Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Zmeny Zákonníka práce z pohľadu inšpekcie práce

Dátum:

Zmeny "Zákonníka práce" z pohľadu inšpekcie práce
JUDr.
Danica
Bedlovičová
Inšpektorát práce, Banská Bystrica
Dňom 1.9.2011 nadobudla účinnosť tzv. "veľká" novela Zákonníka práce - zákon č. 257/2011 Z.z., ktorá zaviedla nové inštitúty do pracovného práva. Zákonom č. 257/2011 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony bol novelizovaný okrem iných zákonov aj zákon č. 125/2006 Z.z. o inšpekcii práce v znení neskorších predpisov.
Z pohľadu inšpekcie práce by sa zamestnávatelia mali v prvom rade zamerať na spracovanie vnútorného predpisu, do ktorého sa premietne novela § 9 Zákonníka práce - organizačného poriadku zamestnávateľa.
Organizačný poriadok je zásadným dokumentom vo viacerých prípadoch novelizovaných ustanovení Zákonníka práce. Podľa § 9 ods. 1 novelizovaného Zákonníka práce v pracovnoprávnych vzťahoch robí právne úkony za zamestnávateľa, ktorý je právnická osoba, štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu. Zamestnávateľ, ktorý je fyzická osoba, koná osobne. Namiesto nich môžu robiť právne úkony aj nimi poverení zamestnanci. Iní zamestnanci zamestnávateľa, najmä vedúci jeho organizačných útvarov, sú oprávnení ako orgány zamestnávateľa robiť v mene zamestnávateľa právne úkony vyplývajúce z ich funkcií určených organizačnými predpismi.
Vedúci zamestnanci zamestnávateľa (§ 9 ods. 3 Zákonníka práce) sú zamestnanci, ktorí sú na jednotlivých stupňoch riadenia zamestnávateľa oprávnení určovať a ukladať podriadeným zamestnancom zamestnávateľa pracovné úlohy, organizovať, riadiť a kontrolovať ich prácu a dávať im na tento účel záväzné pokyny.
S ohľadom na tieto ustanovenia je potrebné riadne spracovať u každého zamestnávateľa organizačný poriadok, v ktorom bude podrobne rozobratý každý stupeň riadenia, s tým, že musí byť jednoznačne stanovené, kto je vedúcim zamestnancom, kto koho riadi a na akom stupni. Zároveň by mal riešiť problematiku útvarov zamestnávateľa z hľadiska náplne útvarov a práce vedúcich zamestnancov.
Poznámka
U zamestnávateľa, ktorého súčasťou sú aj odštepné závody treba z hľadiska stupňov riadenia vyšpecifikovať aj vzťah nadriadenosti a podriadenosti medzi podnikom a jeho odštepným závodom.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.