Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Doba odpočinku vo svetle poslednej judikatúry Súdneho dvora EÚ a jej výzvy aj pre aplikačnú prax v Slovenskej republike

Publikované: Autor/i: JUDr. et. Mgr. Jozef Toman, PhD.

Každý rok pri práci s pracovným právom prináša rôzne výzvy a aj prekvapivé momenty. Jedným z nich sa v roku 2023 stalo aj rozhodnutie Súdneho dvora EÚ (ďalej len „SD EÚ)“ C-477/21 v oblasti doby odpočinku. Keďže autor tohto článku je aj súčasťou komunity právnikov, ktorí sa na jednotlivých štátnych úradoch v iných členských štátoch venujú pracovnému právu, má z prvej ruky aj ohlas z členských štátov na dané rozhodnutie. Viaceré štáty boli prekvapené zo záverov SD EÚ a kládli otázku Európskej komisii, ako majú ďalej postupovať. Na tomto mieste je teda vhodné rozobrať, o čom rozhodol SD EÚ a aký to môže mať dopad na vnútroštátnu interpretáciu práva (§ 92 a § 93 Zákonníka práce) v súlade s právom EÚ, prípadne na zmeny v Zákonníku prácu.

Právna úprava doby odpočinku v SR

Zákonník práce vo všeobecnosti upravuje niekoľko druhov odpočinkov (dôb odpočinkov): prestávka v práci, nepretržitý denný odpočinok, nepretržitý odpočinok v týždni, dovolenka.

 a) Nepretržitý denný odpočinok (§ 92 Zákonníka práce)

Nepretržitý denný odpočinok je odpočinok (doba) medzi koncom jednej pracovnej zmeny a začiatkom druhej pracovnej zmeny, ktoré na seba nadväzujú.

K otázke účelu doby odpočinku sa vyjadril aj SD EÚ v prípade C-151/02 Jaeger (bod 92) (má byť účinná, umožniť zotaviť sa, pôsobiť preventívne – aby sa znížilo riziko zhoršenia BOZP, ktoré môže spôsobiť nahromadenie období práce bez potrebného odpočinku) a pod.

Účelom tohto odpočinku je zotavenie sa (krátkodobá regenerácia v rámci určitého cyklu 24 hodín), aby zamestnanec bol odpočinutý a mohol nastúpiť do práce tak, aby nevznikalo riziko pre BOZP (jeho zdravie, zdravie iných zamestnancov a pod.) V tomto ohľade Zákonník práce určuje, že odpočinok má byť nepretržitý, a teda vylučuje jeho „pretržitosť“, t. j. prerušenie. Nepretržitosť predstavuje bez prerušenia po sebe nasledujúce hodiny odpočinku  v priebehu 24 hodín, nie ich súčet z 24 hodín.

Zákonník práce zároveň upravuje minimálny rozsah nepretržitého denného odpočinku:

1) mladistvý zamestnanec (pojem v § 40 ods. 3 Zákonníka práce) − aspoň 14 hodín po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín,

2) (iný ako mladistvý) zamestnanec –najmenej 12 hodín po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín.

Zákonník práce upravuje aj jeho skrátenie (podmienky, okruh osôb) a minimálny rozsah odpočinku pri jeho skrátení. Minimálny denný odpočinok pri skrátení je  najmenej 8 hodín po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín.

b) Nepretržitý odpočinok v týždni (§ 93 Zákonníka práce) 

Nepretržitý odpočinok v týždni je odpočinok v rámci týždňa (ktorý predstavuje 7 po sebe idúcich dní), pričom tento odpočinok má pripadnúť na dni/deň (pozn. celý deň) alebo byť v určitom rozsahu hodín (nemusí teda ísť o kalendárne dni, keďže napríklad pracovná zmena môže končiť aj o 6:00 alebo začať o 22:00 – pozri aj pravidlo ustanovené v § 95 Zákonníka práce, ktoré určí, do ktorého dňa takáto zmena patrí. V tomto prípade je deň de facto 24 hodín idúcich po sebe).

Účelom tohto odpočinku je zotavenie sa (krátkodobá regenerácia v rámci určitého cyklu 7 dní, resp. dlhšieho cyklu), aby zamestnanec bol odpočinutý a mohol nastúpiť do práce tak, aby nevznikalo riziko pre BOZP (jeho zdravie, zdravie iných zamestnancov a pod.). Ide o kvalitatívne dlhší odpočinok ako nepretržitý denný odpočinok, pretože zákonodarca ho vymedzuje ako ucelený úsek – deň, resp. deň prepočítaný na hodiny (24 hodín). V tomto ohľade Zákonník práce určuje, že odpočinok má byť nepretržitý, a teda vylučuje jeho „pretržitosť“, t. j. prerušenie, výkonom práce (resp. inou skutočnosťou − pracovnou pohotovosťou na pracovisku).

Základné pravidlo (minimálny odpočinok) upravuje § 93 ods. 1 Zákonníka práce. Ide o nepretržitý odpočinok raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok. Ďalšie odseky potom ustanovujú podmienky, okruh osôb a minimálny rozsah pri jeho skrátení.

c) Interakcia nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni

Interakciou týchto dvoch odpočinkov máme na mysli skutočnosť, keď zamestnanec skončí výkon práce avšak v rámci 24 hodín nenastupuje na ďalší výkon práce.

Príklad: Najštandardnejším príkladom takejto interakcie je situácia, keď zamestnanec pracuje v pondelok až v piatok od 8:00 do 16:30.

