V mechanických dielňach sa obrábacie stroje na kovy s trieskovým obrábaním používajú najčastejšie. Nájdeme tu predovšetkým univerzálne hrotové sústruhy, vŕtačky, frézovačky, hobľovačky, brúsky a píly.
Prevádzkovateľ obrábacích strojov a zariadení má povinnosť tieto stroje a zariadenia prevádzkovať v zhode s Nariadením vlády SR č. 392/2006 Z.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov pracovníkmi pri práci, ako aj so Smernicou Európskeho parlamentu a rady 2006/42/ES zo 17. mája 2006 o strojových zariadeniach a o zmene a doplnení smernice 95/16/ES (prepracované znenie), ktorá je prílohou Nariadenia vlády SR č. 436/2008 Z.z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na strojové zariadenia.
Aby túto povinnosť splnil, treba aby všetky obrábacie stroje a zariadenia boli spôsobilé na prevádzku a aby bola ich spôsobilosť zabezpečená pravidelnými kontrolami a údržbou. Tiež je potrebné posúdiť všetky riziká spojené s ich používaním. Proces posudzovania a znižovania rizík je opísaný v norme EN ISO 12100.
Stroj je nebezpečný vtedy, keď počas jeho prevádzky môže vzniknúť negatívny jav, napr. môže spôsobiť škodu na majetku alebo úraz. Ak stroj uvedieme do prevádzky a nezohľadníme jeho nebezpečné vlastnosti, môže dôjsť k ohrozeniu v určitom pracovnom priestore a v určitom čase. Dôsledky ohrozenia sú priamo závislé na tom, aká je pravdepodobnosť, že sa nežiaduca udalosť stane, a čo môže spôsobiť ohrozenie - kombinácia týchto vlastností je riziko. Riziko je vytvárané nebezpečnou činnosťou stroja. Priestor, kde je osoba vystavená možnosti poškodenia zdravia (vnútri alebo mimo stroja) je nebezpečný priestor.
Základné pojmy a definície
Obrábacie stroje sú pracovné stroje určené na vytváranie obrobkov určitého tvaru, rozmeru a akosti obrábaním. Sú to stroje určené na opracovanie plôch súčiastky oddeľovaním triesok - obrábaním. Možno ich považovať za energetický systém, ktorý má zabezpečené vedenie nástroja alebo nástrojov pomocou mechanizmov.
Označovanie obrábacích strojov SUI 32 A:
S - sústruh, U - univerzálny, I - stavebnicový, 32 - maximálny priemer obrobku priemer 320 mm, A - napr. prvá séria v poradí.
Rozdelenie obrábacích strojov
Podľa prevládajúceho spôsobu obrábania obrábacie stroje (ďalej "OS") delíme na: stroje pre sústruženie, vŕtanie, vyvrtávanie, frézovanie, hobľovanie a obrážanie, preťahovanie a pretláčanie, brúsenie, lapovanie, honovanie a super finišovanie, ďalej na elektroerozívne, elektrochemické, elektroiskrové, ultrazvukové, laserové, tzv. nekonvenčné spôsoby obrábania, delenia materiálu a špeciálne práce.
Podľa rozsahu použitia sa delia jednotlivé druhy OS na:
-
univerzálne stroje slúžiace na všetky technologické operácie, ktoré sú charakteristické pre daný druh stroja (napr. sústružnícky stroj) na obrobkoch rôzneho druhu a veľkosti,
-
špeciálne stroje slúžiace na urobenie jednej alebo niekoľkých technologických operácií na obrobkoch toho istého druhu vo vymedzenom rozsahu rozmerov (napr. stroje na závity, stroje na ozubenie),
-
jednoúčelové stroje (ďalej "JUS") slúžiace na urobenie jednej alebo niekoľko konkrétnych operácií na jednom obrobku.
Podľa spôsobu ovládania - riadenia sa delia OS s ovládaním/riadením: manuálnym - ručným; poloautomatickým - stroje poloautomatické (poloautomaty) a stroje automatické (automaty).
Prvky obrábacích strojov pozostávajú z:
-
funkčných prvkov systému prenosu a využitia energie,
-
nosných a vodiacich prvkov, na ktoré sa pripevnia alebo sa po nich pohybujú ostatné prvky,
-
pracovných prvkov, ktoré vykonávajú pohyby potrebné na obrábanie,
-
ovládacích a riadiacich prvkov,
-
rotačné prvky - vretená, otočné stoly, pričom vretená môžu byť pevné - pri sústruhoch, posuvné - pri vŕtačkách, alebo vyvrtávačkách, prestaviteľné - pri univerzálnej konzolovej frézovačke (okolo vodorovnej osi) alebo rotačné (pri viacvretenových automatoch).
Príklady delenia obrábacích strojov:
-
sústruh, revolverový sústruh,
-
brúska, hrotová brúska, rovinná brúska, brúska na vnútorné brúsenie.
Základné spoločné požiadavky na všetky druhy obrábacích strojov sú obsiahnuté v kmeňovej norme STN 20 0700: Bezpečnostné požiadavky pre obrábacie stroje na kovy, s ktorou musia byť všetci pracovníci, ktorí pracujú na daných strojoch preukázateľne oboznámení minimálne raz za dva roky. V ďalších pridružených normách sú obsiahnuté bezpečnostné predpisy pre jednotlivé druhy obrábacích strojov (sústruhy, vŕtačky, brúsky, atď.), ktoré dopĺňajú, spresňujú, prípadne aj pozmeňujú všeobecné bezpečnostné požiadavky stanovené v základnej kmeňovej norme.
Úrazovosť
Úrazy sa sústreďujú pri najčastejších technológiách obrábania, ako je sústruženie, brúsenie, frézovanie a vŕtanie.
Približné percentuálne rozdelenie úrazov pri obrábacích strojoch:
1. sústruhy ................................................... 35% 2. brúsky ..................................................... 30% 3. vŕtačky .................................................... 15% 4. frézovačky ................................................. 10% 5. píly ....................................................... 4% 6. vodorovné vyvrtávačky....................................... 2% 7. obrážačky a hobľovačky ..................................... 1% 8. ostatné obrábacie stroje ................................... 3% Spolu ......................................................... 100%
Najviac úrazov je spôsobených:
-
Odletujúcou trieskou (30%), najmä pri sústruhoch, menej pri vŕtačkách a frézovačkách a