Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Najvýznamnejšie zdraviu škodlivé faktory pracovného prostredia - chemické faktory

Dátum:

Chemické faktory sú jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich zdraviu škodlivých faktorov v pracovnom prostredí najmä v súvislosti s výrobnými technológiami. Vo výrobnom procese sa používajú tisíce chemických látok a ich zmesí. V pracovnom ovzduší sa chemické látky vyskytujú vo forme pevných aerosólov (prachu), kvapalných aerosólov alebo plynných aerosolov.

Najvýznamnejšie zdraviu škodlivé faktory pracovného prostredia - chemické faktory
MUDr.
Ľudmila
Ondrejková
MPH
Úrad verejného zdravotníctva SR, Bratislava
Na účely ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci pred rizikami z expozície chemickým faktorom sú v legislatíve Slovenskej republiky určené najvyššie prípustné expozičné limity (NPEL) v pracovnom ovzduší na 8-hodinovú pracovnú zmenu pre 285 chemických látok a pre 76 pevných aerosólov
- prachov s fibrogénnym, dráždivým a nešpecifickým účinkom (príloha č. 1 nariadenia vlády SR č. 355/2006 Z.z. o ochrane zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou chemickým faktorom pri práci v znení neskorších predpisov). Okrem toho sú určené biologické medzné hodnoty pre 41 vybraných chemických látok alebo ich metabolitov v biologickom materiáli, najmä v krvi a v moči, ktoré dávajú presný obraz o úrovni expozície jednotlivých zamestnancov (príloha č. 2 nariadenia vlády SR č. 355/2006 Z.z.).
Pre chemické faktory s karcinogénnymi účinkami, vzhľadom na ich bezprahový účinok, ktorý nevylučuje možnosť poškodenia zdravia pri akejkoľvek koncentrácii, sú určené technické smerné hodnoty (TSH) v pracovnom ovzduší na 8-hodinovú pracovnú zmenu pre 35 chemických látok
(príloha č. 2 nariadenia vlády SR č. 356/2006 Z.z. o ochrane zdravia zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou karcinogénnym a mutagénnym faktorom pri práci v znení nariadení vlády SR č. 301/2007 Z.z.).
Pri dodržiavaní NPEL (priemerného aj krátkodobého) pre jednotlivé chemické látky v pracovnom ovzduší je predpoklad, že vystavenie chemickým látkam nebude mať škodlivé účinky na zdravie zamestnancov.
Prekročením NPEL (priemerného) v pracovnom ovzduší je ohrozené zdravie zamestnancov a zamestnávateľ je povinný dať príslušnému orgánu verejného zdravotníctva návrh na určenie rizikových prác.
V evidencii zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce boli v roku 2012 chemické faktory z hľadiska počtu exponovaných zamestnancov na druhom mieste. K 31.12.2012 bolo v SR exponovaných chemickým faktorom 24 589 zamestnancov, t.j. 26,1% zo všetkých zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce. Od roku 2000 do roku 2012 bol zaznamenaný pokles počtu zamestnancov exponovaných chemickým faktorom a vykonávajúcich rizikové práce o 58,3% (v roku 2000 bolo exponovaných chemickým faktorom 59 073 zamestnancov, v roku 2012 bolo exponovaných chemickým faktorom 24 589 zamestnancov).
NPEL priemerný predstavuje časovo vážený priemer koncentrácií nameraných v dýchacej zóne zamestnanca za 8-hodinovú pracovnú zmenu a 40 - hodinový pracovný týždeň.
NPEL krátkodobý predstavuje časovo vážený priemer koncentrácií nameraných počas 15-minútového referenčného času, ktorému môžu byť zamestnanci exponovaní kedykoľvek v priebehu pracovnej zmeny, ale maximálne 4-krát za pracovnú zmenu.
NPEL krátkodobý je súčasťou 8-hodinového NPEL priemerného.
Zamestnávateľ je povinný na pracovisku vylúčiť riziko alebo ho znížiť na najnižšiu možnú mieru zabezpečením preventívnych opatrení na ochranu zdravia pred nepriaznivými účinkami chemických faktorov a to najmä dostupnými technickými opatreniami
(napr. inštalovaním účinného odsávania pri zdroji rizika na vylúčenie alebo minimalizovanie úniku nebezpečných chemických látok do pracovného ovzdušia),
vhodnými pracovnými postupmi
pri manipulácii s chemickými látkami,
nahradením nebezpečných chemických látok
chemickými látkami, ktoré nie sú nebezpečné alebo sú menej nebezpečné pre zdravie zamestnancov, primeranými organizačnými opatreniami (napr. zaraďovaním prestávok v práci alebo striedaním zamestnancov pri práci s nebezpečnými chemickými látkami).
Ak zamestnávateľ nemôže chrániť zdravie zamestnancov pred nepriaznivými účinkami chemických faktorov technickými a organizačnými opatreniami, musia zamestnanci používať účinné osobné ochranné pracovné prostriedky najmä na ochranu dýchacích orgánov, kože a očí (napr. respirátory, masky s filtrami, izolačné dýchacie prístroje, ochranné odevy, ochranné rukavice, ochranné okuliare).
Súčasťou preventívnych opatrení na pracovisku je aj
zdravotný dohľad vykonávaný tímom pracovnej zdravotnej služby
, ktorý dohliada na faktory pracovného prostredia a na stav pracovných podmienok, ktoré môžu ovplyvňovať zdravie zamestnancov, hodnotí zdravotné riziká, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov, poskytuje poradenstvo zamestnávateľom a zamestnancom a dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou výkonom lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci.
Cieľom lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci je zachytiť počiatočné zmeny zdravotného stavu zamestnancov spôsobené nebezpečnými chemickými látkami
. Zamestnanci, ktorí vykonávajú rizikové práce sa povinne zúčastňujú lekárskych preventívnych prehliadok zameraných na zisťovanie zmien v cieľových orgánoch alebo systémoch ich organizmu spôsobených chemickými látkami, ktorým sú pri práci vystavení a to
v dvojročných intervaloch, ak vykonávajú prácu zaradenú do kategórie 3 alebo jeden-krát ročne, ak vykonávajú prácu zaradenú do kategórie 4.
Tab. č. 1:
Počet zamestnancov exponovaných chemickým faktorom a vykonávajúcich rizikové práce v Slovenskej republike v r. 2000 - 2012 (vyhlásené rezortom zdravotníctva)
 I------I------------------------------------I I  Rok I         Počet zamestnancov         I I      I-------------I-------------I--------I I      I Kategória 3 I Kategória 4 I Spolu  I I------I-------------I-------------I--------I I 2000 I   49 788    I    9 285    I 59 073 I I------I-------------I-------------I--------I I 2001 I   49 579    I   10 061    I 59 640 I I------I-------------I-------------I--------I I 2002 I   48 199    I    9 791    I 57 990 I I------I-------------I-------------I--------I I 2003 I   45 091    I    8 619    I 53 710 I I------I-------------I-------------I--------I I 2004 I   43 742    I    8 066    I 51 808 I I------I-------------I-------------I--------I I 2005 I   41 678    I    6 967    I 48 645 I I------I-------------I-------------I--------I I 2006 I   37 377    I    6 201    I 43 578 I I------I---------
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.