Rizikových faktorov pri zváraní je pomerne veľa. Vyplývajú zo samotného prostredia, v ktorom sa zvára, z použitej metódy a z technológie zvárania. Ide najmä o riziká ako napr. požiar, výbuch, úraz elektrickým prúdom, úraz pohyblivými časťami zariadenia, popálenie, rozstrek kovu a úlomky trosky, pôsobenie škodlivín, žiarenie, hluk, ergonomické riziká a riziká vyplývajúce z nedodržania vhodných mikroklimatických podmienok.
Úrazu elektrickým prúdom predchádzame vylúčením styku zváračov so živými časťami a s pólom zváracieho okruhu pripojeného na zvarok, ak je jeho napätie väčšie ako bezpečné napätie živých častí.
Pri zváraní a rezaní kovov vznikajú pracovné úrazy podceňovaním bezpečnostných predpisov alebo z nevedomosti, ktoré spôsobujú nielen veľké ekonomické straty zamestnávateľovi, ale aj poškodenie zdravia pracovníkov.
Súvisiace právne predpisy:
-
Zákon NR SR č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
-
Zákonník práce č. 311/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov.
-
Zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
-
Nariadenie vlády č. 115/2006 Z.z. o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou hluku.
-
Nariadenie vlády SR č. 395/2006 Z.z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov.
-
Nariadenie vlády SR č. 392/2006 Z.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov.
-
Nariadenie vlády SR č. 308/2004 Z.z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody pre elektrické zariadenia, ktoré sa používajú v určitom rozsahu napätia.
-
Nariadenie vlády SR č. 436/2008Z.z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na strojové zariadenia.
-
STN 05 0601
Zváranie. Bezpečnostné ustanovenia pre zváranie kovov. Prevádzka.
Názvoslovie
Na účely radu noriem o bezpečnostných ustanoveniach pre zváranie sa používajú tieto definície:
-
Zváracie pracovisko
- pracovný priestor vymedzený na zváranie a na umiestnenie zváracieho prípadne ďalšieho technologického zariadenia, technologických stanovíšť a manipulačných plôch na operácie súvisiace so zváraním, vykonávanom stále alebo len prechodne, bez ohľadu na zabezpečenie pracovnej klímy (napr. v teréne, v hale a pod.).
-
Rizikový špecifický faktor
- objektívne jestvujúci faktor, ktorý pre svoju fyzikálnu, chemickú alebo biologickú povahu môže spôsobiť chorobu z povolania, priemyselnú otravu alebo iné poškodenie zdravia pri práci.
-
Rizikový nešpecifický faktor
- objektívne jestvujúci faktor, ktorý spravidla nevyvoláva choroby z povolania, ale podieľa sa na vzniku a rozvoji nešpecifických ochorení a ovplyvňuje pracovnú pohodu pracovníkov.
-
Nebezpečný priestor
- priestor, v ktorom za určitých okolností (napr. vplyvom prostredia alebo geometrie priestoru) môžu vzniknúť činnosti zapríčiňujúce úraz osoby, ktorá sa v priestore nachádza.
-
Priestor s nebezpečenstvom výbuchu
- priestor, v ktorom sa môže vyskytnúť za normálnych prevádzkových stavov nebezpečná koncentrácia pre výbuch.
-
Bezpečnostné opatrenia
- technické a organizačné činnosti a ich výsledky na zabezpečenie alebo zvýšenie bezpečnosti pri práci.
Technológie zvárania
Základné metódy zvárania sú rozdelené do dvoch skupín:
-
Tavné zváranie
- zváranie vykonávané lokálnym stavením spájaných častí bez použitia tlaku.
-
Zváranie s použitím tlaku
- zváranie, pri ktorom je tlak nevyhnutný. Zatiaľ čo v skupine tavného zvárania sa tlak nepoužíva, druhá skupina vo väčšine prípadov okrem tlaku, ktorý je pre ňu nevyhnutný, vyžaduje ohrev.
Príslušný prívlastok spresňuje zdroj tepla, použitého na roztavenie zváraných materiálov. Treba dodať, že pri elektrotroskovom zváraní sa na ohrev používa teplo uvoľňujúce sa pri prechode elektrického prúdu cez roztavenú trosku a pri aluminotermickom zváraní je zdrojom ohrevu energia horenia aluminotermickej zmesi.
Metódy zvárania s použitím tlaku:
-
odporové zváranie
- na ohrev sa využíva teplo, vznikajúce prechodom elektrického prúdu cez zvárané časti,
-
trecie zváranie
- ohrev vzniká dôsledkom trenia, vyvolaného vzájomným pohybom zváraných častí alebo nástroja,
-
tlakové zváranie
- zdroj tepla môže byt rô