Výroba potravín je neodmysliteľnou súčasťou každej vyspelej spoločnosti. Produkcia potravín sa s narastajúcim počtom obyvateľstva neustále zvyšuje, a tým dochádza aj k rozvoju potravinárskeho priemyslu. Výroba potravín a nápojov zahŕňa mnoho rôznych odvetví ako napríklad odvetvie spracovania ovocia a zeleniny, pekárstva, mletia obilia, výroba nápojov, ktorá zahŕňa výrobu piva, vína a liehovín, ako aj nealkoholických nápojov a minerálnych vôd alebo mliekarenského priemyslu až po rafinovanie cukru a bitúnky. Potravinárstvo je kategória, kde je okrem zásad bezpečnosti práce nutné dodržiavať aj rad prísnych hygienických ustanovení pri výrobe potravín.
Zamestnávateľ je povinný vytvárať zamestnancom bezpečné a zdravie neohrozujúce pracovné prostredie a pracovné podmienky. Nevyhovujúce pracovné podmienky a nedodržanie zásad bezpečnej práce sú častými príčinami vzniku pracovného úrazu. Základné povinnosti podnikajúcich subjektov upravuje zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o BOZP") a zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Potravinársky priemysel na základe zvýšenia produktivity poľnohospodárskej produkcie prešiel búrlivým rozvojom postupnou mechanizáciou a od prvých mechanických a poloautomatických liniek sa rozvinul až do plnoautomatizovanej mäsovej výroby a rozčlenenia na jednotlivé odbory potravinárstva.
Potravinársky priemysel netvorí homogénny celok. Potravinársky priemysel alebo potravinárstvo je spracovateľské ekonomické odvetvie, ktoré sa zaoberá spracovaním poľnohospodárskych výrobkov z takzvanej prvovýroby hromadným spôsobom a masovou výrobou potravín. Je zastúpené viacerými odbormi potravinárskeho priemyslu ako priemysel mäsový, hydinársky, mlieka a výroby syrov, ovocinársky, konzervárenský, mlynský a pekárenský, pivovarnícky a sladovnícky, priemysel výroby nealkoholických nápojov, vinársky, cukrovarnícky, škrobárensky, tukový a jedlých olejov, mraziarensky a spracovanie rýb, tabakový, čokoládovne a minerálnych vôd. Táto rôznorodosť v oblasti spracovania potravín sa prejavuje aj v množstve vyskytujúcich sa pracovných nebezpečenstiev, ohrození a rizík.
Aj keď sa potraviny a nápoje spracúvajú vo všetkých ročných obdobiach, v prísne kontrolovanom prostredí s cieľom zabezpečiť vysokú úroveň hygienickej a bezpečnej výroby potravín, nie je to celkom "nízkorizikový" sektor, pokiaľ ide o bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov.
Bezpečnosť práce v potravinárstve
je odbor, ktorý sa zaoberá technickými, technologickými, organizačnými, výchovnými a inými opatreniami, ktorých cieľom je vytvorenie takého pracoviska, pracovného prostredia a práce, v ktorej nebude dochádzať k pracovným úrazom a je stav pracovných podmienok vylučujúci pôsobenie nebezpečných činiteľov pracovného procesu na zamestnancov, popr. ďalšie osoby.
Bezpečnosť práce je zabezpečovaná najmä ustanovením a dodržiavaním požiadaviek na pracovisko (usporiadanie, vybavenie) a pracovné prostredie, bezpečnosťou technických zariadení (vrátane ich používania), vhodnou organizáciou práce, vhodnými technologickými a pracovnými postupmi (vrátane zakázaných manipulácií), požiadavky na zdravotnú a odbornú spôsobilosť zamestnancov.
Priemyselná potravinárska výroba sa vo väčšine prípadov realizuje zložitými výrobnými postupmi. Každý základný proces sa realizuje podľa určitých, principiálne rovnakých, prírodných zákonitostí, a preto je možné v rôznych postupoch spracovania vstupnej suroviny použiť na vykonanie tých istých základných pracovných operácií stroje a zariadenia, ktoré majú principiálne rovnakú konštrukciu.
