku konečnému výrobku procesom pomocným, pretože sa nestáva súčasťou stavaného objektu. Pod užívaným pojmom lešenárske práce to znamená súbor procesov, ktorými sa lešenie pripravuje, stavia, udržiava a demontuje. Vzhľadom k dnes používaným systémovým konštrukciám lešenia ide väčšinou o jednoduché montážne operácie, vzhľadom na výšku veľmi nebezpečné, ktoré však vyžadujú znalosť pracovných postupov a technologickú disciplínu, aby lešenie bolo spoľahlivé a staticky bezpečné.
Bezpečnosť je pri práci na lešení, najmä pri práci vo výškach, absolútnou prioritou. Každý rok sa stovky pracovníkov zrania v dôsledku pádov a iných nehôd spojených s prácou na lešení. Tieto nehody zdôrazňujú potrebu prísnych bezpečnostných opatrení.
Podľa štatistík pracovných úrazov je v celosvetovom meradle riziko pracovného úrazu so smrteľnými následkami pre pracovníkov v stavebnom sektore viac ako trojnásobne vyššie v porovnaní s ostatnými odvetviami. V Európskej únii dochádza v stavebníctve ročne k viac ako 1 000 pracovným úrazom so smrteľnými následkami. Podstatná časť týchto úrazov vzniká v malých a stredných firmách a ich najčastejšou príčinou sú pády z výšky. Aj na Slovensku je podľa Národného inšpektorátu práce najčastejšou príčinou ťažkých pracovných úrazov v stavebníctve pád z lešenia alebo rebríka.
Tieto štatistiky jasne ukazujú, aké nebezpečenstvá môže prinášať práca na lešeniach bez správnej prípravy a dodržiavania bezpečnostných predpisov.
Práce na lešeniach sú práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou, a pri tejto činnosti sa musí pracovník chrániť proti pádu. Túto problematiku rieši vyhláška MPSVR SR č. 147/2013 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri stavebných prácach a prácach s nimi súvisiacich a podrobnosti o odbornej spôsobilosti na výkon niektorých pracovných činností v znení neskorších predpisov, a pri tejto činnosti sa musí pracovník chrániť proti pádu.
Montáže lešenia sú náročné práce z hľadiska bezpečnosti, pretože sa často zhotovujú do značných výšok z priestorovo obmedzených pracovísk a manipuluje sa pritom zvyčajne ručne s ťažkými predmetmi. Stavba lešenia je preto zložitý proces, ktorý sa musí riadiť prísnymi pravidlami. Lešenie musí byť postavené tak, aby bolo pre pracovníkov maximálne bezpečné po stránke statickej, funkčnej, ale aj pracovnej.
Prinášame vám prehľad najdôležitejších pravidiel a zásad, ktoré je potrebné dodržať pri stavbe lešenia a hlavné zásady, ktoré musia spĺňať konštrukcie zábradlia. Návrh a realizácia lešenia musia byť vždy vykonávané pod dohľadom odborne spôsobilej osoby, ktorá musí zostaviť plán lešenia, návod na jeho montáž a dohliada aj na jeho stavbu.
Lešenia
Lešenia sú dočasné konštrukcie poskytujúce prostriedky prístupu a bezpečné pracovné plošiny na uľahčenie práce vo výškach a tiež na udržanie materiálu a nástrojov v obmedzenom množstve. Lešenie má rôzne využitie. Používa sa pri výstavbe, prestavbe, bežnej údržbe a renovácii. Používanie lešenia poskytuje bezpečné a pohodlnejšie pracovné podmienky v porovnaní s konvenčnými pracovnými zariadeniami, ako je používanie rebríkov, práce s rozťahovaním nad hlavou atď. Správne postavené a udržiavané lešenie poskytuje pracovníkom bezpečný prístup na pracovné miesta, rovné a stabilné pracovné plošiny a dočasný sklad pre nástroje a materiály na vykonávanie okamžitých úloh.
Práca vo výškach a nad voľnou hĺbkou
Základné požiadavky
Práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou patria k najnebezpečnejším prácam v stavebníctve a sú najčastejším zdrojom ťažkých a smrteľných úrazov. Za prácu vo výške sa považuje práca, pri ktorej sú pracovníci ohrození pádom do hĺbky, prepadnutím alebo zosunutím.
Základnou bezpečnostno-technickou požiadavkou pri vykonávaní stavebno-montážnych prác je chrániť pracovníkov všade, kde hrozí nebezpečenstvo ich pádu z výšky, príp. nebezpečenstvo ohrozenia osôb padajúcimi predmetmi. Najjednoduchšie je voliť osobné zaistenie každého pracovníka. Tento spôsob je však vhodný iba pre krátkodobé práce vykonávané jedným alebo dvoma pracovníkmi na tom istom pracovisku.
