Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Ochrana proti pádu - pravidlá a vzdelávanie cieľových skupín

Dátum:

Cieľom článku je priblížiť a poukázať na dôležitosť vzdelávania a informovania účastníkov stavebných prác a prác s nimi súvisiacich, pri ktorých je riziko úrazu zamestnancov stavby a poškodenia ich zdravia najväčšie. Kľúčovou oblasťou sú bezpochyby práce vo výškach. Pády z výšky sú naďalej jednou z hlavných príčin smrteľných pracovných úrazov. Ťažisko bezpečnej práce pri prácach vo výškach spočíva najmä vo vzdelávaní zamestnancov a manažmentu, monitorovaní situácie v podnikoch z hľadiska dodržiavania zásad bezpečnej práce, bezpečných pracovných postupov, posudzovania rizík, vykonávania kolektívnych a individuálnych ochranných opatrení. Považujeme za rovnako dôležité aj na úrovni štátnej politiky v oblasti tvorby legislatívy a kontroly jej dodržiavania, vykonávať opatrenia zlepšujúce pracovné podmienky s cieľom znižovania úrazovosti v praxi.

Ochrana proti pádu - pravidlá a vzdelávanie cieľových skupín
Ing.
Róbert
Bulla
PhD.,
Inšpektorát práce, Nitra
Úvod
Práce vo výškach v sebe skrývajú vysoké riziko úrazov, preto je treba venovať veľkú pozornosť dodržiavaniu bezpečnosti pri práci. Po vstupe Slovenskej republiky do EÚ sme sa zaviazali dodržiavať jej legislatívu.
Pády z výšky sú jednou z hlavných príčin smrteľných pracovných úrazov a to najmä v stavebnom priemysle, v rámci ktorého dochádza v Európe ročne k mnohým úmrtiam.
Ľudský, finančný a hospodársky dosah úrazov je rovnako neprijateľný ako ich cena, ktorou je ľudské zdravie (pády majú za následok úmrtia a širokú škálu vážnych zranení, v niektorých prípadoch celkovú stratu mobility, rôzne druhy ťažkostí alebo čiastočnú invaliditu). Zranenia obmedzujú možnosti pracovníkov vrátiť sa späť do práce, čo vedie k strate príjmov zo zamestnania. Úrazy môžu nepriaznivo ovplyvniť aj spôsob, akým verejnosť príslušné odvetvia vníma, pretože ich následkom môže byť problém prilákať nových ľudí a udržať si skúsených pracovníkov. Európa musí prijať výzvu zlepšiť kvalitu zamestnania. Po prvé preto, aby mohla bojovať so starnutím obyvateľstva, ktoré znižuje práceschopnú populáciu a vytvára tvrdšiu hospodársku súťaž medzi odvetviami, pokiaľ ide o prilákanie a udržanie si pracovníkov. Po druhé preto, lebo musíme chrániť kvalitu európskych výrobkov a služieb, aby sme aj naďalej boli schopní konkurencie na svetovej úrovni. Je preto dôležité znížiť počet pádov z výšky, čo možno dosiahnuť iba vtedy, ak sa do toho zapoja všetci účastníci pracovného procesu (najmä zo stavebného priemyslu), malí a strední podnikatelia, ktorí tvoria väčšinu firiem v stavebnom priemysle, samostatne zárobkovo činné osoby, sociálni partneri, verejné orgány, poisťovne, fondy sociálneho zabezpečenia a inšpektoráty práce.
Právo na ochranu života a zdravia je základným právom ľudského jedinca. Medzi hospodárske, sociálne a kultúrne práva patrí právo zamestnancov na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky. Právo na ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci zamestnancom výslovne zaručuje Ústava Slovenskej republiky.
V EÚ zomrie každé tri a pol minúty jedna osoba na úraz spôsobený výkonom práce. To predstavuje takmer 167 000 prípadov úmrtí spôsobených buď pracovným úrazom (7 500 prípadov) alebo chorobou z povolania (159 500 prípadov). Každé štyri a pol sekundy zamestnanec utrpí úraz, ktorý ho donúti zostať doma po dobu najmenej troch pracovných dní. Počet pracovných úrazov, ktoré vedú k trom alebo viacerým dňom absencie je veľmi vysoký - viac ako sedem miliónov ročne.
Absencia účinných opatrení na zabezpečenie BOZP na stavenisku môže viesť k pracovným úrazom a vzniku chorôb z povolania. Okrem dopadu na zamestnancov to má negatívne dôsledky pre celé hospodárstvo. Vynakladajú sa obrovské prostriedky, ktoré sú prekážkou hospodárskeho rastu, pretože sa financujú zo systémov sociálneho zabezpečenia a verejných financií.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.