Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Zamestnanosť v 3. štvrťroku 2024

Kategória: Aktuality Autor/i: Štatistický úrad SR

Počet pracujúcich v 3. štvrťroku medziročne vzrástol v polovici z 18 sledovaných odvetví ekonomiky. Úbytok pracovnej sily sa prejavil vo výrobných odvetviach, najmä v priemysle. Celková zamestnanosť sa však udržala v raste najmä vďaka prírastku pracujúcich v niekoľkých odvetviach služieb. Zamestnanosť medziročne vzrástla v 6 z 8 krajov SR.

Na Slovensku v priebehu 3. štvrťroku 2024 pracovalo v zamestnaní či v podnikaní 2 milióny 617-tisíc osôb. Celkový počet pracujúcich1) tak medziročne zostal takmer nezmenený. Na pracovnom trhu pribudlo 6,5 tisíca pracujúcich, čo predstavovalo nepatrný medziročný nárast zamestnanosti1) o 0,3 %. Súčasne po sezónnom očistení sa zamestnanosť medzikvartálne znížila o 0,1 % na úroveň necelých 2 milióny 616-tisíc pracujúcich.

Potvrdili to výsledky Výberového zisťovania pracovných síl (VZPS)2) realizovaného počas 3. štvrťroka tohto roka.

Miera zamestnanosti 3) na Slovensku dosiahla 77,9 % a bola medziročne vyššia o 0,5 percentuálneho bodu (p. b.). Ukazovateľ miera zamestnanosti vyjadruje podiel pracujúcich z celkového počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva.

Výsledný medziročný rast bol dôsledkom najmä prírastku pracujúcich v službách o 14- tisíc osôb a úbytku pracovnej sily vo výrobných odvetviach o viac ako 7- tisíc osôb. Počet pracujúcich medziročne vzrástol celkovo v 9 z 18 sledovaných odvetví ekonomiky.

Vývoj v štruktúrach trhu práce

Za mierne nepriaznivým vývojom vo výrobných odvetviach stál najmä medziročný pokles pracujúcich v priemysle o -1,3 % (o 8,8 tisíca osôb). Priemysel je odvetvím, ktoré zamestnáva najviac ľudí na Slovensku, aktuálne v 3. štvrťroku takmer 643-tisíc osôb. Podobne sa znížil počet pracovníkov aj v pôdohospodárstve o 8,2 tisíca osôb (-12,9 %). Naopak v stavebníctve sa pracovná sila medziročne rozrástla o 9,7 tisíca ľudí (+ 3,7%).

obrázok – graf

Najviac, až 63 % zo všetkých pracujúcich v SR, tradične pracovalo v službách, čo predstavovalo takmer 1 milión 647 tisíc osôb. Ich počet medziročne stúpol len mierne, ale to stačilo na celkové udržanie mierneho rastu celkovej zamestnanosti. V jednotlivých odvetviach, ktoré patria do služieb bol však veľmi rozkolísaný vývoj. Na jednej strane sme zaznamenali dynamický prírastok v informáciách a komunikácii o takmer 19 % (+ 17,6 tis. pracujúcich) ako aj prírastky do 4 % v doprave a skladovaní a tiež vo vzdelávaní (v každom + 6 tis. osôb). V umení, zábave a rekreácii nárast o 10,5 % znamenal navýšenie o 3,7 tisíca pracovníkov.

Súčasne však negatívny vplyv mal 15 % úbytok pracujúcich v administratívnych službách (-8 tis. osôb) ako aj vo finančníctve a poisťovníctve (-11 tis. osôb).

Vývoj v regiónoch SR

Z regionálneho hľadiska zamestnanosť medziročne vzrástla v 6 z 8 krajov Slovenska. Najvýraznejšie o 1,3 % v Banskobystrickom kraji (+3,9 tis. osôb). O približne 1 % sa počet pracujúcich zvýšil aj v Košickom, Trenčianskom a Bratislavskom kraji. Mierne vzrástla zamestnanosť tiež v Trnavskom a Žilinskom kraji. Úbytok pracujúcich zaznamenali len Nitriansky kraj (- 1,9 %) a Prešovský kraj (- 0,7 %).

