Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Podpora v čase skrátenej práce („kurzarbeit“)

Publikované: Autor/i: www.noveaspi.sk

Podpora v čase skrátenej práce „kurzarbeit“ predstavuje úplne nový nástroj na riešenie nepredvídaných hospodárskych a pandemických kríz. Kým sa zamestnávateľ dostane k podaniu žiadosti o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce, musí splniť veľké množstvo formálnych i obsahových podmienok, aby bola jeho žiadosť úplná a aby sa stal oprávneným žiadateľom.

Prezentácia sa zameriava nielen na postup zamestnávateľa a možnosti jeho vstupu do systému získania podpory v čase skrátenej práce, ale aj na obmedzenia tohto vstupu.  Zároveň upozorňuje na aplikačné problémy pri zavedení „kurzarbeitu“ vzhľadom na jeho rozsiahle prepojenie s ďalšími právnymi predpismi.

Ponúka odpovede na aktuálne otázky:

  • Aké sú možnosti zamestnávateľa pri získaní podpory v čase skrátenej práce?
  • Aké podmienky musí zamestnávateľ splniť, aby bola jeho žiadosť úplná?
  • Aké sú formálne a obsahové náležitosti žiadosti o podporu v čase skrátenej práce?
  • Aké sú obmedzenia vstupu zamestnávateľa pri vstupe do systému podpory v čase skrátenej práce?
  • Ako postupovať pri uzatváraní dohody so zástupcami zamestnancov a so zamestnancami?
  • Ako riešiť kolektívny spor so zástupcami zamestnancov alebo so zamestnancami, ak nebudú súhlasiť s podaním žiadosti zamestnávateľa o podporu v čase skrátenej práce?
  • Ako má zamestnávateľ postupovať, ak vyplatil podporu v nesprávnej výške?

Venuje sa aj ďalším problémovým okruhom:

  • Nová prekážka v práci na strane zamestnávateľa (podpora v čase skrátenej práce) vs ostatné prekážky v práci na strane zamestnávateľa – prelínanie s prestojom a vážnymi prevádzkovými dôvodmi.
  • Uzatvárania dohody so zástupcami zamestnancov podľa § 142 ods. 5 Zákonníka práce a dohody podľa § 3 ods. 1 písm. d) zákona č. 215/2021 Z. z. o podpore v čase skrátenej práce (Má to byť jedna dohoda alebo samostatné dohody? Môže byť obsiahnuté v kolektívnej zmluve? Koľko dohôd musí zamestnávateľ uzatvoriť so zamestnancami?).
  • Identifikácia „vonkajšieho faktora“, ktorý je nevyhnutný pre vstup zamestnávateľa do kurzarbeitu, a posúdenie okamihu vzniku a skončenia tohto obdobia, počas ktorého môže žiadať o poskytnutie tejto podpory.
  • Určenie individuálneho pracovnoprávneho vzťahu konkrétneho druhu, na podklade ktorého možno identifikovať u zamestnávateľa fyzické osoby v právnom postavení zamestnanca, o ktorých prideľovanie práce v uvedenom zmysle ide.
  • Problémy s určením  správneho organizačného vyčlenenia niektorej z vnútorných častí zamestnávateľa ako časti zamestnávateľa v podobe jeho organizačnej zložky alebo prevádzkarne, ak má ísť o obmedzenie činnosti v časti zamestnávateľa a nie u celého zamestnávateľa.
  • Určenie oprávneného žiadateľa – zamestnávateľa podľa Zákonníka práce, Obchodného zákonníka a pod. a jeho časti.
  • Rozsah a miera participačného práva zástupcov zamestnancov alebo zamestnancov ako podmienka podania žiadosti zamestnávateľa o podporu v čase skrátenej práce.
  • Vznik a riešenie kolektívneho sporu so zástupcami zamestnancov alebo sporu so zamestnancami, ak nebudú súhlasiť s podaním žiadosti zamestnávateľa o podporu v čase skrátenej práce.
  • Podanie žiadosti a jej formálne i obsahové náležitosti o podporu v čase skrátenej práce a suma, výplata a obdobie poskytovania podpory v čase skrátenej práce (určenie okruhu zamestnancov, určenie výšky podpory a pod.).
  • Povinnosti zamestnávateľa a vrátenie podpory pri ich porušení, úprava odvodových a daňových povinností.
  • Pôsobnosť orgánov štátnej správy a správne konanie proti príjemcovi podpory v čase skrátenej práce.
  • Ďalšie informácie súvisiace napr. s GDPR či možnosťami zamestnávateľa riešiť situácie, ak vyplatil menšiu alebo vyššiu podporu, ako mal vyplatiť podľa zákona a objektívnej situácie na jeho strane.

 

Prezentujúci: doc. JUDr. Marek Švec, PhD., LL.M.

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

Práca na živnosť počas práceneschopnosti zamestnanca N

Publikované:

V škole máme ekonóma, ktorý je PN a (dlho bude), je u nás zamestnaný na trvalý pracovný pomer a zároveň je aj SZČO. Môže vykonávať ekonomickú činnosť, keď je na PN a faktúrovať si to?

(NE)Oprávnenia prokuristu v pracovnoprávnych vzťahoch N

Publikované:

Vo svete podnikania je pomerne bežné, že za podnikateľa koná jeho prokurista. Tým môže byť len fyzická osoba, ktorá je udelením prokúry splnomocnená na všetky právne úkony, ku ktorým pri prevádzke podniku dochádza. A to aj v prípadoch, keď sa na tieto úkony vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Takto vymedzuje prokúru Obchodný zákonník.

Práva subjektu, ktorý prijal dodávku práce osoby nelegálne zamestnávanej, voči inšpekcii práce v konaní o uložení pokuty (právo na spravodlivý proces) N

Publikované:

Na konci roka 2024 Najvyšší správny súd SR (Zbierka stanovísk a rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky 3/2024, ročník: III.) publikoval niekoľko rozhodnutí, ktoré priamo súvisia s pracovným právom. Ide aj o rozhodnutie 88/2024 ZNSS založené na rozsudku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 7 Ssk 26/2023 z 26. júna 2024, ktorý sa týka otázky subjektu, ktorý prijal prácu fyzickej osoby, ktorá je nelegálne zamestnávateľom dodávateľom práce/služby podľa § 7b ods. 5 písm. b) zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a jeho postavení v konaní – napríklad možnosť namietania toho, čo poskytovateľ práce/služby nenamietal.

Skúšobná doba a počítanie času – judikát Najvyššieho súdu SR - R 66/2024 N

Publikované:

Na konci roka 2024 Najvyšší súd SR (Zbierka stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky 6/2024) publikoval niekoľko rozhodnutí, ktoré sa týkajú pracovného práva alebo s ním priamo súvisia. Medzi nimi je aj judikát R 66/2024 založený nauznesení Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 15. augusta 2024, sp. zn. 6CdoPr/11/2023, ktoré sa týka § 45 Zákonníka práce – trvania skúšobnej doby.

Pracovnoprávny spor v Českej republike a na Slovensku (5) Predbežné opatrenie a „jistota“ N

Publikované:

Napriek tomu, že právna úprava OSŘ obsahuje len veľmi málo ustanovení týkajúcich sa konkrétne pracovnoprávneho sporu, obsahuje osobitnú úpravu vo vzťahu k povinnosti uhradiť „jistotu“ v prípade návrhu na nariadenie predbežného opatrenia, ak ide o predbežné opatrenie v pracovnoprávnej veci alebo vo veci ochrany oznamovateľa protispoločenskej činnosti podľa zákona o ochrane oznamovateľov (§ 75b ods. 3 OSŘ.)