Z právneho hľadiska je:

  • čas od 16:30 do 8:00 nepretržitým denným odpočinok (podľa § 92 ods. 1 Zákonníka práce),
  • sobota a nedeľa je nepretržitým odpočinkom v týždni (podľa § 93 ods. 1 Zákonníka práce) – ide o deň pracovného pokoja zamestnanca (§ 94 Zákonníka práce).

Z praktického hľadiska je však situácia komplikovaná, pretože vzniká nasledujúca otázka:

Akým odpočinkom je čas od 16:30 do 24:00 (resp. 8:00) z piatka na sobotu?

Akým odpočinkom je čas od 0:00 do 8:00 z nedele na pondelok?

Takáto právna kvalifikácia má nielen význam ohľadom toho, o čom chceme písať v tomto článku, ale napríklad aj pre iné účely. Podľa § 97 ods. 5 Zákonníka práce: „Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.“ Môže byť teda rozdiel medzi skrátením denného a týždenného odpočinku, pokiaľ ide o prácu nadčas (je rozdiel, či je práca nadčas v pracovný deň zamestnanca alebo v deň jeho pracovného pokoja).

V tomto ohľade je zjavné, že piatok ani pondelok nie sú dňami pracovného pokoja zamestnanca, pretože v dané dni zamestnanec pracuje (§ 94 ods. 1 Zákonníka práce „Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky, ak osobitný predpis neustanovuje inak.“) Nemožno však zabudnúť, že v prípade zložitejších organizácií práce – napríklad pracoviská s nočnými zmenami deň nekopíruje pracovný deň). V tomto ohľade sa teda čas od 16:30 do 24:00 (piatok/sobota) a čas od 0:00 do 8:00 (nedeľa/pondelok) javí v súčasnom vnímaní Zákonníka práce de facto ako súčasť nepretržitého denného odpočinku.  Jeho jednotlivé úseky sú menej ako 12 hodín, ale keďže za ním nasleduje nepretržitý odpočinok v týždni jeho účel je zachovaný.

Príklad: Zamestnanec skončil prácu v piatok o 16:30.

Voľno:

Piatok: 16:30 – 24:00 (7 hodín a 30 minút)

Sobota: 0:00 – 24:00 (24 hodín – deň)

Nedeľa: 0:00 – 24:00 (24 hodín – deň)

Pondelok: 0:00 – 8:00 (8 hodín)

Spolu: 63,5 hodiny

Príklad: Výnimka v § 94 ods. 3 Zákonníka práce ustanovuje: „Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa ods. 1 a 2, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, kedy mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.“

Ide teda o situáciu so skrátením nepretržitého odpočinku v týžd

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

Práca na živnosť počas práceneschopnosti zamestnanca N

Publikované:

V škole máme ekonóma, ktorý je PN a (dlho bude), je u nás zamestnaný na trvalý pracovný pomer a zároveň je aj SZČO. Môže vykonávať ekonomickú činnosť, keď je na PN a faktúrovať si to?

(NE)Oprávnenia prokuristu v pracovnoprávnych vzťahoch N

Publikované:

Vo svete podnikania je pomerne bežné, že za podnikateľa koná jeho prokurista. Tým môže byť len fyzická osoba, ktorá je udelením prokúry splnomocnená na všetky právne úkony, ku ktorým pri prevádzke podniku dochádza. A to aj v prípadoch, keď sa na tieto úkony vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Takto vymedzuje prokúru Obchodný zákonník.

Práva subjektu, ktorý prijal dodávku práce osoby nelegálne zamestnávanej, voči inšpekcii práce v konaní o uložení pokuty (právo na spravodlivý proces) N

Publikované:

Na konci roka 2024 Najvyšší správny súd SR (Zbierka stanovísk a rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky 3/2024, ročník: III.) publikoval niekoľko rozhodnutí, ktoré priamo súvisia s pracovným právom. Ide aj o rozhodnutie 88/2024 ZNSS založené na rozsudku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 7 Ssk 26/2023 z 26. júna 2024, ktorý sa týka otázky subjektu, ktorý prijal prácu fyzickej osoby, ktorá je nelegálne zamestnávateľom dodávateľom práce/služby podľa § 7b ods. 5 písm. b) zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a jeho postavení v konaní – napríklad možnosť namietania toho, čo poskytovateľ práce/služby nenamietal.

Skúšobná doba a počítanie času – judikát Najvyššieho súdu SR - R 66/2024 N

Publikované:

Na konci roka 2024 Najvyšší súd SR (Zbierka stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky 6/2024) publikoval niekoľko rozhodnutí, ktoré sa týkajú pracovného práva alebo s ním priamo súvisia. Medzi nimi je aj judikát R 66/2024 založený nauznesení Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 15. augusta 2024, sp. zn. 6CdoPr/11/2023, ktoré sa týka § 45 Zákonníka práce – trvania skúšobnej doby.

Pracovnoprávny spor v Českej republike a na Slovensku (5) Predbežné opatrenie a „jistota“ N

Publikované:

Napriek tomu, že právna úprava OSŘ obsahuje len veľmi málo ustanovení týkajúcich sa konkrétne pracovnoprávneho sporu, obsahuje osobitnú úpravu vo vzťahu k povinnosti uhradiť „jistotu“ v prípade návrhu na nariadenie predbežného opatrenia, ak ide o predbežné opatrenie v pracovnoprávnej veci alebo vo veci ochrany oznamovateľa protispoločenskej činnosti podľa zákona o ochrane oznamovateľov (§ 75b ods. 3 OSŘ.)