Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Výpoveď z pracovného pomeru v roku 2013 (1.)

Dátum:

Zákonník práce sa od januára 2013 opäť v niektorých ustanoveniach zásadne zmenil. Tieto zmeny sa týkali aj ustanovení o skončení pracovného pomeru, predovšetkým sa týkali skončenia pracovného pomeru výpoveďou, a následne sa dotkli aj nárokov zamestnancov v súvislosti so skončením pracovného pomeru ako sú nároky na odstupné a odchodné.

Výpoveď z pracovného pomeru v roku 2013 (1.)
Mgr.
Katarína
Timková
právnik, Inšpektorát práce, Prešov
Základné podmienky týkajúce sa výpovede z pracovného pomeru sa ani v roku 2013 nezmenili. Naďalej môže výpoveď podať tak zamestnanec, ako aj zamestnávateľ. Platí, že výpoveď musí byť písomná a doručená druhej strane inak je neplatná.
Podľa § 38 Zákonníka práce zamestnávateľ doručuje výpoveď zamestnancovi do vlastných rúk (či už osobne, alebo prostredníctvom poštového podniku), zamestnanec doručuje výpoveď osobne na mieste určenom u zamestnávateľa na doručovanie pošty alebo poštou a to doporučene.
Zamestnanec môže dať výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez uvedenia dôvodu. Zamestnávateľ je povinný vo výpovedi uviesť konkrétny dôvod skončenia pracovného pomeru a to navyše iba taký, ktorý vyplýva z § 63 ods. 1 písm. a) až e) Zákonníka práce.
Pracovný pomer zamestnanca v prípade výpovede vždy skončí uplynutím výpovednej doby.
Výpovedná doba
Výpovedná doba začína vždy plynúť od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede, teda v prípade výpovede doručenej 16. januára 2013, výpovedná doba začína plynúť od 1. februára 2013.
Výpovedné doby sú v roku 2013 v Zákonníku práce (§ 62) ustanovené iba v minimálnom rozsahu a teda zamestnávatelia môžu dohodnúť v pracovných alebo kolektívnych zmluvách dlhšie výpovedné doby. Ak ale k inej dohode v pracovnej alebo kolektívnej zmluve nedôjde, potom platia minimálne ustanovené výpovedné doby tak ako ich upravuje Zákonník práce.
Dĺžka výpovednej doby sa určuje podľa času, ktorý trval pracovný pomer zamestnanca v čase doručenia výpovede.
-
Ak v čase doručenia výpovede trval pracovný pomer zamestnanca menej ako jeden rok (najviac 364 dní) je dĺžka výpovednej doby vždy najmenej jeden mesiac bez ohľadu na to, či výpoveď doručoval zamestnávateľ alebo zamestnanec.
-
V prípade, že pracovný pomer zamestnanca v čase doručenia výpovede trval už minimálne jeden rok alebo dlhšie, výpovedná doba je minimálne dva mesiace a to bez ohľadu na to, či ju dal zamestnávateľ alebo zamestnanec.
Výnimočne, ak dáva výpoveď zamestnancovi zamestnávateľ, dôvod výpovede je uvedený v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo časť písmena c), kedy zamestnanec podľa lekárskeho posudku nie je dlhodobo spôsobilý na výkon práce a v čase doručenia výpovede trval pracovný pomer zamestnanca minimálne už päť rokov, alebo dlhšie je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
Dôvody výpovede
Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer výpoveďou so zamestnancom iba z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 Zákonníka práce.
Výpovedný dôvod podľa § 63 ods. l písmeno a) je rozdelený na dve skutkové podstaty:
1.
Bod 1 ako dôvod skončenia pracovného pomeru ustanovuje zrušenie zamestnávateľa alebo jeho časti.
V tomto prípade ide o absolútnu nemožnosť ďalej zamestnávať zamestnanca. Zamestnávateľ je oprávnený dať zamestnancom výpoveď buď pri zrušení zamestnávateľa ako celku, celá firmy zaniká, alebo zaniká časť zamestnávateľa, jedna predajňa či divízia. V tomto prípade s ohľadom na ustanovenie § 64 ods. 3 písm. a) Zákonníka práce zamestnávateľ môže doručiť výpovede aj zamestnancom v ochrannej dobe, ktorí sú inak pred doručením výpovede chránení, teda aj tým zamestnancom, ktorí sú práceneschopní, alebo na materskej či rodičovskej dovolenke. Po doručení výpovede zamestnancom začne plynúť výpovedná doba a pracovný pomer skočí uplynutím výpovednej doby.
2.
Bod 2 ako výpovedný dôvod ustanovil premiestnenie zamestnávateľa alebo jeho časti za podmienky, že zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce.
V tomto prípade ostáva zachovaná možnosť zamestnávať zamestnanca ďalej avšak na inom mieste. Dôvodom pre skončenie pracovného pomeru v prípade premiestnenia zamestnávateľa alebo jeho časti by mala byť len situácia, keď
zamestnanec odmietne zmenu miesta výkonu práce a zamestnávateľ nemá možnosť ho zamestnávať na doterajšom mieste výkonu práce.
Zamestnancovi teda musí byť reálne ponúknutá zmena miesta výkonu práce a iba ak túto zmenu odmietne, zamestnávateľ s ním môže skončiť pracovný pomer z tohto dôvodu. V prípade, ak sa zamestnávateľ premiestňuje a neponúkne zamestnancom pracovné miesta na novom mieste výkonu práce, nemôže takým zamestnancom doručiť výpovede s týmto výpovedným dôvodom. V tomto prípade zamestnávateľ realizuje okrem premiestnenia aj inú organizačnú zmenu, zníženie počtu zamestnancov a teda voči zamestnancom, ktorým nemôže ponúknuť zmenu miesta výkonu práce musí realizovať organizačnú zmenu podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce - zrušenie pracovného miesta.
V prípade skončenia pracovného pomeru výpoveďou z dô
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.