Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Ochrana zdravia pri práci - legislatívne zmeny od 1.8.2014 (2.)

Dátum:

Každý zamestnávateľ je povinný vytvárať na pracovisku pracovné podmienky, ktoré neohrozujú zdravie zamestnancov a vykonávať účinné preventívne opatrenia na ochranu ich zdravia. Vyhovujúce pracovné podmienky podporujú zdravotný potenciál zamestnancov a naopak dlhodobo nevhodné pracovné podmienky s výskytom zdraviu škodlivých faktorov v pracovnom prostredí sa časom prejavia zvýšenou chorobnosťou zamestnancov, a tým aj ekonomickými stratami zamestnávateľa. Na pracoviskách, kde sa nevenuje dostatočná pozornosť ochrane zdravia zamestnancov, môžu vznikať ochorenia súvisiace s prácou alebo choroby z povolania. Náklady vynaložené zamestnávateľom na ochranu zdravia zamestnancov majú jednoznačnú návratnosť v oblasti práceschopnosti, spokojnosti a stabilizácie zamestnancov a tým aj v produktivite ich práce.

Ochrana zdravia pri práci - legislatívne zmeny od 1.8.2014 (2.)
MUDr.
Ľudmila
Ondrejková
MPH,
Úrad verejného zdravotníctva SR, Bratislava
Choroby z povolania
Choroba z povolania je ochorenie, ktoré vzniklo v príčinnej súvislosti s pracovnou činnosťou. Je zaradená do zoznamu chorôb z povolania a priznaná príslušným špecializovaným pracoviskom,
t.j. poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v odbore pracovné lekárstvo alebo klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia u profesionálnych kožných ochorení v odbore ermatovenerológia.
Zoznam chorôb z povolania je uverejnený v prílohe č. 1 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Obsahuje 47 diagnóz a skupín diagnóz, ktoré môžu byť uznané ako choroba z povolania.
Každý lekár, ktorý zistí, že došlo k zmene zdravotného stavu poistenca (zamestnanca) vo vzťahu k vykonávanej práci, má odoslať túto osobu na vyšetrenie špecializovanému pracovisku.
Novelizácia zákona upravuje uznanie choroby z povolania alebo ohrozenia chorobou z povolania špecializovanými pracoviskami, ktorými sú vybraní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Sú to lekári v ambulancii pracovného lekárstva alebo kožného lekárstva alebo poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti v nemocnici, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť lekármi s odbornou spôsobilosťou v odbore pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia alebo dermatovenerológia. Úlohou špecializovaného pracoviska je potvrdiť alebo vylúčiť podozrenie na poškodenie zdravia súvisiace s prácou.
Špecializované pracovisko pri posudzovaní profesionality ochorenia vychádza z výsledkov vykonaných lekárskych vyšetrení, pričom ako povinný doklad k svojmu posudzovaniu si vyžiada odborné stanovisko príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorý posúdi súvislosť medzi pracovnou expozíciou, resp. vykonávanou prácou a prešetrovaným ochorením.
Na základe klinických vyšetrení a prešetrenia pracovných podmienok a spôsobu práce posudzovanej osoby, špecializované pracovisko chorobu z povolania uzná alebo neuzná.
Správnosť uznania choroby z povolania potvrdzuje vedúci zamestnanec poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti v nemocnici, ktorý je lekárom s odbornou spôsobilosťou v špecializačnom odbore pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia alebo dermatovenerológia.
Uznaniu choroby z povolania v sporných a nejednoznačných prípadoch predchádza jej posúdenie
v regionálnej komisii na posudzovanie chorôb z povolania;
profesionálny vznik kožných ochorení posudzuje
regionálna komisia na posudzovanie kožných chorôb z povolania.
Ak je posudzovanie podozrenia na chorobu z povolania obzvlášť zložité, špecializované pracovisko predloží podozrenie na chorobu z povolania na posúdenie
