Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Analýza rizík zisťovateľa príčin požiarov

Dátum:

V praxi sa môžu vyskytnúť prípady požiarov, v ktorých zisťovateľ nevie na obhliadke jednoznačne určiť príčinu požiaru a treba odoberať vzorky na laboratórne skúmanie, ktorých výsledky napomáhajú určiť príčinu požiaru. Proces odberu vzoriek má svoje pravidlá a zásady, ktoré treba dodržať, aby sa vzorka neznehodnotila alebo nepoškodila. Všeobecnou zásadou je, že odobraná vzorka, musí byť reprezentatívna, čo znamená, že jej zloženie sa má čo najviac podobať priemernému zloženiu analyzovanej látky. Z hľadiska stanovenia príčiny požiaru okrem vzoriek má dôležitú úlohu aj charakter požiariska, stopy na požiarisku a rozmiestnenie vzoriek a jednotlivých objektov na požiarisku. Používa sa na to jeho fotodokumentácia. Požiariská z ich prirodzeného charakteru možno považovať za nebezpečné miesta. Na to, aby bolo možné príslušníkov zisťovania príčin vzniku požiarov ochrániť pred ohrozeniami, vyskytujúcimi sa na požiarisku, v prvom rade sa musia tieto ohrozenia identifikovať.

Analýza rizík zisťovateľa príčin požiarov
doc. Ing.
Marianna
Tomašková
PhD.
TU Košice, Strojnícka fakulta,
mjr. Ing.
Marián
Kováč
Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach
Základným právnym rámcom v tejto oblasti sú:
-
zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov,
-
zákon č. 315/2001 Z.z. o Hasičskom a záchrannom zbore v znení neskorších predpisov,
-
vyhláška MV SR č. 259/2009 Z.z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MV SR č. 121/2002 Z.z. o požiarnej prevencii v znení vyhlášky č. 591/2005 Z.z.,
-
pokyn prezidenta HaZZ č. 25/2005, ktorým sa mení pokyn prezidenta HaZZ č. 60/2002 o zisťovaní príčin vzniku požiarov, spracúvaní dokumentácie o požiaroch a o štatistickom sledovaní a rozboroch požiarovosti.
Od zisťovateľa sa vyžaduje, aby ovládal zásady správneho používania všetkých technických a osobných ochranných pracovných prostriedkov, ktoré na mieste zisťovania pri obhliadke, odbere vzoriek, zaznamenávaní svedectiev, príprave fotodokumentácie a pri spracúvaní údajov musí používať (obr. č. 1).
Obr. č. 1:
Technické prostriedky používané pri obhliadke miesta požiaru
aspigetpic?section=1&pictype=1&EagriUser
Technické prostriedky používané pri obhliadke:
-
osobný automobil,
-
vozidlová a prenosná rádiostanica,
-
mobilný telefón,
-
osobný počítač s technickým a programovým vybavením umožňujúcim spracovanie štatistických údajov o požiarovosti a dokumentácií o požiaroch a ich prenos v elektronickej forme na krajské riaditeľstvo alebo ústav,
-
dokumentačná technika (videokamera, fotoaparát s objektívom ZOOM 28-200, blesk so smerným číslom viac ako 30, statív, drôtová spúšť a diktafón),
-
výkonné prenosné halogénové svietidlo,
-
prenosný univerzálny merací prístroj na meranie elektrických veličín,
-
prenosný prístroj na meranie teploty,
-
detektor plynov a pár horľavých kvapalín,
-
prenosný prístroj na meranie rýchlosti prúdenia vzduchu (vetra),
-
kompas,
-
ďalekohľad,
-
náradie pre prácu na požiarisku a odber vzoriek.
Riziká profesie zisťovateľa príčin vzniku požiarov
V niektorých prípadoch hasiči nevedia jednoznačne stanoviť príčinu daného požiaru. Zisťovatelia príčin vzniku požiarov sú osoby, úlohou ktorých je zistenie práve týchto záležitostí, pričom táto úloha je riziková. Aby bolo možné určiť príčinu požiaru je nutné, aby zisťovatelia vstúpili na požiarisko.
Medzi ich základné úlohy patrí obhliadka požiariska, zaznamenávanie svedectiev svedkov ako aj príprava fotodokumentácie.
Fotodokumentácia okrem toho, že napomáha práci zisťovateľa, slúži ako dôkaz a potvrdzuje správne stanovenie príčin vzniku požiaru zisťovateľom.
K stanoveniu príčiny samotná obhliadka niekedy nestačí. Je nutné, aby sa určité látky alebo predmety odoberali na ďalšie skúmanie v laboratórnych podmienkach za účelom potvrdenia, alebo vyvrátenia verzií príčin vzniku požiaru. Vo vykonávaní pracovných úloh, musia zisťovatelia vstúpiť do budov s požiarom oslabenou stavebnou štruktúrou. Voda, ktorá zostala na požiarisku po hasení môže spôsobiť klzkú podlahu a tiež zakryť jej nerovnosti. Rozbité sklo a ostré predmety tiež predstavujú nebezpečenstvo, ako aj niektoré látky. Nebezpečné látky môžu byť splodinami horenia, prípadne také látky, ktoré boli na mieste už pred požiarom. Nebezpečenstvo môžu tiež znamenať aj ešte horúce predmety a elektrická rozvodná sieť budovy. Samostatnú skupinu tvoria biologické ohrozenia. Patria sem baktérie, vírusy, rastliny, hmyzy, hlodavce, vtáky a iné zvieratá, ale aj rozkladajúce sa potraviny, telá zvierat alebo ľudí a domáce zvieratá, ktoré sa po požiari vrátili do svojho domova a sú pripravené ho chrániť.
Analýza rizík
Proces analýzy rizík sa realizuje pomocou rôznych nástrojov. Zvolenou metódou pre proces odhadovania rizika je pomocou grafu rizika [2]. Je to metóda, ktorá je založená na popise prostredníctvom tzv. rozhodovacieho stromu. V grafe každý uzol reprezentuje určitý parameter rizika (napr. frekvencia trvania vystavenia, pravdepodobnosť vzniku nebezpečnej situácie a pod.) a každá vetva grafu reprezentuje mieru závažnosti (kategória) istého parametra (uzla) (napr. dvakrát alebo menej za pracovnú zmenu, viac ako dvakrát za pracovnú zmenu a pod.).
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.