Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Choroby z povolania

Dátum:

Choroby z povolania
MUDr.
Ľudmila
Ondrejková
MPH,
Úrad verejného zdravotníctva SR, Bratislava
V súvislosti s chorobami z povolania na nasledujúce otázky odpovedá:
MUDr. Ľudmila Ondrejková, MPH, Úrad verejného zdravotníctva SR, Bratislava
1.
Čo je choroba z povolania? Choroba z povolania je ochorenie, ktoré vzniklo v príčinnej súvislosti s pracovnou činnosťou, je zaradená do zoznamu chorôb z povolania a uznaná príslušným špecializovaným pracoviskom.
Špecializované pracovisko je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v odbore pracovné lekárstvo alebo klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia. U profesionálnych kožných ochorení je to poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v odbore dermatovenerológia (kožné lekárstvo).
2.
Môže byť chorobou z povolania akékoľvek ochorenie?
Nie. Zoznam chorôb z povolania je uverejnený v prílohe č. 1 k zákonu č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Obsahuje 47 diagnóz a skupín diagnóz, ktoré môžu byť uznané ako choroba z povolania (napr. choroba z olova alebo z jeho zlúčenín, choroba z chrómu alebo z jeho zlúčenín, choroby prenosné zo zvierat na ľudí, buď priamo alebo prostredníctvom prenášačov, choroba z vibrácií, choroba zaprášenia pľúc azbestovým prachom - azbestóza, porucha sluchu z hluku, choroba z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia končatín, bronchiálna astma, kožné choroby a prenosné kožné choroby, choroba z ionizujúceho žiarenia, infekčné choroby a parazitárne choroby, atď.).
3.
Ako vznikajú choroby z povolania?
Choroby z povolania alebo ochorenia súvisiace s prácou môžu vzniknúť nepriaznivým a dlhodobým pôsobením chemických, fyzikálnych, biologických a iných faktorov pracovného prostredia a iných škodlivých vplyvov na zdravie zamestnancov.
Iba niektoré choroby z povolania vznikajú na pracovisku už po relatívne krátkej dobe expozície. Sú to akútne profesionálne otravy. Iné profesionálne ochorenia vzniknú po dlhodobom kontakte zamestnancov so škodlivým faktorom v pracovnom prostredí počas niekoľkých mesiacov až rokov. Ide napr. o ochorenia horných končatín z vibrácií alebo z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia pri práci, alebo o poruchu sluchu z nadmerného hluku. Existujú však aj profesionálne choroby, ktoré sa objavia až po dlhoročnej expozícii, napr. choroba zaprášenia pľúc kremičitým prachom - silikóza alebo nádorové ochorenia spôsobené prácou s karcinogénnymi faktormi ako sú napr. azbest, benzén, vinylchlorid, ionizujúce žiarenie. Ich negatívny vplyv na zdravie sa môže prejaviť až o niekoľko desiatok rokov, často až po ukončení expozície týmto faktorom.
4.
Kto posudzuje profesionalitu ochorenia?
Potvrdenie alebo vylúčenie podozrenia na poškodenie zdravia súvisiace s prácou vykonávajú špecializované pracoviská, ktorými sú určení poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Sú to lekári v ambulancii pracovného lekárstva alebo kožného lekárstva alebo poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti v nemocnici, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť lekármi s odbornou spôsobilosťou v odbore pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia alebo dermatovenerológia (kožné lekárstvo).
5.
V akom právnom predpise sú určené podmienky na uznanie choroby z povolania?
Uznanie choroby z povolania alebo ohrozenia chorobou z povolania špecializovanými pracoviskami upravuje § 31a až § 31f zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej "zákon č. 355/2007 Z.z.").
6.
Čo je ohrozenie chorobou z povolania?
Ohrozenie chorobou z povolania sú zmeny zdravotného stavu, ktoré vznikli pri výkone práce za nepriaznivých podmienok, v ktorých vznikajú choroby z povolania, ale poškodenie zdravia exponovanej osoby (zamestnanca) ešte nedosiahlo taký stupeň, aby sa dalo hodnotiť ako choroba z povolania. Ak by exponovaná osoba naďalej vykonávala prácu v rovnakých nepriaznivých (zdraviu škodlivých) podmienkach, choroba z povolania by mohla následne vzniknúť. U tejto exponovanej osoby sa zisťujú subklinické prejavy choroby z povolania, napr. významné prekročenie niektorých laboratórnych hodnôt, ktoré poukazujú na počiatočné zmeny zdravotného stavu, ale včasnou diagnostikou je ešte možné zabrániť vývoju choroby z povolania.
Pri zistení ohrozenia chorobou z povolania u zamestnanca musí zamestnávateľ na pracovisku realizovať všetky dostupné opatrenia na ochranu zdravia ostatných zamestnancov, vrátane vyradenia tohto zamestnanca zo zdraviu škodlivých pracovných podmienok a jeho preradenie na inú vhodnú prácu (§ 55 ods. 2 Zákonníka práce), ak je to možné.
7.
Aký je postup pri posudzovaní profesionality oc
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.