Úvod
Optimálne svetelné prostredie na pracoviskách z umelej osvetľovacej sústavy možno zabezpečiť len vzájomným zosúladením a ovplyvňovaním článkov reťazca: umelý svetelný zdroj - svietidlo - pracovný priestor/technológia - človek. Preto požiadavky na umelé osvetlenie vnútorných pracovísk, miest zrakových úloh alebo činností zohľadňujú tri kritériá:
-
zrakovú pohodu (nepriamo ovplyvňuje produktivitu a kvalitu práce),
-
zrakový výkon (schopnosť vykonávať zrakové úlohy v rôznych podmienkach a pri dlhšom trvaní úloh),
-
ochranu zdravia a bezpečnosť.
Požiadavky na osvetlenie stanovené v norme STN EN 12464-1:2011, zohľadňujú nároky na zrakovú pohodu a zrakový výkon pri vykonávaní zrakových úloh alebo pracovných činností. Požiadavky na osvetlenie stanovené vo vyhláške MZ SR č. 541/2007 Z.z. zohľadňujú zdravotné aspekty osvetlenia na pracoviskách s denným, združeným a umelým osvetlením a na pracoviskách bez denného svetla.
Za pracovisko bez denného osvetlenia sa považuje pracovisko vo vnútorných priestoroch bez osvetľovacích otvorov alebo s osvetľovacími otvormi, v ktorých nie sú splnené podmienky na združené osvetlenie.
Kvantitatívne požiadavky na umelé osvetlenie miest zrakových úloh alebo činností a pracovných priestorov sú vyjadrené udržiavanou osvetlenosťou Em v luxoch (lx) na porovnávacej rovine. Pod pojmom udržiavaná osvetlenosť sa rozumie hodnota, pod ktorú priemerná osvetlenosť danej plochy nemá klesnúť v dobe keď sa má urobiť údržba osvetľovacej sústavy [5]. Na výpočet alebo overenie priemernej osvetlenosti v mieste zrakovej úlohy alebo činností a v pracovných priestoroch musí byť vytvorená sieť kontrolných bodov, pričom maximálna veľkosť bunky kontrolnej siete je uvedená v čl. 4.4 normy STN EN 12464-1:2011.
Každá umelá osvetľovacia sústava od okamihu uvedenia do prevádzky sa postupne znehodnocuje.
Straty svetelného toku sú spôsobené usadzovaním nečistôt na povrchu svetelných zdrojov a na optických častiach svietidiel a starnutím svetelných zdrojov a svietidiel. K zníženiu osvetlenosti prispieva aj znečistenie svetelne aktívnych vnútorných plôch (povrchov) pracoviska.
Pri návrhu alebo posudzovaní stavu svetelného prostredia z reálnej umelej osvetľovacej sústavy sa musí zohľadniť celkový udržiavací činiteľ MF, ktorý závisí od spôsobu údržby svetelných zdrojov a predradníkov, svietidiel, prostredia a od plánu údržby.
Požiadavky na osvetlenie podľa normy
Požiadavky na udržiavanú osvetlenosť Em stanovené v norme STN EN 12464-1:2011 s prihliadnutím na typ priestoru sa vzťahujú na miesta zrakovej úlohy alebo činností, a to na porovnávacej rovine súvisiacej s konkrétnou zrakovou úlohou, ktorá môže byť horizontálna, vertikálna alebo naklonená. Priemerná osvetlenosť miesta akejkoľvek zrakovej úlohy alebo činnosti bez ohľadu na vek a stav osv