Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Čas strávený cestovaním na pracovnej ceste mimo bežného pracovného času a jeho posúdenie

Publikované: Autor/i: JUDr. et. Mgr. Jozef Toman, PhD.

V praxi sa možno okrajovo okrem prípadov, ktoré rieši Súdny dvor EÚ, stretnúť aj s rozhodnutiami súdu EZVO/EHP (v angličtine EFTA), ktorý rieši spory nečlenských štátov EÚ, ktoré sú však viazané v niektorých oblastiach právom EÚ vrátane pracovného práva (Nórsko, Island, Lichtenštajnsko). Jeho rozhodnutia bývajú potom diskutované aj odbornou verejnosťou v EÚ, pretože niektoré z rozhodnutí môžu byť indikátorom pre prípadné rozhodnutie Súdneho dvoru EÚ v rovnakej veci a môžu motivovať napr. zamestnancov, aby v podobnom prípade v súdnom spore žiadali, aby Súdny dvor EÚ posúdil rovnako položenú prejudiciálnu otázku.

Pozri. stránka súdu - https.//eftacourt.int

V priebehu roka 2021 veľkú pozornosť upútalo rozhodnutie súdu vo veci E-11/20. Prípad sa týka sporu medzi leteckým mechanikom a islandským dopravným úradom ako jeho zamestnávateľom. Ide o spor, ktorý sa týka posúdenia času, ktorý zamestnanec strávil cestovaním do zahraničia mimo jeho bežného pracovného času, a o ktorom sa zamestnanec domnieva, že by sa mal uznať ako pracovný čas.

Stručne stav. Pán Sverrisson zvyčajne pracuje počas dňa medzi 8.00 a 16.00 vo všedné dni. Pán Sverrisson musí tiež absolvovať „inšpekčné návštevy“, pri ktorých vykonáva audit na linkových staniciach islandských leteckých prevádzkovateľov v zahraničí alebo odpovedá na žiadosti islandských leteckých prevádzkovateľov, aby letecký mechanik navštívil miesta v zahraničí, aby prvýkrát zaregistroval lietadlá alebo vykonával kontroly letovej spôsobilosti lietadiel. Často ide o jeho cestovanie do krajín mimo Európy. Špeciálne požiadavky, ktoré musí riaditeľ ICETRA schváliť pred začiatkom cesty, eviduje ICETRA. Pán Sverrisson a ďalší leteckí mechanici zamestnaní v ICETRA požadovali, aby bol ich čas strávený na ceste uznaný ako pracovn

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

Práca na živnosť počas práceneschopnosti zamestnanca N

Publikované:

V škole máme ekonóma, ktorý je PN a (dlho bude), je u nás zamestnaný na trvalý pracovný pomer a zároveň je aj SZČO. Môže vykonávať ekonomickú činnosť, keď je na PN a faktúrovať si to?

(NE)Oprávnenia prokuristu v pracovnoprávnych vzťahoch N

Publikované:

Vo svete podnikania je pomerne bežné, že za podnikateľa koná jeho prokurista. Tým môže byť len fyzická osoba, ktorá je udelením prokúry splnomocnená na všetky právne úkony, ku ktorým pri prevádzke podniku dochádza. A to aj v prípadoch, keď sa na tieto úkony vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Takto vymedzuje prokúru Obchodný zákonník.

Práva subjektu, ktorý prijal dodávku práce osoby nelegálne zamestnávanej, voči inšpekcii práce v konaní o uložení pokuty (právo na spravodlivý proces) N

Publikované:

Na konci roka 2024 Najvyšší správny súd SR (Zbierka stanovísk a rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky 3/2024, ročník: III.) publikoval niekoľko rozhodnutí, ktoré priamo súvisia s pracovným právom. Ide aj o rozhodnutie 88/2024 ZNSS založené na rozsudku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 7 Ssk 26/2023 z 26. júna 2024, ktorý sa týka otázky subjektu, ktorý prijal prácu fyzickej osoby, ktorá je nelegálne zamestnávateľom dodávateľom práce/služby podľa § 7b ods. 5 písm. b) zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a jeho postavení v konaní – napríklad možnosť namietania toho, čo poskytovateľ práce/služby nenamietal.

Skúšobná doba a počítanie času – judikát Najvyššieho súdu SR - R 66/2024 N

Publikované:

Na konci roka 2024 Najvyšší súd SR (Zbierka stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky 6/2024) publikoval niekoľko rozhodnutí, ktoré sa týkajú pracovného práva alebo s ním priamo súvisia. Medzi nimi je aj judikát R 66/2024 založený nauznesení Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 15. augusta 2024, sp. zn. 6CdoPr/11/2023, ktoré sa týka § 45 Zákonníka práce – trvania skúšobnej doby.

Pracovnoprávny spor v Českej republike a na Slovensku (5) Predbežné opatrenie a „jistota“ N

Publikované:

Napriek tomu, že právna úprava OSŘ obsahuje len veľmi málo ustanovení týkajúcich sa konkrétne pracovnoprávneho sporu, obsahuje osobitnú úpravu vo vzťahu k povinnosti uhradiť „jistotu“ v prípade návrhu na nariadenie predbežného opatrenia, ak ide o predbežné opatrenie v pracovnoprávnej veci alebo vo veci ochrany oznamovateľa protispoločenskej činnosti podľa zákona o ochrane oznamovateľov (§ 75b ods. 3 OSŘ.)