Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Osobné ochranné pracovné prostriedky, pravidlá pre ich poskytovanie, údržbu a kontrolu

Dátum:

Povinnosť poskytovať osobné ochranné pracovné prostriedky (ďalej "OOPP") vyplýva z legislatívy EÚ, ktorá zaviedla nový prístup k riešeniu problémov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (ďalej "BOZP"). Jedným zo základných princípov prístupu je zásada prevencie, čo znamená, že pre dosiahnutie dobrej úrovne bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci nestačí dodržiavať iba bezpečnostné predpisy, ale je nutné zaviesť aktívnu prevenciu do organizácie práce a pracovných podmienok. Povinnosti zamestnávateľov vo vzťahu k posudzovaniu nebezpečenstiev na pracovisku a vyhodnoteniu rizík vyplývajúcich z pracovného prostredia je jedným z konkrétnych dôsledkov nového prístupu k riešeniu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a jeho implementácie do právneho systému SR harmonizáciou legislatívy EÚ. V zmysle tejto úpravy je nevyhnutné posudzovať, čo môže ohroziť ľudí pri práci, je nutné posudzovať riziká a v rámci prevencie, podľa ich výsledkov, potom rozhodovať o opatreniach, ktoré ich budú eliminovať, či už to budú opatrenia technického charakteru, alebo poskytnutím OOPP pre zamestnancov vykonávajúcich posudzovanú pracovnú činnosť.

Osobné ochranné pracovné prostriedky, pravidlá pre ich poskytovanie, údržbu a kontrolu
Ing.
Andrea
Burdová
autorizovaný bezpečnostný technik
Základné povinnosti zamestnávateľov vo vzťahu ku poskytovaniu osobných ochranných pracovných prostriedkov špecifi kuje zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci č. 124/2006 Z.z. (ďalej "zákon"), ktorý v § 6 ods. 2 ukladá zamestnávateľom:
"Na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci prostredníctvom osobných ochranných pracovných prostriedkov je zamestnávateľ povinný:
a)
vypracovať zoznam poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov na základe posúdenia rizika a hodnotenia nebezpečenstiev vyplývajúcich z pracovného procesu a z pracovného prostredia,
b)
bezplatne poskytovať zamestnancom, u ktorých to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, potrebné účinné osobné ochranné pracovné prostriedky a viesť evidenciu o ich poskytnutí,
c)
udržiavať osobné ochranné pracovné prostriedky v používateľnom a funkčnom stave a dbať o ich riadne používanie."
Pre prideľovanie OOPP platí zásada, že sa používajú vtedy, ak riziká nemôžu byť vylúčené alebo dostatočne obmedzené technickými prostriedkami kolektívnej ochrany alebo opatreniami, metódami alebo postupmi organizácie práce.
V súlade s vykonávacím predpisom, ktorým pre používanie OOPP je Nariadenie vlády SR č. 395/2006 Z.z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov, je osobným ochranným pracovným prostriedkom každý prostriedok, ktorý zamestnanec pri práci nosí, drží alebo inak používa vrátane jeho doplnkov a príslušenstva, ak je určený na ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnanca.
Osobným ochranným pracovným prostriedkom nie je:
a)
bežný pracovný odev, uniforma a obuv,
b)
prostriedok, ktorým záchranné zložky poskytujú pomoc,
c)
prostriedok používaný pri cestnej doprave,
d)
športový výstroj,
e)
prostriedok na sebaobranu a na odstrašovanie.
O vhodnosti a nevyhnutnosti pridelenia OOPP sa rozhoduje na základe
posúdenia rizika a vyhodnotenia nebezpečenstiev
vyplývajúcich z pracovného procesu a prostredia. Zákon poskytuje strohé definície nebezpečenstva a rizika, ale pre lepšie pochopenie použijeme nasledovné vysvetlenie:
Nebezpečenstvo
Definícia: Je to stav alebo vlastnosť faktora pracovného procesu a pracovného prostredia, ktoré môžu poškodiť zdravie zamestnanca.
Riziko
Definícia: Je to pravdepodobnosť vzniku poškodenia zdravia zamestnanca pri práci a stupeň možných následkov na zdraví.
Jednoducho povedané
nebezpečenstvo
je čokoľvek, čo má potenciálnu schopnosť spôsobiť ujmu, poškodenie. Môže pôsobiť na ľudí, majetok a procesy a spôsobiť úraz, ochorenie, straty vo výrobe, poškodenie strojov, atď. Aktívne pôsobenie nebezpečenstva sa v slovenskej odbornej literatúre označuje ako ohrozenie. Používaný anglický výraz "hazard" možno prekladať ako "nebezpečenstvo", ale aj ako "ohrozenie", alebo použiť oba výrazy.
Riziko pri práci
je vyjadrením pravdepodobnosti a závažnosti zranenia alebo ochorenia pôsobením nebezpečenstva.
Dôvodom a cieľom posudzovania rizík pri práci je ochrana zdravia a zaistenie bezpečnosti zamestnancov. Posudzovanie rizík pomáha minimalizovať možné poškodenie zdravia zamestnancov alebo negatívne vplyvy na životné prostredie zavinené pracovnou činnosťou.
Na posúdenie a konečné vyhodnotenie rizík na pracovisku existuje viacero postupov a spôsobov. Všetky však majú jedno spoločné, a to je požiadavku na dôsledné oboznámenie sa s prostredím, pracoviskom, resp. s druhom a spôsobom vykonávanej práce, ktorú posudzujeme. Z toho dôvodu je nevyhnutné získať informácie o technických zariadeniach, materiáloch, technologických postupoch, pracovných činnostiach, ale aj o požiadavkách na odbornú spôsobilosť zamestnancov, o stupni vzdelania zamestnancov vykonávajúcich posudzovanú činnosť, zmennosťou, mikroklimatickými podmienkami a pod. Treba venovať pozornosť osobitným skupinám osôb, na ktorých môže nebezpečenstvo pôsobiť výraznejšie, napr. tehotné ženy, mladí zamestnanci alebo zamestnanci so zdravotným postihnutím. Nezanedbateľnou skupinou sú osoby, ktoré majú na pracovisko prí
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.