Celoslovenskej komisii na posudzovanie chorôb z povolania.
Novelizácia zákona ustanovuje podmienky zriadenia Celoslovenskej komisie na posudzovanie chorôb z povolania na účely posudzovania obzvlášť zložitých prípadov podozrení na chorobu z povolania.
Komisia má predsedu a 8 členov
(lekárov v odbore pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia a preventívne pracovné lekárstvo a toxikológia) a zriaďuje ju minister zdravotníctva. Okrem chorôb, ktoré sú uvedené v zozname chorôb z povolania, Celoslovenská komisia na posudzovanie chorôb z povolania posudzuje aj uznanie nádorových ochorení vznikajúcich následkom práce s dokázanými chemickými karcinogénmi v pracovnom prostredí alebo v pracovných procesoch s rizikom chemickej karcinogenity a prejavujúce sa u posudzovanej osoby v príslušných cieľových orgánoch, ktoré nie sú uvedené v zozname chorôb z povolania a iné poškodenie zdravia z práce u posudzovanej osoby, ktoré nie je pracovným úrazom a ani chorobou z povolania uvedenou v zozname chorôb z povolania. Okrem toho podáva Ministerstvu zdravotníctva SR návrhy na zmenu a doplnenie zoznamu chorôb z povolania a opätovne posudzuje uznanie alebo neuznanie choroby z povolania na žiadosť posudzovanej osoby alebo jej zamestnávateľa.
Novelizácia zákona ustanovuje aj podmienky zriadenia regionálnych komisií na posudzovanie chorôb z povolania, ktoré zriaďujú poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti v univerzitných nemocniciach, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť lekármi s odbornou spôsobilosťou v odbore pracovné lekárstvo alebo klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia. Rovnako sa ustanovujú podmienky zriadenia regionálnych komisií na posudzovanie kožných chorôb z povolania, ktoré zriaďujú poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti v univerzitných nemocniciach, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť lekármi s odbornou spôsobilosťou v odbore dermatovenerológia. Tieto
komisie majú predsedu a 4 členov
(lekárov v odbore pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia, preventívne pracovné lekárstvo a toxikológia a dermatovenerológia).
Špecializované pracovisko sa vyjadruje k uznaniu alebo k neuznaniu choroby z povolania formou lekárskeho posudku.
Novelizácia zákona určuje obsah lekárskeho posudku o uznaní choroby z povolania alebo ohrozenia chorobou z povolania a postup pri hlásení choroby z povolania určeným subjektom, ako aj postup pri evidencii uznaných chorôb z povolania.
Lekársky posudok o uznaní choroby z povolania obsahuje:
-
evidenčné číslo,
-
názov, adresu a identifikačné číslo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,
-
meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu posudzovanej osoby,
-
údaje o zamestnávateľovi posudzovanej osoby,
-
názov pracoviska, profesiu a pracovné zaradenie posudzovanej osoby,
-
číslo a názov choroby z povolania zo zoznamu chorôb z povolania,
-
odôvodnenie a záver.
Deň vydania lekárskeho posudku o uznaní choroby z povolania je dňom uznania choroby z povolania.
Lekársky posudok o uznaní choroby z povolania zasiela špecializované pracovisko posudzovanej osobe, jej zamestnávateľovi, príslušnému orgánu verejného zdravotníctva a Sociálnej poisťovni. Ak choroba z povolania nebola uznaná, špecializované pracovisko zasiela lekársky posudok len posudzovanej osobe, jej zamestnávateľovi a príslušnému orgánu verejného zdravotníctva.
Špecializované pracovisko po vydaní lekárskeho posudku o uznaní choroby z povolania
do 10 dní oznámi uznanie choroby z povolania na tlačive "Hlásenie choroby z povolania alebo ohrozenia chorobou z povolania"
a zašle ho osobe, ktorej bola uznaná choroba z povolania, jej zamestnávateľovi, jej
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.