Úvod
Optimálne umelé svetelné prostredie vo výrobných priestoroch (halách) sa zabezpečí len vzájomným zosúladením a ovplyvňovaním článkov reťazca: umelý svetelný zdroj - svietidlo - priestor/technológia/charakter práce - človek. Požiadavky na osvetlenie výrobných priestorov majú zabezpečiť:
-
zrakový výkon a vnímanie farieb,
-
bezpečnosť a bezpečný pohyb.
Základné termíny a definície aplikované v svetelnej technike, ako aj rámcové pravidlá pre špecifikáciu požiadaviek na osvetlenie sú uvedené v norme STN EN 12665:2012 [1]. Pri návrhu osvetlenia výrobných priestorov sa vychádza z požiadaviek stanovených v norme STN EN 12464-1:2012 [2]. Táto norma stanovuje požiadavky na osvetlenie vnútorných pracovísk z hľadiska zrakovej pohody a zrakového výkonu bez uvedenia, či sa optimálne svetelné prostredie zabezpečí denným osvetlením, umelým osvetlením alebo združeným osvetlením.
Vo vyhláške MZ SR č. 541/2007 Z.z. o podrobnostiach o požiadavkách na osvetlenie pri práci v znení neskorších predpisov (ďalej len "vyhláška MZ SR č. 541/2007 Z.z.) [3] sú ustanovené podrobnosti a požiadavky na denné, umelé a združené osvetlenie vnútorného priestoru pracoviska a pre pracovisko bez denného svetla, napr. z technologických dôvodov pri zohľadnení trvania pobytu (práce) zamestnanca na pracovisku alebo v jeho funkčnej vymedzenej časti.
Novú éru v svetelnej technike otvorili polovodičové svetelné zdroje (svetelné diódy). Sústavou viacerých svetelných diód v kompaktnom usporiadaní (LED light bulb), v reflektorovom usporiadaní (LED spot), v trubicovom usporiadaní (LED tube) a v inom konštrukčnom riešení sa vytvorí svetelný zdroj, ktorý dosahuje merný svetelný výkon vyšší oproti tradičným svetelným zdrojom (žiarivkám, nízkotlakovým a vysokotlakovým výbojkám). Okrem úspory elektrickej energie na osvetlenie vnútorných pracovísk, svetelné LED zdroje sa dajú užívateľsky regulovať, a tak umožňujú navrhnúť umelú osvetľovaciu sústavu, ktorá efektívne spolupracuje s denným svetlom a optimálne napodobňuje nielen jeho dynamiku v osvetlenosti (intenzite osvetlenia), ale aj priebeh zmeny teploty chromatickosti svetla počas dňa.
Požiadavky na osvetlenie podľa normy STN EN 12464-1:2012
Touto normou sú stanovené požiadavky na návrh osvetlenia vo vnútorných priestoroch z hľadiska kvantitatívnych a kvalitatívnych parametrov osvetlenia miest zrakových úloh a činností vrátane odporúčaní pre dobrú svetelno-technickú prax.
Hlavné parametre určujúce svetelné prostredie z hľadiska jeho fyziologických a psychologických účinkov sú:
-
smerovanie svetla, priestorové charakteristiky osvetlenia,
-
variabilita a farba svetla,
Rozloženie jasu v zornom poli nastavuje úroveň adaptácie zraku, ktorá ovplyv