Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Pracovná zdravotná služba - odborná poradenská služba pre zamestnávateľa v oblasti ochrany zdravia pri práci

Dátum:

Pracovná zdravotná služba - odborná poradenská služba pre zamestnávateľa v oblasti ochrany zdravia pri práci
MUDr.
Ľudmila
Ondrejková
Úrad verejného zdravotníctva SR, Bratislava
Pracovná zdravotná služba predstavuje nový spôsob zabezpečenia starostlivosti o zdravie zamestnancov priamo na pracovisku. V súčasnosti už vo významnej miere ovplyvňuje úroveň zdravia zamestnancov pri práci v pozitívnom zmysle, vzhľadom na jej základné zameranie, ktorým je prevencia chorôb z povolania a ochorení súvisiacich s prácou.
Pracovná zdravotná služba je kompetentným odborným poradcom zamestnávateľa, ktorému pomáha zabezpečiť ochranu zdravia zamestnancov na pracovisku. Hlavným cieľom je okrem prevencie chorôb z povolania aj udržanie zdravotnej spôsobilosti zamestnancov v priebehu ich zamestnania.
Zabezpečenie účinnej prevencie profesionálnych ochorení pre zamestnancov prostredníctvom pracovnej zdravotnej služby podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá na svojom 6. svetovom zdravotníckom zhromaždení v máji 2007 schválila "Globálny akčný plán" týkajúci sa zdravia zamestnancov na roky 2008 - 2017. V ňom nabáda členské štáty, aby smerovali svoje úsilie na plné pokrytie všetkých zamestnancov, vrátane zamestnancov malých a stredných podnikov, zamestnancov v poľnohospodárstve, migrujúcich a zmluvných zamestnancov, pracovnými zdravotnými službami za účelom zabezpečenia primárnej prevencie profesionálnych ochorení a ochorení súvisiacich s prácou. Jedným z hlavných cieľov "Globálneho akčného plánu" je "zlepšenie činnosti a dostupnosti pracovných zdravotných služieb".
Právny predpis
V Slovenskej republike sa systém pracovnej zdravotnej služby buduje už niekoľko rokov, a to od nadobudnutia účinnosti zákona č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ktorý prvý krát legislatívne upravil "závodnú zdravotnú službu".
Zabezpečenie ochranných a preventívnych služieb pre zamestnancov, ktorými sú pracovná zdravotná služba a bezpečnostnotechnická služba, vychádza z legislatívy Európskych spoločenstiev a prijatím príslušnej národnej legislatívy sa stalo povinnosťou zamestnávateľov aj v SR. Od roku 1996 postupne vznikali prvé spoločnosti, ktoré poskytovali závodné zdravotné služby najmä zamestnávateľom s väčším počtom zamestnancov. Ale až v roku 2006, po nadobudnutí účinnosti zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a jeho vykonávacej vyhlášky MZ SR č. 458/2006 Z.z., ktorá podrobne upravila rozsah a náplň činnosti pracovnej zdravotnej služby a zloženie tímu odborných zdravotníckych pracovníkov, ktorí ju vykonávajú, výrazne stúpol počet subjektov oprávnených na výkon pracovnej zdravotnej služby.
Nadobudnutie účinnosti legislatívy v tejto oblasti v roku 2006 na jednej strane upravilo povinnosť zamestnávateľov zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu, na druhej strane urýchlilo proces vytvárania subjektov zabezpečujúcich túto službu. Dôkazom toho je, že od roku 2006, kedy Úrad verejného zdravotníctva SR začal vydávať oprávnenia na výkon činnosti pracovnej zdravotnej služby právnickým osobám a fyzickým osobám - podnikateľom, ktorých pôsobnosť je v rámci celej Slovenskej republiky, do 15.10.2011 Úrad verejného zdravotníctva SR vydal 122 oprávnení, a za rovnaký čas 36 oprávnení odobral. Tento proces vzniku dostatočného počtu tímov pracovnej zdravotnej služby a saturovania potrieb všetkých zamestnávateľov v SR však vyžaduje ešte určitý čas a postupne sa bude optimalizovať.
Cieľom je zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre všetkých ekonomicky činných obyvateľov v SR, t.j. približne pre 2 milióny zamestnancov. Je zrejmé, že funkčnosť celého systému pracovnej zdravotnej služby, vrátane čo najväčšieho pokrytia zamestnancov v SR týmito službami, je možné zabezpečiť len dobrou spoluprácou zamestnávateľov, zamestnancov, lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov tímov pracovnej zdravotnej služby.
Je dobré, že v tímoch pracovnej zdravotnej služby pracujú výhradne zdravotnícki pracovníci, na ich čele stoja pracovní lekári, ktorí spolu s verejnými zdravotníkmi, ale aj všeobecnými lekármi, sestrami a inými zdravotníckymi pracovníkmi zabezpečujú dohľad nad pracovnými podmienkami a zdravím zamestnancov v súvislosti s prácou.
Najväčšia pozornosť zdravotníckych pracovníkov v tímoch pracovnej zdravotnej služby sa sústreďuje na pracoviská s výskytom zdraviu škodlivých faktorov práce a pracovného prostredia s cieľom zabezpečiť ochranu zdravia zamestnancov, identifikovať zdravotné riziká v pracovnom prostredí a zabezpečiť prevenciu profesionálnych ochorení výkonom cielených lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci.
Upozornenie
Povinnosťou zamestnávateľa je zabezpečiť na svoje náklady pracovnú zdravotnú službu pre všetkých zamestnancov.
Týka sa zamestnancov vo všetkých odvetviach hospodárstva, v súkromnom, štátnom i verejnom sektore, vo veľkých, v stredných aj malých podnikoch, organizáciách a vo firmách. Na rozdiel od zamestnávateľov, fyzická osoba - podnikateľ, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby (samostatne zárobkovo činná osoba, resp. živnostník, ktorý nezamestnáva iné fyzické osoby), podľa zákona č. 124/2006 Z.z. nemusí mať zabezpečenú pracovnú zdravotnú službu.
Zamestnávateľ si môže zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu niekoľkými spôsobmi.
Pracovnú zdravotnú službu môžu u zamestnávateľa vykonávať vlastní odborní zamestnanci. V tomto prípade musí mať vlastný tím odbo
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.