Konštrukcie týchto strojov a zariadení sa preto v jednotlivých konkrétnych prípadoch odlišujú už iba v závislosti od fyzikálno-mechanických, chemických, prípadne biologických vlastností konkrétneho spracovávaného materiálu a tiež v závislosti od požadovanej výkonnosti spracovateľského zariadenia. Tepelné a iné zmeny sú vedľajšie alebo pomocné. Vo výrobných linkách sa zvyčajne vyskytujú na ich začiatku, pri úpravách vstupujúcich látok a na konci liniek, pri finálnych úpravách a balení výrobkov.
Aparáty sú výrobné zariadenia, v ktorých prebiehajú fyzikálne, fyzikálno-chemické alebo biochemické zmeny látok. Na vstupe a výstupe sú najčastejšie tekutiny a partikulárne látky. Aparáty sa od strojov nedajú vždy presne rozoznať.
Rozdelenie strojov a zariadení vykonávajúcich základné výrobné procesy v potravinárskom priemysle je vzhľadom na ich rozmanitosť pomerne zložité. Najčastejšie sa rozdeľujú na:
-
mechanické - riadia sa zákonmi mechaniky pevných látok (drvenie, triedenie,...),
-
hydromechanické - riadia sa zákonmi prenosu hybnosti tekutín (doprava tekutín, filtrácia,...),
-
tepelné - riadia sa zákonmi výmeny tepla (ohrev, chladenie, odparovanie,...),
-
difúzne - riadia sa zákonmi prenosu hmoty (destilácia,...),
-
biologické - riadia sa zákonitosťami živej hmoty (fermentácia).
Bezpečnosť potravinárskych strojov a zariadení
je definovaná ako stav technických zariadení, ktorý poskytuje vysokú mieru istoty, že pri dodržiavaní pravidiel (bezpečnostných požiadaviek, technologických a pracovných postupov a pod.), platných pre príslušné pracovisko, pracovného procesu na ich obsluhu a prevádzku a bez pôsobenia nepredvídaných vonkajších rušivých vplyvov, bude vylúčená alebo znížená možnosť ohrozenia života a zdravia osôb, poškodenia alebo zničenia majetku spoločnosti a nedôjde k poruche zariadenia, pri ktorej by mohli byť ohrozené osoby alebo hospodárske hodnoty.
Pod pojmom potravinárske stroje a zariadenia rozumieme také stroje a zariadenia, ktoré vykonávajú technologické operácie pri spracovaní poľnohospodárskych surovín rastlinného a živočíšneho pôvodu a materiálov, pomocou ktorých sa realizuje výroba finálnych produktov - potravín. Ide teda o stroje a zariadenia, uskutočňujúce mechanické zmeny vstupujúcich látok relatívnym pohybom medzi látkou a pracovnými členmi - nástrojmi, ktoré spracovávajú spravidla tuhé heterogénne látky a zmesi. Týmto spracovaním sa mení hlavne ich tvar, veľkosť a štruktúra alebo ich fyzikálne vlastnosti (Kažimírová).
Tab. 1:
Potravinárske stroje a zariadenia na spracovanie poľnohospodárskych produktov na potraviny
|
DOPRAVNÉ ZARIADENIA V POTRAVINÁRSTVE
|
MECHANICKÉ DOPRAVNÍKY
|
Unášavé dopravníky
|
pásové, korečkové.
|
Hrnúce dopravníky
|
závitkové, reťazové, špirálové, vibračné.
|
Spádové dopravné zariadenia
|
žľabové, rúrové, valčekové trate, doskové závitkové sklzy.
|
PNEUMATICKÉ DOPRAVNÍKY
|
|
otvorené, uzavreté, polouzavreté.
|
HYDRAULICKÉ DOPRAVNÉ ZARIADENIA
|
Hydrostatické čerpadlá
|
piestové, membránové, zubové čerpadlá.
|
Hydrodynamické čerpadlá
|
Odstredivé (radiálne), a |
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).