Ochrana zdravia zamestnancov vystavených zvýšenému riziku expozície hluku v TERICHEM a.s. SVIT
Je dôležité určiť právny rámec na stanovenie minimálnych požiadaviek na bezpečnosť a ochranu zdravia pred expozíciou zamestnancov rizík spojených s fyzikálnymi činiteľmi, teda hlukom. Posudzovanie týchto rizík, ako aj navrhnutie stratégie znižovania hluku, najmä v pracovnom prostredí.
Právny rámec problematiky hluku rieši nariadenie vlády SR č. 115/2006 Z.z. o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou hluku. Meranie hluku v životnom prostredí, ako aj meranie expozície hluku zamestnancov pri práci má svoje špecifiká, ktoré musia byť zohľadnené v postupoch merania expozície hluku vychádzajúce z normy STN EN ISO 9612:2010. Výsledky merania slúžia na posúdenia zdravotného rizika pri práci a následne na kategorizáciu prác podľa vyhlášky MZ SR č. 488/2008 Z.z.
Posudzovanie rizík sa často spája len s procesom identifikácie nebezpečenstiev a ohrození. Treba ho však chápať v širších súvislostiach, ako napr. podnikovú stratégiu pri prevencii úrazov, pri zlepšovaní bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Do skupiny posudzovania rizík možno zahrnúť aj spôsob myslenia, spôsob správania sa pri práci s vedomím toho, čo môže človeka ohroziť, ďalej schopnosť rozoznať riziká a čeliť im. Riziko hluku môžeme zaradiť medzi činnosti s pracovnými zariadeniami, kde hrozí nedostatočná ochrana pohyblivých častí, pohyb strojov a dopravných prostriedkov.
Hodnotenie a posúdenie stavu pracovného prostredia vyžaduje porovnanie zistených skutočností s požiadavkami noriem a platných predpisov.
K dispozícií sú
dva základné prístupy hodnotenia pracovného prostredia:
-
subjektívne hodnotenie
nemerateľných alebo ťažko merateľných faktorov, pri ktorom postačuje iba informatívne zistenie stavu prostredia, na základe ktorého sa prijmú opatrenia na zlepšenie súčasného stavu,
-
objektívne hodnotenie
merateľných faktorov, pri ktorom sa používajú aktuálne metódy a techniky merania.
Pri navrhovaní ochranných opatrení možno postupovať podľa nasledujúcej štruktúry algoritmu na zníženie hluku.
Obr. č. 1:
Algoritmus manažérstva rizika v oblasti akustiky
Vysvetlivky:
A - Analýza rizika, B - posudzovanie rizika, C - riadenie rizika, D - ovládanie rizika 1
Hluková analýza pracovného prostredia v TERICHEM, a.s.
Cieľom merania a analýzy hluku pracovného prostredia bolo zmapovanie situácie v hale závodu pre spracovanie plastového granulátu. Vo výrobnej prevádzke boli hladiny akusti