Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Každý druhý podnik uvažoval o krátení pracovného času
Kategória: Aktuality Autor/i: TASR
Bratislava 23. júna (TASR) – Krátenie rozsahu svojej podnikateľskej činnosti napríklad formou skrátenia pracovného času zamestnancov alebo dočasného vynechania pracovnej zmeny zvažoval v čase vrcholu koronakrízy každý druhý podnikateľský subjekt z kľúčových odvetví na Slovensku. S prepadmi tržieb bojovalo 88 % firiem kľúčových odvetví. Vyplýva to z osobitného prieskumu Štatistického úradu (ŠÚ) SR, ktorý zozbieral odpovede od 434 firiem či podnikov zo štyroch odvetví ekonomiky - obchodu, priemyslu, stavebníctva a vybraných trhových služieb.
Úvahy o krátení rozsahu podnikania potvrdilo 46,5 % podnikov, 38,2 % nad tým zatiaľ neuvažovalo. "Možnosť krátenia rozsahu podnikania najviac uvádzali firmy z odvetvia priemyslu, potvrdilo to až 57 % podnikov. V obchode pripúšťalo krátenie rozsahu podnikania necelých 45 % spoločností, vo vybraných trhových službách takmer 44 % firiem a podnikov," priblížil predseda ŠÚ SR Alexander Ballek. Najmenší podiel firiem uvažujúcich o znížení rozsahu podnikania bol v stavebníctve. Z hľadiska veľkosti firiem sa odpovede o krátení vyskytovali u šiestich z desiatich podnikov najmä vo veľkých firmách s 250 a viac zamestnancami.
Úrad zároveň zisťoval, aký pokles tržieb evidovali podnikatelia. Pokles tržieb potvrdila absolútna väčšina firiem v skúmaných odvetviach slovenskej ekonomiky. Spomedzi všetkých firiem 33,9 % podnikov deklarovalo pokles tržieb do 25 %. Viac ako polovica podnikov uvádzala ešte vyšší prepad tržieb. Prepad vyšší, ako je 50 % tržieb, uviedla približne štvrtina podnikov.
Najvýraznejšie bolo pritom postihnuté odvetvie vybraných trhových služieb, v ktorom až 74,2 % podnikateľských subjektov riešilo poklesy tržieb. Odvetvie zahŕňa napríklad podnikanie s nehnuteľnosťami, cestovné kancelárie či kadernícke a kozmetické služby. V odvetví obchodu pokles tržieb potvrdilo viac ako 70 % podnikov, v priemysle pokles zasiahol 64,8 % podnikov a v stavebníctve 58,9 % subjektov. Najhoršia situácia bola podľa ŠÚ SR v odvetví obchodu, kde najväčší podiel podnikov deklaroval pokles tržieb o viac ako 50 %.
Úrad sa tiež zaujímal o to, ako ovplyvní vyhlásenie mimoriadnej situácie zamestnanosť v daných spoločnostiach v nasledujúcich týždňoch. "Celkovo úvahy o prepúšťaní potvrdilo 24 % podnikov. Najväčší podiel firiem pripúšťajúcich prepúšťanie bol v odvetví stavebníctva, kde očakávalo prepúšťanie 27,4 % a v obchode 26,2 %," spresnil Ballek.
Podnikateľské subjekty naprieč sledovanými odvetviami zhodne najčastejšie deklarovali očakávaný pokles zamestnanosti približne do 25 % pracovníkov, uviedlo to až 73 % firiem. Najvýraznejšie sa uvedená miera prepúšťania prejavila vo veľkých spoločnostiach. Väčší objem prepúšťania, až do 50 % zamestnancov, uviedlo 14,2 % podnikov, a to najmä stredne veľké spoločnosti.
Prieskum zároveň potvrdil, že absolútna väčšina spoločností vo všetkých štyroch skúmaných odvetviach neuvažuje o zmene doterajšej podnikateľskej činnosti na inú činnosť.
Osobitný prieskum ŠÚ SR mapoval aktuálny stav podnikateľského prostredia po vyhlásení mimoriadnej situácie v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Kategórie
Aktuality

Znepokojenie Konfederácie odborových zväzov nad praktikami ohrozujúcimi sociálny dialóg
redakcia KOZ SR
Vláda SR reaguje na krízu slintačky a krívačky - núdzová pomoc pre zamestnancov a podniky
redakcia Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Diskriminácia a rodová rovnosť v pracovnoprávnych vzťahoch
redakcia Národný inšpektorát práce
Správa o stave ochrany práce za rok 2024
redakcia Národný inšpektorát práce