Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v podmienkach letísk s civilnou leteckou prevádzkou
Problematika zabezpečovania podmienok pre kvalitné a včasné plnenie úloh bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v podmienkach letísk s civilnou leteckou prevádzkou je veľmi rozsiahla a zložitá. Je to dané tým, že povinnosti v tomto smere vymedzuje nielen zákon č. 124/2006 Z.z. o BOZP vrátane novelizovaných predpisov, ale aj zákon č. 143/1998 Z.z. - Letecký zákon a množstvo ďalších predpisov rezortného Ministerstva dopravy pôšt a telokomunikácií SR, do ktorých sú implementované predpisy medzinárodnej organizácie pre civilne letectvo ICAO a dohody medzinárodných a nadnárodných organizácií z oblasti civilneho letectva.
Za celkovú bezpečnosť leteckej prevádzky na letisku je zodpovedný prevádzkovateľ letiska. Úlohy na úseku BOZP treba zabezpečovať teoreticky aj prakticky v dvoch na seba nadväzujúcich oblastiach. Je to dané tým, že pre prevádzkovateľa letiska vyplývajú na úseku BOZP úlohy nielen vo vzťahu k zamestnancom, ale aj k prepravcom, zákazníkom a cestujúcim, formou ich informovania o prípadnom riziku pri použití nebezpečných vecí alebo látok s prihliadnutím na užitočné zaťaženie a poskytnutím informácií ako bezpečne nakladať s prepravovaným nákladom. V nemalej miere sa musí spolupracovať aj s rôznymi organizáciami na letisku, ktoré sa podieľajú na zabezpečovaní letovej prevádzky (napr. s Letovými prevádzkovými službami a i.).
Jedna oblasť úloh na letisku musí byť zameraná na úlohy stanovené zákonom o BOZP dozorované inšpektorátom práce. Tieto úlohy sú v súlade so zákonom o BOZP špecifi kované v dokumente
"Koncepcia politiky BOZP na letisku a pravidlá jej realizácie"
. V tejto časti by mali byť stanovené:
-
Pravidelne oboznamovať zamestnancov letiska s problematikou BOZP, zabezpečovať ich výchovu a vzdelávanie v závislosti od ich funkcie a vykonávanej práce.
-
Vykonávať úpravy prevádzkových a sociálnych priestorov na zlepšenie stavu hygieny a BOZP nielen vo vzťahu k vlastným zamestnancom, ale aj k cestujúcej verejnosti.
-
Predchádzať pracovným úrazom a mimoriadnym udalostiam, vykonávať neodkladne ich rozbory a prijať okamžité opatrenia na zabránenie opakujúcej sa alebo obdobnej príčiny ich vzniku.
2. Prvky bezpečnostných opatrení:
-
Stratégia -
spočíva v jasne stanovených úlohách a osobnej zodpovednosti za ich plnenie, ktoré by mali byť delegované na vedúcich pracpovníkov konkrétnych úsekov.
-
Organizáciu práce -
mala by umožniť splnenie úlohy kvalitne, účelne a odborne s efektívnym ekonomickým nákladom a minimálnou stratou s vylúčením možnosti ohrozenia pracovníka, prepravného prostriedku alebo cestujúcich.
-
Plánovanie
- a určovanie takých úloh, ktoré musia vychádzať z identifikácie a hodnotení rizík a zo stanovených technologických a pracovných postupov.
Aby stratégia, organizácia práce a plánovanie boli efektívne treba sa zamerať na následné vykonávanie sledovania výkonu práce a jej kontrolu, ktoré vykonávajú spätnú informačnú väzbu pre možnosť nápravy a odstránenia rizika práce.
Pre splnenie koncepcie politiky BOZP a dosahovanie dobrých výsledkov na letisku s civilnou leteckou prevádzkou treba stanoviť
krátkodobé a dlhodobé úlohy a pravidlá ich realizácie,
zamerané najmä na:
-
školenie, výchovu a vzdelávanie zamestnancov,
-
zdravotnú a odbornú spôsobilosť na výkon práce v úzkej súčinnosti s pracovnou zdravotnou službou,
-
podmienky a minimálne bezpečnostné a zdravotné požiadavky pri používaní pracovných prostriedkov, technických zariadení, strojov, prístrojov, nástrojov pri prevádzke, obsluhe a opravách, údržbe, rekonštrukciách, prehliadkach a skúškach,
-
letiskové komunikácie a pohyb po nich,
-
špecifické práce v leteckej prevádzke (odstraňovanie pohybu neschopných lietadiel, pristavenie a odstavenie schodov od lietadla, plnenie lietadiel, prečerpávanie leteckých pohonných hmôt a i.).
Súčasťou celkovej ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci je aj ochrana pred požiarmi, ktorá sa na letiskách s civilnou let