Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Nezamestnanosť v 3. štvrťroku 2024

Kategória: Aktuality Autor/i: Štatistický úrad SR

Počet ľudí bez práce, ako aj miera nezamestnanosti sa aj počas 3. štvrťroku držali na úrovni dlhodobých miním. Pozitívom vývoja bolo, že klesal počet dlhodobo nezamestnaných, ako aj osôb, ktoré doposiaľ nikdy nepracovali (kam patria aj absolventi škôl). Miera nezamestnanosti klesla v 5 z 8 krajov SR.

Bez práce bolo na Slovensku v priebehu 3. štvrťroka 2024 celkovo 148,1 tisíca osôb, čo bolo o 9 % nižší počet ako v rovnakom období roka 2023. Nezamestnanosť na Slovensku klesá medziročne už viac ako 3 roky.

Počet nezamestnaných1) po sezónnom očistení v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa znížil o 0,7 % na 146,3 tisíca osôb. Dáta o trhu práce sú výstupom z Výberového zisťovania pracovných síl (VZPS)2).

Miera nezamestnanosti dosiahla 5,4 %, čo bolo o 0,5 percentuálneho bodu (p. b.) nižšia hodnota ako pred rokom. Miera uvádza podiel nezamestnaných z celkového počtu ekonomicky aktívnych osôb.

Oba rozhodujúce ukazovatele nezamestnanosti – počet ľudí bez práce, ako aj miera nezamestnanosti – sa pohybujú na úrovni historicky najnižších hodnôt od roku 1994 (v roku 2021 sa však významnejšie menila EÚ metodika zisťovania3)).

Väčšinu ľudí bez práce, vyše 63 %, predstavovali dlhodobo nezamestnaní, teda ľudia bez práce jeden rok a dlhšie. Pozitívom však bolo, že ich počet naďalej významne klesal, aktuálne v 3. štvrťroku  medziročne o 9,3 %. Počet dlhodobo nezamestnaných sa tak udržal výraznejšie pod úroveň 100-tisíc osôb (94,5 tisíca osôb). Krátkodobá nezamestnanosť klesla tiež významne a to o 8 %, na takmer 54- tisíc osôb.

Viac ako tretinu nezamestnaných (viac ako 56-tisíc osôb) tvorili osoby, ktoré doposiaľ nikdy nepracovali (do tejto skupiny patrili aj absolventi škôl). Tento počet bol o 2,1 % nižší ako pred rokom.

obrázok – graf

Vývoj nezamestnanosti v regiónoch  SR

Pozitívny trend medziročného úbytku počtu ľudí bez práce sa premietol do 5 z 8 regiónov SR. Medziročne vysoký relatívny úbytok nezamestnaných o viac ako 15 % bol v Nitrianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Najvyšší absolútny pokles v porovnaní so situáciu v 3. štvrťroku 2023 (o približne 6 tisíc osôb) bol v Banskobystrickom a Košickom kraji.

Najvyšší počet nezamestnaných má dlhodobo Prešovský kraj, aktuálne v tomto regióne napriek pozitívnemu  poklesu bolo bez práce takmer 44-tisíc osôb. Naopak najmenej (do 10- tisíc) ľudí bez práce bolo v 4 krajoch na západe a severozápade Slovenska s výnimkou Trnavského kraja, v ktorom počet ľudí bez práce mierne stúpol nad 11-tisíc osôb.

Rozhodujúcu mieru nezamestnanosti na veľmi nízkej úrovni do 3 % mali 4 regióny západného a severného Slovenska -  Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky a Žilinský kraj. Najhorší stav naďalej pretrval v Prešovskom kraji, ktorý je dlhodobo lídrom negatívnych tabuliek nezamestnanosti. Aktuálna miera nezamestnanosti v tomto regióne mierne medziročne stúpla na 11 %.

Z hľadiska dynamiky vývoja došlo k medziročnému zlepšeniu situácie pri miere nezamestnanosti  v 5 z 8 krajov SR. Najvýraznejšia pozitívna zmena nastala v Banskobystrickom kraji (pokles o 1,9 percentuálneho bodu/p. b.) a v Košickom kraji ( pokles o 1,5 p. b). V oboch  miera nezamestnanosti klesla k úrovni 8%.

V súhrne za tri štvrťroky 2024 počet ľudí bez práce medziročne klesol o 9,2 % a počet nezamestnaných dosiahol 148,5 tisíca osôb. Miera nezamestnanosti SR dosiahla 5,4 %, čo bolo  o 0,5 p. b. menej ako v rovnakom období r. 2023.

1) nezamestnané osoby v zmysle novej európskej metodiky VZPS od roku 2021 (IESS) sú osoby vo veku od 15 do 74 rokov, ktoré spĺňajú súčasne 3 kritériá: v sledovanom (referenčnom) týždni nemali žiadnu platenú prácu, sú schopné nastúpiť do práce do 2 týždňov a aktívne si hľadajú prácu (úplná definícia v nariadení EK č. 2019/2240). Údaje za vzorku boli dopočítané prostredníctvom nových integrovaných váh na populáciu očistenú o osoby v kolektívnych zariadeniach

2) metodika VZPS je v súlade s medzinárodnými definíciami a odporúčaniami Medzinárodnej organizácie práce ILO a Eurostatu

3) Metodika pre Výberové zisťovanie pracovných síl bola od roku 2021 upravená podľa novej EÚ legislatívy k Integrovaným európskym sociálnym štatistikám (IESS). V rámci toho boli zmenené niektorých definície premenných, štandardy pre editovanie, váženie, transmisiu a zverejňovanie údajov. K najvýznamnejším zmenám patrí o. i. zavedenie hornej hranice u pracujúcej osoby na 89 rokov, vyradenie osôb vykonávajúcich aktivačné práce z pracujúcich, presun osôb na rodičovskej dovolenke z nepracujúcich do pracujúcich, očistenie opory výberu domácností pri vážení (dopočítavaní údajov za vzorku) o kolektívne zariadenia.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.