V súčasnej hektickej dobe, založenej na vysokej konkurencieschopnosti podnikateľských subjektov, sa investícia do prevencie a starostlivosti o zdravie zamestnancov firmám vyplatí, pretože nielen neprítomnosť zamestnanca z titulu čerpania práceneschopnosti je finančnou záťažou pre firmu, ale aj prítomnosť chorých zamestnancov v práci.
Efektívne riadenie bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku je dobré pre zamestnancov, prospieva podnikom a znamená prínos pre spoločnosť ako celok.
Je dôležité na túto skutočnosť poukazovať v súčasnej dobe, keď je pre podniky podstatné udržanie produktivity a keď sa s cieľom dodržiavať termíny pracuje pod tlakom, čo je najčastejšou príčinou vzniku chýb a nehôd.
Súčasnými psychosociálnymi hrozbami na pracovisku sú:
-
vysoké emocionálne požiadavky v zamestnaní,
-
starnutie pracovnej sily,
-
zvyšovanie pracovných nárokov na zamestnancov,
-
nerovnováha medzi prácou a osobným životom.
Takmer 60% priznaných chorôb z povolania v EÚ sa týka porúch pohybového aparátu, čo je výsledkom sedavého spôsobu života, nedostatku pohybu a vo viacerých prípadoch aj nevyhovujúcich pracovných podmienok. Ľudia v práci strávia viac ako tretinu života. Zamestnávatelia tak môžu ovplyvniť ich zdravie a životný štýl. Výsledný stav zdravia zamestnanca je tak ovplyvnený životnými a pracovnými podmienkami, životným štýlom, v ktorom je rozhodujúce potlačenie rizikových faktorov a posilnenie zdraviu prospešných faktorov, ako je zdravá výživa, šport či prevencia. V dôsledku starnutia populácie ubúda na trhu práce zdravých ľudí v aktívnom veku, pričom viaceré firmy na to reagujú zmenou zloženia benefitov pre zamestnancov.
Trendy v starostlivosti o zdravie zamestnancov 2017
5. ročník konferencie Trendy v starostlivosti o zdravie zamestnancov sa uskutočnil 24.5.2017 v Bratislave. Konferenciu organizovala Union zdravotná poisťovňa v rámci projektu Zdravá firma roka.
Cieľom je motivovať zamestnávateľov k aktivitám v prospech zdravia zamestnancov a k realizácii zdravých zamestnaneckých benefitov, ako aj podporovať zamestnancov v snahe zlepšiť svoj životný štýl.
Zúčastnili sa jej špecialisti, lekári a psychológovia s dlhoročnou lekárskou praxou, ktorí priniesli komplexný pohľad na zdravie človeka, inovatívne trendy v medicíne a možnosti podpory starostlivosti o zdravie zamestnancov. Zarezonovali na nej témy:
-
vplyv pracovného prostredia pri rozvoji psychosomatických ochorení a ich dôsledky na pracovnú produktivitu,
-
potreba osobnostnej intervencie človeka pri zmene životného štýlu,
-
ľudský a individualitu rešpektujúci prístup zamestnávateľa k zamestnancovi,
-
civilizačné ochorenia a čo vieme pre ich zvládnutie urobiť,
-
čo dosiahneme vzdelávaním zamestnancov o zdravom životnom štýle.
Hlavnými príčinami stresu sú zlé vzťahy na pracovisku, vysoké nároky zamestnávateľov na podávanie výsledkov a výkonu zamestnanca, nevhodné prostredie, v akom ľudia pracujú. Zo strany zamestnanca je to zlé riadenie času, preceňovanie svojich síl a kompetencií. Predísť tomu možno sebareflexiou či analýzou svojej motivácie a potrieb.
Štatisticky je dokázané, že najviac ohrozenými stresom a nadmernou psychickou záťažou sú manažéri, zamestnanci školstva a nemocníc.
Zdravý a šťastný zamestnanec znamená pre firmu viacero výhod. Znižuje priame náklady firmy na absentizmus a je prínosom pre firmu aj vďaka vyššej produktivite, preto sa treba tejto problematike neustále venovať a naučiť ľudí vo firmách zdra