Účinnejšiu ochranu poskytuje tzv. kolektívne zabezpečenie pomocou technických konštrukcií, ktoré chránia všetkých pracovníkov ohrozených pádom z výšky. Kolektívny spôsob ochrany umožňuje voľný pohyb pracovníkov a za predpokladu splnenia bezpečnostno-technických požiadaviek (najmä podľa STN 73 8106) sa dosiahne maximálna účinnosť bez ohľadu na vplyv ľudského činiteľa. Pracovníci musia byť takto zaisťovaní po celú dobu trvania prác vo výške; bez zabezpečenia proti pádu je vo výške zakázané pracovať. K miestam, kde sa nepracuje a ktorých voľné okraje nie sú zaistené proti pádu z výšky, musí byť zamedzený prístup.
Výber pracovníkov pre prácu vo výškach
Pracovníci, ktorí musia pracovať bez pevných pracovných podláh, ako napr. pri stavaní (montáži) alebo rozoberaní (demontáži) dočasných alebo stálych konštrukcií vo výške, pri niektorých údržbárskych prácach, musia byť pre tieto a podobné práce vyškolení a vycvičení a minimálne jedenkrát za rok preskúšaní (overenie znalostí).
Zdravotná spôsobilosť musí byť posúdená pri lekárskej prehliadke, pri ktorej sa najmä zisťuje, či pracovníci netrpia závratmi alebo chorobami, ktoré by zvyšovali ohrozenie ich zdravia a nebezpečenstvo úrazu. Periodické lekárske prehliadky pracovníkov vo výške musia byť opakované jedenkrát za 3 roky, u pracovníkov mladších ako 21 rokov a starších ako 50 rokov jedenkrát za rok.
Povinnosti a vybavenie pracovníkov
Pracovníci poverení riadením prác
vo výške a dozorom nad ich vykonávaním sa musia pred začiatkom práce presvedčiť, či pracovníci určení pre práce vo výške spĺňajú kvalifikačné požiadavky (školení, vycvičení a overenie znalostí) a majú príslušnú zdravotnú spôsobilosť, či bola riadne vykonaná príprava pre prácu vo výške a musí skontrolovať vybavenie pracovníkov. Počas práce musí dbať na dôsledné dodržiavanie všetkých ustanovení bezpečnostných predpisov, najmä vyhlášky č. 147/2013 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri stavebných prácach a prácach s nimi súvisiacich a podrobnosti o odbornej spôsobilosti na výkon niektorých pracovných činností v znení neskorších predpisov - príloha č. 6, STN 73 8101 a STN 73 8106.Pracovníci vykonávajúci práce
vo výške musia byť vybavení všetkými prostriedkami na zaistenie a dodržiavanie bezpečnostných opatrení, najmä musia používať príslušné osobné ochranné pracovné prostriedky (bezpečnostné pásy, postroje, laná, tašky na náradie atď.). Títo pracovníci sú povinní dbať, aby nedošlo k preťaženiu konštrukcií, pádu predmetov z výšky a aby priestor pod nimi bol vždy zaistený. Náradie používané pri práci musia mať pracovníci priviazané k zápästiu, k pásu, konštrukcii a pod. Je zakázané zavesovať náradie na časti odevu a pokladať ich na konštrukcie, odkiaľ by mohlo spadnúť.Konštrukcia a zariadenie pre práce vo výškach
K závažným pracovným úrazom dochádza najčastejšie pri montáži a demontáži lešenia, pri chýbajúcom ochrannom zábradlí a následkom prelomenia alebo posunutia prvkov pracovnej podlahy. Všetky pomocné konštrukcie pre práce vo výškach sa odovzdávajú do prevádzky vždy po ich úplnom dokončení a vybavení všetkými prostriedkami a zariadeniami, ktoré zaisťujú ich bezpečný a použiteľný stav.
Odovzdanie a prevzatie lešenia.
Lešenie alebo jeho časť sa môže odovzdať na používanie len po jeho úplnom dokončení a vybavení. Ak lešenie alebo jeho časť nie je úplne dokončená, musí sa zabrániť vstupu na nedokončené lešenie alebo na nedokončenú časť lešenia.O odovzdaní a prevzatí lešenia alebo jeho časti na používanie vyhotoví zodpovedný a kvalifikovaný pracovník poverený na montáž a demontáž lešenia (lešenár)
záznam o odovzdaní a prevzatí
podľa druhu lešenia, ktorý obsahuje označenie odovzdávajúceho a preberajúceho, identifikáciu odovzdávaného lešenia, podpisy odovzdávajúcej a preberajúcej zodpovednej osoby a dátum. Záznam o odovzdaní a prevzatí lešenia alebo jeho časti na používanie sa nevyžaduje pri normalizovaných alebo typizovaných lešeniach s výškou pracovnej podlahy do 1,5 m.Najčastejšie používané pomocné konštrukcie sú rôzne druhy lešenia
. Pokiaľ nejde o lešenie normalizované, musí byť konštrukcia každého lešenia technicky a staticky dokumentovaná. Lešenie musí tvoriť priestorovo tuhý celok, zaistený proti vybočeniu, preklopeniu alebo posunutiu. Konštrukcia lešenia sa kotví do pevných častí objektu alebo do inej, dostatočne stabilnej konštruk
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.