Najvyššiu mieru zamestnanosti, nad hranicou 80 %, dosiahli rovnako ako v 2. štvrťroku Bratislavský a Žilinský kraj. Najvýznamnejší pozitívny medziročný posun zaznamenal Trenčiansky kraj, v ktorom sa miera zamestnanosti zvýšila o 2,3 percentuálneho bodu (p. b.) na 79,8 %. Najnižšia miera zamestnanosti pretrvala v Prešovskom kraji, aktuálne bola na úrovni 72,0 %.

Za prácou do zahraničia4) v 3. štvrťroku tohto roka cestovalo 121,8 tisíc obyvateľov SR, čo bolo o 17 % viac ako pred rokom. Pracovali najmä v stavebníctve, v priemysle a v zdravotníctve a sociálnej pomoci. Najviac ich pochádzalo z Prešovského, Banskobystrického a Žilinského kraja. Najdynamickejšie, až takmer na dvojnásobok, za rok stúpol počet cezhraničných pracujúcich z Banskobystrického kraja (o 9,4 tisíca osôb). Naopak, úbytok nastal u pracujúcich v zahraničí pochádzajúcich z Nitrianskeho kraja, a to o 21 % (o 3,4 tisíca osôb).

Zamestnanosť v 1. až 3. štvrťroku 2024

V súhrne za trištvrte roka 2024 na Slovensku v priemere pracovalo 2 milióny 612 tisíc osôb a tento počet medziročne stúpol o 0,5 %. Z 18 sledovaných odvetví ekonomiky sa počet pracujúcich zvýšil v 11.

Trend medziročného rastu sa prejavil v 7 z 8 krajoch Slovenska, dominoval Košický kraj s prírastkom pracujúcich o 1,2 %. Pokles za 1. až 3. štvrťrok 2024 zaznamenal iba Nitriansky kraj o necelé 1 %.

Miera zamestnanosti za prvých deväť mesiacov roku 2024 súhrnne za SR stúpla o 0,7 p. b. na aktuálnych 77,9 %.

Počet osôb pracujúcich v zahraničí do 1 roka sa v porovnaní s troma štvrťrokmi 2023 zvýšil o 1,3 % na vyše 117-tisíc osôb.

 1) pracujúci v zmysle novej metodiky VZPS sú všetky osoby vo veku od 15 do 89 rokov, ktoré v sledovanom (referenčnom) týždni vykonávajú aspoň 1 hodinu prácu za mzdu, plat alebo iný druh odmeny alebo prácu za účelom dosiahnutia zisku, vrátane osôb vykonávajúcich prácu na základe dohôd, sezónnych pracovníkov, osôb na materskej alebo rodičovskej dovolenke, osôb pracujúcich v zahraničí menej ako 1 rok, osôb dochádzajúcich za prácou do zahraničia. Respondenti sú zahrnutí do odvetví podľa ekonomickej činnosti miestnej jednotky nie celého podniku. Podľa novej metodiky od roku 2021 osoby na platených aktivačných prácach už nepatria medzi pracujúcich; a naopak po novom na rozdiel od praxe do konca roka 2020 sú medzi pracujúcimi zahrnuté aj osoby na rodičovskej dovolenke. Údaje za vzorku boli dopočítané prostredníctvom nových integrovaných váh na populáciu očistenú o osoby v kolektívnych zariadeniach

2) metodika VZPS je v súlade s príslušnou legislatívou EÚ, medzinárodnými definíciami a odporúčaniami Eurostatu a ILO. V dôsledku úpravy metodiky vyplývajúcej z nových nariadení EÚ platných od 1. štvrťroka 2021, nie e možné porovnanie údajov s údajmi za predchádzajúce obdobia

3) podiel počtu pracujúcich z celkového počtu obyvateľstva vo veku 20 - 64 rokov vyjadrený v percentách

4) krátkodobá migrácia za prácou do zahraničia v trvaní do 1 roku, vrátane časovo neobmedzenej dochádzky za prácou cez hranice


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.